barvy podzimu

barvy podzimu

Podzim svítí. Žádné jiné roční období není takhle krásné barevné. Máme to štěstí, že bydlíme v Praze blízko lesa a moji rodiče, kam každý víkend jezdíme, mají les hned za domem. Takže máme to, jak příroda maluje, přímo před očima. Ať jsou to listy, jehličí, odkvetlé pampelišky, jeřabiny...

The fall shines. No other season has such beautiful colours. We are lucky that we live close to the forest in Prague and my parents, who we are visiting each weekend, have the forest right at their house. So we see live how nature is painting leaves, dandelions, rowan berries...

A taky šípky! Na podzim máme kolem domu červeno. Loni jsme z nich udělaly s Ellou sirup, letos jsme je natrhaly do vázy a použily na podzimní věnec. Proč dělat věnec jen na Vánoce? :-)

And rose hips! Our neighborhood is red during the fall. Last year, we made a syrup from rose hips with Ella. This year, we put them in a vase and made a fall wreath.

podzimní věnec ze šípků

podzimní věnec ze šípků

Ella je ve věku, kdy si v hlavě přehrává své smyšlené příběhy, a tak v lese stavíme domečky pro skřítky a broučky, aby v zimě nemrzli. Já se díky tomu vracím do dětství. A nejen já, i moji rodiče, kteří s námi staví taky. Tohle jsou přesně ty chvíle, které by mohly trvat věčně.

Ella is at the age when she plays fictional stories in her mind. So in the forest, we build plenty of houses for elves and bugs not to be frozen in the winter. It takes me back to my childhood. And not only me, my parents are joining us. We all have so much fun.

domeček pro skřítky

domeček pro skřítky

V ulici pod námi máme velký jírovec, který je každý rok obsypaný kaštany. Moc dětí tu není, takže téměř celá nadílka bývá naše. Hledat v trávě a pod listy kaštany je totiž, jako hledat poklad. Vždycky se do toho tak zabereme, že pak nevíme, co s nimi. Letos Ella odnesla plný koš dětem do školky, aby si společně vyrobily zvířátka.

There is a big conker tree a street far from our house with plenty of chestnuts each year. There are not too many children in the neighborhood, so almost all chestnuts are ours. Searching for them in the grass and under the leaves is like searching for a treasure. We do not know than what to do with all the chestnuts. Ella brought a basket full of chestnuts to children in her nursery school that they could make animals from it.

kaštan

kaštan

Dýňový říjen se už u nás stal klasikou. Ella celý měsíc čeká, kdy si dýni bude moci vydlabat a namalovat na ni strašidlo, které pak musím vyříznout. Letos jsem jí to čekání trochu usnadnila a nechala ji z dýní udělat kuřátka.

Pumpkin October has already become a habit. Ella is waiting entire month to hollow out the pumpkin and paint the scary face, which I then cut out. I made it little easier for her this time and let her to do chickens from the pumpkins.

Z vydlabaného vnitřku dýně děláme koláč. Je jednoduchý a po vytažení z trouby nevydrží do druhého dne. Jestli máte náladu si ho udělat, přikládám recept: Náplň - 400g dýně, 1 jablko, citrónová kůra a štáva, skořice, cukr. Podusím, rozmixuju a ochutím. Těsto - 225g hladké mouky, 135g másla, 1 1/2 lžičky prášku do pečiva, 3 lžíce vody, 3 lžíce cukru. Peču na 180C cca 35min do zlatova.

We do a pumpkin pie every year. The recipes is very easy and the pie so tasty. If you wanna try, follow the recipes: Ingredients for the filling: 400g pumpkin, 1 apple, lemon zest and juice, cinnamon, sugar. Cook the pumpkin and apple, make puree, add the rest of ingredients according to your taste. Ingredients for pastry: 225g plain flour, 135g unsalted butter, 1 1/2 teaspoon baking powder, 3 tablespoons water, 3 tablespoons sugar. Preheat owen to 180C and bake it for 35 minutes until golden.

dýňový koláč/ pumpkin pie

dýňový koláč/ pumpkin pie

Pouštět draka chodíme zásadně, když nefouká vítr. Na to máme vážně talent. :-) Ještě že to Ellu tolik netrápí a stačí jí, když se drak odlepí alespoň trochu od země. Ve školce si udělala své dva originální draky a opatruje je jako oko v hlavě.

We ususally fly a kite, when there is no wind. :-) We are lucky that Ella does not care. She is happy when the kite flies just a bit off the ground. She made two kites in the nursery school and takes care of them very seriously.

pouštění draka

pouštění draka

podzimní draci

podzimní draci

Ke koním chováme s Ellou obě velký respekt. Mě nikdy nelákalo se na něm projet a Ella to měla do letošního podzimu stejně. Kamarádka Elen jí s sebou vzala na projížďku na poníkovi a jí se to prý líbilo. Ovšem na otázku, jestli chce jet znovu, odpověděla, že ani ne. :-) Mnohem víc ji bavilo pozorovat koně v ohradě. Pokud vaše děti touží po projížďce na koni, doporučuju jezdeckou školu v zámeckém areálu Ctěnice v Praze 9– Vinoři.

Me and Ella have a big respect to horses. I have never dreamed about riding a horse and either did Ella. But this fall, she joined her friend Elen for a ride on a pony and she seemed to like it. But I was told, it is not necessary to ride once again. :-) But she fell in love with the horses in the corral. When your child wants to ride a horse, I recommend the riding school at the castle Ctenice in Prague 9 - Vinor.

jízdárna Ctěnice

jízdárna Ctěnice

Někdy je změna pohledu na věc osvobozující. A já jsem ráda, že jsem měsíce temna změnila ve své hlavě na měsíce světla. Nám podzim svítí nejen přes den, ale i večer, kdy zapalujeme svíčku v říjnu v dýni, v listopadu v lucerničce a kahanu těm, kteří tu s námi fyzicky už nejsou, ale nikdy nás neopustili a v prosinci nám svíčka připomíná, že přichází něco magického... v očích Elly určitě, o to se s Michalem postaráme.

Sometimes changing your mind makes you feel better. And I'm glad I´ve changed months of darkness for months of lights in my head. Our fall shines not only during the day, but also in the evening when we light a candle in the pumpkin in October, in lanterns in November for those who aren´t here with us physically, but never left us, and in December the candle reminds us that something magical will happen ... for sure from Ella´s point of view, me and Michal will take care of it.