Praha

Praha

Ano, znám základní fakta o Praze a památkách, ale po dnešní procházce s průvodkyní částí Nového a Starého Města toho vím opravdu málo. To, že žiju v Praze, beru jako samozřejmost. Informace o ní jsem se šprtala jen na škole a brala jsem to jako nutné zlo.

Yes, I know the basic facts about Prague but after today's guided tour around the New Town and the Old Town, I realized I know almost nothing. I got some basic information obout my home town at school, but I was not interested in it at all. This has to change now.

Praha, Lucerna

Praha, Lucerna

Lucerna

Pokaždé, když někam cestuji, pročítám průvodce, abych načerpala informace o zajímavých místech. Přijde mi, že na přísloví „kovářova kobyla chodí bosa“ něco bude. O jiných evropských městech toho vím pomalu víc, než o Praze a to v ní žiju.

Every time I travel abroad, I read all the guides to find all information about interesting places. I seem to know other European cities better that I know Prague. Shame on me.

Kostel Pany Marie Sněžné, Praha

Kostel Pany Marie Sněžné, Praha

Kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné

Včera jsme si konečně našli s Michalem čas a domluvili jsme se s průvodkyní na procházce. Mohli jsme si vybrat jakoukoli část Prahy. Rozhodli jsme se pro Staré Město, ale nakonec jsme prošli i část Nového Města. Dozvěděli jsme se nejen základní informace, které si najdete v každém průvodci, ale i „drby ze zákulisí“, které se jentak nedovíte. Snad najdeme termín i na jaře, protože jsme celé Staré Město nestihli projít. Naše další kroky povedou také do Židovského města, tam jsem na tom s informacemi ještě hůř. A jsem si jistá, že tím ale nekončíme.

Yesterday we finally found the time with Michal to make a guided tour around Prague. We could choose any part of the City and we decided for the Old Town. Anyway we saw a part of the New Town as well. We learned not only the basic information written in each travel guide but also "behind the scenes info" that cannot be found anywhere. Perhaps we will find some time in the spring to continue our tour. Our next steps will lead the Jewish Quarter. I am looking forward!

Živnobanka, Praha

Živnobanka, Praha

Secesní budova Živnobanky

Koukáte se občas i nahoru, když procházíte Prahou?

Po celodenním chození jsem byla unavená, vymrzlá, ale o hodně bohatší. Vynechte jednou kino a večeři a jděte se na tři hodiny projít po Praze s někým, kdo Vám ji ukáže zase trochu jinak. Cenově to vyjde podobně a hlavně je to investice, která má smysl.

I was tired and freezing cold after the whole day but much richer at the end. Change the cinema and dinner for a three hours´ tour around Prague with someone who will show your the City in a different way. The cost is almost similar but this invetment makes sense.

Obecní dům

Prašná brána, Praha

Prašná brána, Praha

Prašná brána

Stejně tak můžete procházkou po Praze potěšit někoho jiného, komu ji darujete třeba už letos k Váncům. Před nějakým časem jsem koupila mapu Prahy, do ní vložila kontakt na průvodkyni a dala to rodičům darem k jejich výročí svatby. Oni už si sami sjednali termín, který se jim hodil a byli nadšení víc, než jsem čekala. Jestli nikoho neznáte, zkuste napsat zlaté Dagmar Markové, dagmar3m@seznam.cz, určitě Vám vyjde vstříc.

You can give the guided tour to someone as a gift for Christmas. Some time ago, I bought a map of Prague, add the guide contact and gave the guided tour to my parents as a gift for their wedding anniversary. They chose the date of the tour themselves and were excited more than I expected. If you do not know any guide, try to write Dagmar Markova, dagmar3m@seznam.cz, she will certainly help you.

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Pražský orloj

Pražský orloj

Pražský orloj

Pranýř, Malé náměstí, Praha

Pranýř, Malé náměstí, Praha

Jeden ze čtyř dochovaných pranýřů na Malém náměstí

Až se s Ellou teď vypravíme do vánoční Prahy, určitě jí budeme vyprávět o všem, co jsme se dozvěděli, aby začala chápat, že Praha není krásná jen v úrovni jejích očí, ale že je potřeba i sklopit a zvednout oči a vědět, jaká historie na ní ze všech stran dýchá.

I am looking forward to tell Ella about all the things we have learned . I want her to begin to realize that Prague is beautiful not only on the level of her eyes, but it is important to look down and up as well to feel the history all around.