Praha

Praha

Ano, znám základní fakta o Praze a památkách, ale po dnešní procházce s průvodkyní částí Nového a Starého Města toho vím opravdu málo. To, že žiju v Praze, beru jako samozřejmost. Informace o ní jsem se šprtala jen na škole a brala jsem to jako nutné zlo.

Praha, Lucerna

Praha, Lucerna

Pokaždé, když někam cestuji, pročítám průvodce, abych načerpala informace o zajímavých místech. Přijde mi, že na přísloví „kovářova kobyla chodí bosa“ něco bude. O jiných evropských městech toho vím pomalu víc, než o Praze a to v ní žiju.

Kostel Pany Marie Sněžné, Praha

Kostel Pany Marie Sněžné, Praha

Kostel Panny Marie Sněžné

Včera jsme si konečně našli s Michalem čas a domluvili jsme se s průvodkyní na procházce. Mohli jsme si vybrat jakoukoli část Prahy. Rozhodli jsme se pro Staré Město, ale nakonec jsme prošli i část Nového Města. Dozvěděli jsme se nejen základní informace, které si najdete v každém průvodci, ale i „drby ze zákulisí“, které se jentak nedovíte. Snad najdeme termín i na jaře, protože jsme celé Staré Město nestihli projít. Naše další kroky povedou také do Židovského města, tam jsem na tom s informacemi ještě hůř. A jsem si jistá, že tím ale nekončíme.

Živnobanka, Praha

Živnobanka, Praha

Koukáte se občas i nahoru, když procházíte Prahou?

Po celodenním chození jsem byla unavená, vymrzlá, ale o hodně bohatší. Vynechte jednou kino a večeři a jděte se na tři hodiny projít po Praze s někým, kdo Vám ji ukáže zase trochu jinak. Cenově to vyjde podobně a hlavně je to investice, která má smysl.

Obecní dům

Prašná brána, Praha

Prašná brána, Praha

Stejně tak můžete procházkou po Praze potěšit někoho jiného, komu ji darujete třeba už letos k Váncům. Před nějakým časem jsem koupila mapu Prahy, do ní vložila kontakt na průvodkyni a dala to rodičům darem k jejich výročí svatby. Oni už si sami sjednali termín, který se jim hodil a byli nadšení víc, než jsem čekala. Jestli nikoho neznáte, zkuste napsat zlaté Dagmar Markové, dagmar3m@seznam.cz, určitě Vám vyjde vstříc.

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Pražský orloj

Pražský orloj

Pranýř, Malé náměstí, Praha

Pranýř, Malé náměstí, Praha

Až se s Ellou teď vypravíme do vánoční Prahy, určitě jí budeme vyprávět o všem, co jsme se dozvěděli, aby začala chápat, že Praha není krásná jen v úrovni jejích očí, ale že je potřeba i sklopit a zvednout oči a vědět, jaká historie na ní ze všech stran dýchá.