Vyjeli jsme autem až na vrchol hory Monte Ortobene (955 mnm), kde se tyčí 7m vysoká bronzová socha Krista Spasitele. Ze zalesněného vrcholu je úžasný výhled do okolí a na vápencovou oblast kolem Olieny.

We went to the highest point of Monte Ortobene (955 AMSL), where seven meters high bronze statue of Christ the Redeemer is. There is an amazing view to the surroundings and the limestone area around Oliena.

Nuoro, Monte Ortobene

Nuoro, Monte Ortobene

Monte Ortobene

Horské město Nuoro bývalo rájem banditů, ale na začátku 20. století prošlo renesancí a změnilo se v město umělců. Historické centrum není velké, ale za návštěvu stojí.

Naším dalším cílem bylo údolí Valle di Lanaittu. Tuhle krasovou divočinu masivu Supramonte můžete projít pěšky, projet na kole, nebo autem. Měří sedm kilometrů a úzkému údolí vládnou vápencové masivy, útesy a jeskyně. My jsme prozkoumali jeskyni Grotta Sa Oche, která je spojena přírodním kanálem s jeskyní Grotta Su Ventu. Abyste se do jeskyně dostali, musíte překonat masivní balvany. Žádný průvodce s vámi nejde a prohlídka je časově neomezena. Jeskyni si můžete vychutnat dle libosti, samozřejmě na vlastní nebezpečí.

Nuoro used to be a town of bandits, but at the beginning of the 20th century slowly became a center of artists. The historic downtown is small, but worth a visit.

Our next stop was the Valle di Lanaittu, a wild karst area of Supramonte massif. It can be explored on foot, on bike, or car. This seven kilometers long and narrow valley is rich on limestone massifs, cliffs and caves. We explored the cave of Grotta Sa Oche, which is connected by the natural channel to the cave of Grotta Su Ventu. To get to the cave, you must go over massive stones. There is no guide with you, you can enjoy the cave as long as you want, but at your own risk.

Supramonte, Valle di Lanaittu

Supramonte, Valle di Lanaittu

Valle di Lanaittu

Grotta Sa Oche

Pár kilometrů od města Oliena se na pravém břehu řeky Cedrino nachází pramen Su Cologone. Pramen si našel svou cestu ven mezi skalami a voda je tak čistá, že máte problém rozpoznat hladinu. O kousek dál si můžete půjčit kanoe a vyrazit na průzkum řeky.

A few kilometres from Oliena, on the right bank of the river Cedrino, the karstic spring of Su Cologone is located. The water is so clear, you have a problem to recognize its level. Over the millennia, the spring has carved its way through the rocks of the mountain. You can rent a canoe here and explore the river.

Su Cologone

Ubytovaní jsme byli blízko Orosei, největšího města v zálivu. Orosei je malebné místo, kde na vás dýchne ta správná atmosféra Sardinie. Centrum je protkáno dlážděnými uličkami, vedoucími k tradičním kamenným domkům, ke středověkým kostelům, před kterými sedí starousedlíci a pozorují dění kolem, a k zeleným náměstím se stylovými restauracemi, kde je jídelní lístek o čtyřech chodech jen v italštině. Takhle jsme si představovali Sardinii a našli ji jen tady.

Out hotel was near Orosei, the largest town in the Gulf. Orosei is a beautiful place, where you can feel the atmosphere of Sardinia. Cobblestone streets lead to a traditional stone houses, medieval churches, natives are sitting in front of them and watching what is going on around. Stylish restaurants offer four dishes and their menu is in Italian only. That's how we dreamed about Sardinia and our dream came thru in Orosei.

Orosei