Už jen samotný příjezd k pláži je zážitkem. Prašná cesta vede mezi lagunami a míří do borového háje. Auto zaparkujete tam, kam až dokážete mezi stromy prokličkovat, a pak už jen lehce našlapujete po jehličí, než se před vámi otevře široká a nekonečné pláž, kterou omývá moře jako křišťál. A prázdno, nikde nikdo. Tohle je jednoduše ráj.

Already the arrival to the beach is impressive. Dusty road runs along the lagoon and ends in the pine grove. You can park your car as far as you are able to get, than walk on needles to wide and endless beach with a crystal sea. You won´t meet anybody, the beach is yours in June! This is simply a paradise.

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Spiaggia Su Barone

Spiaggia Su Barone

Nechtělo se nám odsud, ale nedalo se nic dělat. Čekal nás nejdelší přejezd do hlavního města Cagliari, který trval 2,5 hodiny. Zamířili jsme rovnou na městskou pláž Poetto. Tmavý písek sem byl údajně uměle dovezen a bylo ho potřeba 350tis kubických metrů. Přijet sem rovnou z klidného východu byl šok. Najít místo na ležení byl problém, hlava na hlavě a pokřikování prodejců občerstvení nás po půlhodině odradilo a jeli jsme se raději ubytovat. To jsme ještě netušili, že tenhle hluk byl jen slabým odvarem toho, co nás čekalo v centru.

V průvodcích se píše, že Cagliari buď milujete, nebo nenávidíte. A něco na tom bude. Tohle město vás zcela pohltí, ať chcete, nebo ne. Nekončící kolony aut, neustálé troubení, masy lidí, které se proplétají uličkami, nebo jen stojí ve skupinkách na náměstích a nárožích a musí na sebe křičet, aby se vůbec slyšely, to je Cagliari.

We did not want to leave, but we had to. The drive from Orosei to Cagliary took us 2.5 hours by car and was the longest journey of the week. We went straight to the city beach Poetto. It is said that 350k cubic metres of the dark sand were delivered to this beach. Coming here straight from the quiet East side, was a shock. There was almost no place to sit and shouting vendors of refreshment made us to leave the beach and find our hotel instead. We had no idea that this noise was only the beginning.

Travel guides say, you either love, or hate Cagliari. It seems to be right. You become part of the city, whether you like it, or not. Heavy traffic jam, constant honking cars, a mass of people walking the streets, or just standing in groups at the street corners and squares shouting to hear each other, it's Cagliari.

Sardinia, Cagliari

Sardinia, Cagliari

Cagliari

Většina zájmavostí hlavního města je soustředěna ve čtyřech čtvrtích: Il Castello, Stampace, Marina a Villanova. My jsme naši procházku po Cagliari začali na hradě Il Castelo, který je na návrší a nabízí krásné výhledy. Uvnitř hradeb najdete staré středověké město. Univerzita, katedrála, muzea a paláce jsou obklopeny úzkými uličkami s vysokými zdmi. Součástí je i známá Torre dell´Elefante, mohutná 42m vysoká věž s dřevěným schodištěm. Věž byla pojmenovaná podle sochy slona umístěné vedle padací mříže. Když sejdete po schodech dolů, ocitnete se na náměstí Piazza Yenne, kde je nespočet baru, restaurací a stánků se suvenýry. Z náměstí můžete prozkoumat spleť různých uliček a zažít tak pravé Cagliari.

Most of the interests of the Capital is concentrated in four neighborhoods: Il Castello, Stampace, Marina and Villanova. We began our walk around Cagliari at the castle, which is on the hill and offers beautiful views. Inside the walls, you will find a medieval old town. The university, cathedral, museums and palaces are surrounded by narrow streets with high walls. It also includes well-known Torre dell'Elefante, 42m high tower with wooden stairs. The tower was named after the elephant statue placed next to the Drop Gate. When you walk down the stairs, you come to Piazza Yenne, where bars, restaurants and souvenirs shops are. From the square, you can explore many beautiful streets and experience Cagliari.

Torre dell´Elefante

Caglirari

Cagliari

Pokud chcete koupit typické sardinské delikatesy, doporučuju vyhlášený obchod Sapori di Sardegna, kde pořídíte vše od sýrů až po sladké.

If you want to buy typical Sardinian food, I recommend to visit Sapori di Sardegna, where you find everything from cheese to sweets.

Cagliari. Sapori di Sardegna