Vyjeli jsme autem až na vrchol hory Monte Ortobene (955 mnm), kde se tyčí 7m vysoká bronzová socha Krista Spasitele. Ze zalesněného vrcholu je úžasný výhled do okolí a na vápencovou oblast kolem Olieny.

Nuoro, Monte Ortobene

Nuoro, Monte Ortobene

Horské město Nuoro bývalo rájem banditů, ale na začátku 20. století prošlo renesancí a změnilo se v město umělců. Historické centrum není velké, ale za návštěvu stojí.

Naším dalším cílem bylo údolí Valle di Lanaittu. Tuhle krasovou divočinu masivu Supramonte můžete projít pěšky, projet na kole, nebo autem. Měří sedm kilometrů a úzkému údolí vládnou vápencové masivy, útesy a jeskyně. My jsme prozkoumali jeskyni Grotta Sa Oche, která je spojena přírodním kanálem s jeskyní Grotta Su Ventu. Abyste se do jeskyně dostali, musíte překonat masivní balvany. Žádný průvodce s vámi nejde a prohlídka je časově neomezena. Jeskyni si můžete vychutnat dle libosti, samozřejmě na vlastní nebezpečí.

Supramonte, Valle di Lanaittu

Supramonte, Valle di Lanaittu

Grotta Sa Oche

Pár kilometrů od města Oliena se na pravém břehu řeky Cedrino nachází pramen Su Cologone. Pramen si našel svou cestu ven mezi skalami a voda je tak čistá, že máte problém rozpoznat hladinu. O kousek dál si můžete půjčit kanoe a vyrazit na průzkum řeky.

Su Cologone

Ubytovaní jsme byli blízko Orosei, největšího města v zálivu. Orosei je malebné místo, kde na vás dýchne ta správná atmosféra Sardinie. Centrum je protkáno dlážděnými uličkami, vedoucími k tradičním kamenným domkům, ke středověkým kostelům, před kterými sedí starousedlíci a pozorují dění kolem, a k zeleným náměstím se stylovými restauracemi, kde je jídelní lístek o čtyřech chodech jen v italštině. Takhle jsme si představovali Sardinii a našli ji jen tady.

Orosei