LENAR

Znáte to. Někdy se ocitnete na místě, kde stačí vteřina k tomu, abyste věděli, že Vám tu bude dobře. Jeden nádech a výdech a pozitivní energie Vámi prostoupí. Přijměte pozvání na místo, které Vás pohladí po duši, kde čas běží pomalu a o hosty tu pečují s nefalšovanou radostí a láskou. Vítejte na statku Lenar v Logarské dolině ve Slovinsku.

I am sure, you know it. Sometimes you find yourself in a place where you only need a second to know that this is it. One breath in and out and positive energy will permeate you. Take the invitation to the place healing your soul, where time is running slowly and guests are treated with joy and love. Welcome to the Lenar farmstead in the Logar Valley in Slovenia.

...

PENZION KRAKOVICE

Míříte na jih Čech a hledáte místo, kde byste mohli v klidu relaxovat daleko od lidí a ruchu města? Tak penzion Krakovice je tou nejlepší volbou. Zatím jsme nebyli na místě tak pozitivním, jako bylo toto. Mít možnost složit hlavu v budově, která se datuje do 13. století a být blízko přírodě, je jednoduše zážitek. 

Are you going to south of Bohemia and looking for a place where you could calmly relax away from people and the rush of the city? Guesthouse Krakovice is the best choice! So far, we have not visted a place with such a positive vibes. Having the opportunity to sleep at a place dating back to the 13th century and being close to nature, is simply an experience.

...

RANČ MILOVICE

Ranč Milovice je rekonstruovaný komplex penzionu a konírny. Nachází se pár minut od Kroměříže a jestli hledáte ubytování v krásné přírodě Chřibů, je ideálním místem. Měli jsme to štěstí, že jsme tu byli ubytovaní sami, takže jsme slyšeli i trávu růst, jaké tu bylo ticho. Ráno vstát a dívat se na koně, jak se pasou v kulisách zalesněných kopců, byl prostě zážitek.

Milovice Ranch is a guesthouse and stables complex. It is located a few minutes from Kroměříž and when you are looking for accommodation in the beautiful countryside of Chřiby, it is an ideal place. We were lucky to be there the only guests, so we enjoyed the silence. Get up in the morning and watch horses grazing in the scenery of forested hills, was like a dream.

...

Na Stodolci

Pokud míříte do Českosaského Švýcarska a máte po cestě obec Dolní Chřibská, stavte se na jídlo v restauraci Na Stodolci. Nebudete litovat, my jsme si s Ellou pochutnaly.  

When travelling to the Czech-Saxon Switzerland and Dolni Chribska village is close to your way, do not forget to visit the restaurant Na Stodolci and have a meal there. You will enjoy it.  

...

Pastuška

Když někam cestujeme, ubytování hledáme raději v penzionech, než v hotelech. Inspiraci čerpáme z internetu, nebo dáváme na doporučení známých. Na Pálavě jsme zamířili do Penzionu Pastuška a měli jsme se tu krásně.  

When travelling we prefer guesthouses to hotels. We are looking for an inspiration on the internet, or we listen to our friends´ recommendation. This timewe booked our stay in the guesthouse Pastuška at Palava region. And it was great. 

...

Sardegna. Check-in

Pokud se chystáte na Sardinii a hledáte příjemné ubytování, přináším pár tipů. Vybrala jsem místa, kde se nám líbilo a můžu je s klidným srdcem doporučit.  

Are you looking for some nice accommodation in Sardinia? I chose only places, we liked the most and would visit once again when comming back someday. Check my tips!

...