REUNION. GRAND ETANG

Hledáte na Reunionu romantické místo? Zajeďte si k jedinému horskému jezeru vulkanického původu Grand Etang. Krčí se na úpatí téměř svislé skalní stěny, která ho odděluje od údolí řeky Riviere des Marsouins a je tu takové ticho, že uslyšíte i špendlík spadnout. 

...

REUNION. CIRQUE DE SALAZIE

Mysleli jste si, že krajina Avataru ve skutečnosti neexistuje? Omyl! Vypravte se do srdce Reunionu, konkrétně do Cirque de Salazie a nechte se pohtit vysokými zalesněnými horami, zpěněnými vodopády a kreolskými vesničkami. 

...

REUNION. CIRQUE DE MAFATE

Reunion nás nalákal hlavně pro svou krásnou přírodu. Podle fotek, co jsme viděli před odletem, jsme čekali hodně. Ale to, co jsme ve skutečnosti projeli, prošli a viděli, nám až vyrazilo dech. To je taková nádhera! Čím začít? Srdcem ostrova! To tvoří tři propadlé kaldery již neaktivní sopky Piton des Neiges. Říká se jim Cirques. Cirque de Salazie, Cirque de Cilaos a Cirque de Mafate, kam vás vezmu dnes. 

...

ZA BETLÉMY

V Praze máme oblíbené dvě výstavy betlémů, které každý rok navštěvujeme. Tenhle výlet za jesličkami u Panny Marie Sněžné a v Betlémské kapli, už patří k naší adventní tradici a ani letos jsme nevynechali.

The exhibitions of the Nativity Scenes by the Church of Our Lady of the Snows and by the Bethlehem Chapel in Prague belong to our favourite ones and we visit them every year during the Christmas time. 

...

PŘEROV NAD LABEM

Už je u nás zvykem, že v době adventní navštívíme skanzen v Přerově nad Labem. Od Prahy je to půl hodiny cesty autem, tudíž ho máme za rohem. Stálá expozice je vyzdobena v duchu vánočních tradic, o víkendech muzeum připravuje bohatý program v rámci Lidových Vánoc v Polabí a Ella se vždy těší na betlémy. 

We use to visit the museum in Prerov nad Labem during the Christmas time. It is half an hour drive from Prague, very close for us. You can feel the Christmas spirit everywhere, rich program demonstating Bohemian Christmas customs is held on weekends and Ella is always looking forward to the nativity scenes.

...

MUZEUM SMYSLŮ

Na Muzeum smyslů jsem narazila náhodou na internetu a Ella trvala na tom, že musíme zajít. Tak jsme zašli a přesvědčili se, že na citátu od Alberta Einsteina, že realita je jen iluze, je kus pravdy. 

I found the information about the Museum of Senses on internet and Ella insisted that we have to go. So we did and found out that Albert Einstein's quote that reality is merely an illusion, is true.

...

JEŠTĚD

Po dlouhé době jsem se vypravila na Ještěd a bylo to parádní! Počasí bylo krásné podzimní a aby se Ella cestou nenudila, stáhla jsem jí na internetu hru, při které plnila úkoly, aby na konci našla poklad. Tudíž jsem nemusela poslouchat její obvyklé "a kdy už tam budeme?". Víc takových dní, jako byl tenhle v Jizerkách.

...

PRŮHONICKÝ PARK

To je tak, když se v dospělosti dozvíte, že se do Průhonického parku dá dostat i jiným vchodem, než tím hlavním a nemusíte se tak otravovat s davy lidí u zámku. V zadní části parku jsem byla poprvé a to místo mě zcela pohltilo. A během krásného tereziánského babího léta, kdy hraje všemi barvami, je naprosto dokonalé. 

...

OBORA ŽLEBY

Oboru Žleby máme hodně rádi. Příjemné a klidné místo pod zámkem Žleby navazuje na zámecký park a je známá chovem vzácných bílých jelenů. Nedaleko zámku je veřejnosti přístupná ukázková obůrka, kde kromě jelenů chovají i jiná lesní zvířata a dravce. Ano, je malá, ale o to víc nám je sympatická.

...

DÝŇOVÝ SVĚT

Ani jsem se nenadála a říjen je tu. Měsíc dýní všech odrůd, velikostí, barev a tvarů. Udělaly jsme si s Ellou výlet na farmu U Pipků, kde je pěstují, prodávají a pro děti mají na zahradě udělaný Dýňový svět. 

...

LIPICA

Hřebčín v Lipici bylo jediné místo, které si Ella ve Slovinsku přála navštívit. Ačkoliv má z koní velký respekt, miluje je a chtěla vidět Lipicány "tančit". Návštěvu jsme tedy naplánovali na den, kdy jezdecká škola ukazuje svou drezuru široké veřejnosti a mohli jí tak přání splnit.

The Stud Farm in Lipica was the only place Ella wished to visit in Slovenia. Although she has a great respect from horses, she loves them and wanted to see Lipicans "dancing". We planned a visit for a day when the perfomance of the classical riding school was held and fulfilled the wish.

...

LJUBLJANA

Návštěvu hlavního města Slovinska jsme neměli původně vůbec v plánu. Ale cestu do Lipice jsme z Logarské doliny zvládli rychleji, než jsme čekali, tak jsme se rozhodli zastavit na zmrzlinu. Ačkoliv Lublaň nepatří k největším evropským metropolím, i tak má ale velké charisma. Nakonec jsme litovali, že jsme si nenašli alespoň celý den. Centrum města nás okouzlilo.

...

VELIKA PLANINA

V Kamnicko-Savinjských Alpách najdete ještě jedno nádherné místo. Velikou Planinu. Jednu z mála dochovaných pasteveckých náhorních plošin takových rozměrů v Evropě. Dřevěná obydlí připomínající čarodějnické klobouky a pasoucí se krávy v kulisách vápencových hor nám připravily opravdu nezapomenutelný zážitek. 

...

SKANZEN ROŽNOV

Během pobytu v Beskydech se nám na jedno dopoledne zkazilo počasí, tak jsem s Ellou zamířila do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Původně jsem jeho návštěvu v plánu neměla, ale žádný jiný program jsem narychlo nevymyslela. A nakonec to bylo příjemné dopoledne, protože Ellu tohle šmejdění po světnicích baví a já na konci objevila poklad!

During our stay in Beskydy it was raining one morning, so we decided to visit the Wallachian Museum in Nature in Rožnov pod Radhoštěm. Originally, I did not plan to go there, but I didn´t come up with any other program in the rain. And finally it was a pleasant morning, because Ella likes to stroll around the historical interiors and I discovered a treasure at the end!

...

DĚTSKÝ PARK RAZULÁK

Postavit dětský park Razulák hned vedle cyklostezky Bečva, bylo vážně strategické. Když Ella cestou na kole zpozorovala, že má po pravici spoustu atrakcí, nebylo vyhnutí a musela jsem jí slíbit, že se tam vypravíme. Jinak bychom neujely už ani kilometr. Druhý den našeho pobytu ve Velkých Karlovicích jsem ji tam tedy vzala a doteď lituju, že jsem si s sebou nevzala knížku, protože jsem měla dvě hodiny volna! 

To build the Razulák amusement park right next to the Bečva Cycle Path was really strategic. When Ella saw a lot of attractions on her right, I had  to promise her a visit, otherwise we would not be able to continue our riding. The second day of our stay in Velké Karlovice, Razulák was on our day plan and I still regret that I did not take a book with me because I had two hours off!

...

PO LABI NA PADDLEBOARDU

Taky si užíváte vodu i na paddleboardu? Já se na něj poprvé postavila před dvěma lety a hned mě to chytlo. Když byla možnost, půjčila jsem si ho a vyrazila zkoumat vodní plochu z jiné perspektivy, než jsem byla zvyklá. Letos už jsme ale jeden SUP koupili a myslím, že budeme muset pořídit ještě další pro Michala, začíná mu to jít. Pokud taky jezdíte, tak by se Vám mohl hodit tip, kam vyrazit v blízkosti Prahy. 

Do you enjoy paddleboarding like I do? I tried it two years ago for the first time and I fell in love. When there was an opportunity, I rent SUP and set out to explore the water surface from a different perspective than I used to. We've already bought one SUP this year and I think we'll have to buy another for Michal, he's getting better! Today, I have a tip for SUP trip close to Prague.

...

VOGEL

Na Vogel jsem se hodně těšila. Jezdili jsme sem s rodiči lyžovat a bavilo mě to tady mnohem víc, než na Bovci. Tyhle vrcholky Julských Alp jsem znala ale pouze pokryté sněhem a tak jsem byla zvědavá, jak vypadají v létě. 

...

BOHINJ

Jestli nás bavil Bled, tak Bohinj ještě víc. Jakmile jsme spatřili okolní hory, jak se odrážejí na hladině tohoto největšího sladkovodního jezera ve Slovinsku, naprosto jsme mu propadli. Nebylo tady tolik turistů, jako na Bledu, a protože je kolem jezera zakázáno stavět, je příjemným a tichým místem pro relax na travnatých plážích, koupání, půjčení si lodičky, kajaku, SUP. Celé ho lze objet i na kole, nebo obejít pěšky. Tahle oblast se stala mou srdeční záležitostí.

...

VINTGAR

Ve východní části Triglavského národního parku, kousek od Bledského jezera, leží jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií Slovinska, soutěska Vintgar. Kombinace skalních útvarů, divoké řeky Radovny a všudypřítomné zeleně vytvářejí téměř pohádkovou atmosféru.

...

BLED

Slovinsko jsme toužili procestovat už delší dobu, ale čekali jsme, až Ella trochu povyroste a bude ochotná něco ujít. Naši cestu jsme začali u jezera Bled. Všichni nás strašili, že tam budou v červenci davy lidí, ale my to riskli. A udělali jsme dobře. Zase tak přelidněno tam nebylo, naopak to u jezera příjemně žilo. Miluju takový ten moment překvapení, kdy se Vám před očima objeví něco úžasného a Vy se zmůžete jen na hluboký nádech. Miluju Bled.  

...

ZOO ZLÍN

Do ZOO Zlín jsme se těšili. Slyšeli jsme na ni chválu ze všech stran a byla opravdu oprávněná. Tenhle  přírodní biopark u zámku Lešná je tak rozlehlý, že jsme ho ani celý nestihli projít. Přijeli jsme hlavně kvůli klokanům a rejnokům, které si Ella přála pohladit. A to jsme jí splnili. 

...

KROMĚŘÍŽ

Kroměříži se díky své historii a jedinečným památkám přezdívá Hanácké Athény. Bydleli jsme pár minut od Kroměříže a nenechali si návštěvu města ujít. Květná zahrada a Podzámecká zahrada u Arcibiskupského zámku jsou zapsané na seznamu UNESCO a právem patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice.   

...

BOTANICUS

Znáte? Byli jste s dětmi? Už mají po zimě otevřeno, tak doporučuji navštívit. Kousek od Prahy vkusně udělané a hezky vymyšlené Centrum řemesel. Návštěvu můžete spojit i s procházkou po rozlehlých a skvěle udržovaných zahradách Botanicusu. 

...

BOTANICKÁ ZAHRADA MALEŠICE

V hlavním městě jsou známé především botanické zahrady Na Slupi a v Tróji. Nicméně Praha má ještě jednu na jihozápadním úbočí vrchu Tábor na Praze 9 a to Botanickou zahradu Střední odborné školy stavební a zahradnické. Tvoří ji arboretum, vřesoviště, alpinum, pěstební část a provozní zahrada. Nechápu, jak jsem mohla tuhle oázu klidu, kolem které denně jezdím, tolik let nevidět.

...

VELIKONOČNÍ PŘEROV N/ LABEM

Kde jinde strávit příjemné odpoledne a naladit se na Velikonoce, než ve skanzenu v Přerově nad Labem? My to tady máme prostě rády. O víkendech tu pro návštěvníky mají připravené doprovodné programy inspirované velikonočními zvyky a u vstupu i stánky s občerstvením. Jarní skanzen našima očima najdete uvnitř. 

...

VAL DI FIEMME

Vracet se z Finale Ligure do Prahy na jeden zátah se nám nechtělo. Rozhodli jsme se tedy užít si ještě italských Dolomit a zastavit se ve Val di Fiemme. Letos se zima v Čechách vyloženě povedla, ale já toužila po dlouhých a širokých sjezdovkách, kde by se Ella v klidu rozjezdila. Na poslední chvíli se mi přání splnilo.

...

FINALE LIGURE

Z Nice jsme pokračovali do italského Finale Ligure. Do místa, kam přes zimu vyráží trénovat snad každý biker, kterého znám. Tohle přímořské město je ale krásné samo o sobě. Sice jsem měla čas poznat jen jeho část u moře, ale i to mi stačilo, abych mu propadla. 

...

NICE

Já se vždycky tak těším na Azurové pobřeží! I když je to třeba jen na skok. Poprvé jsem se na jih Francie dostala, když bylo Elle pět měsíců. Michal jel trénovat, my se k němu přidaly. Tenkrát jsme jeli všichni autem na noc. Cesta trvala dlouhých čtrnáct hodin, protože jsme bloudili. S Michalem jsme se střídali v řízení a Ella to celé prospala. Dodnes si vybavuji to utrpení první den po příjezdu, kdy jsme totálně vyčerpaní toužili jen po spánku a vyspalá Ella naopak po pozornosti. Řekla jsem si, že už tohle nikdy dobrovolně nepodstoupím. A taky se toho držím. Michal jezdí s klukama na jih autem, a pak nás vyzvedne na letišti v Nice.  

...

MIJAS

Costa del Sol je jednou z mých nejoblíbenějších evropských lokací. A teď na jaře je tam ideální počasí na cestování. Pokud se na jih Španělska chystáte, nezapomeňte navštívit velmi milé městečko v horách Mijas. Od Malagy je to půl hodiny autem a opravdu to stojí za to. Je schované v horách 428 m nad mořem  a má necelých osm tisíc obyvatel. Podařilo se mu udržet tradici bílého města a oslňuje tak úzkými dlážděnými uličkami, které jsou lemované bílými zdmi domů s modrými květináči a překrásným výhledem na pobřeží. Když máte štěstí a je jasný den, dohlédnete až do Maroka.

...

VIDEO - PUERTO RICO.

Trvalo to, trvalo! Ale konečně byl čas sestříhat záběry z našeho lednového tripu po Portoriku! Ať Vás pohled na tento krásný a sluncem zalitý ostrov zahřeje a mějte krásný víkend! Video uvnitř.

...

BUDAPEŠŤ

V Budapešti jsem byla, tuším, před osmi lety na Red Bull Air Race a kromě závodu jsem z ní neviděla vůbec nic. Vlastně ano, parlament, protože jsme seděli přímo naproti němu. Michal se účastnil o víkendu závodů ve sjezdu v obchodním centru Downmall Tour 2017 a já jsem po dlouhé době jela na závody s ním.

...

ADIÓS, PUERTO RICO!

Všechno jednou končí, i naše cesta po Portoriku. Všichni se mě ptali, proč zrovna Portoriko? Nedokázala jsem odpovědět. Moc informací v češtině jsem o ostrově nenašla, průvodce Lonely Planet jsem sehnala taky jen v angličtině. Zvláštní. Táhlo mě to tam ale z nějakého důvodu jako magnet. Mohla jsem tisíckrát změnit rozhodnutí, ale vždycky jsem se vrátila zpět k původní volbě koupit letenky do San Juanu. 

...

UBYTOVÁNÍ PUERTO RICO

Jestli se chystáte do Portorika, mám pro Vás dva typy na ubytování. Dvě místa, která nás bavila a rádi je doporučíme dál. Jedním je penzion na jihu ostrova La Jamaca a druhým malý stylový hotel At Wind Chimes v hlavním městě San Juan.

...

SAN JUAN

San Juan jsem si zamilovala! Město plné kontrastů, barev, pohody a úsměvů Vás vtáhne, ani nevíte jak. Staré město je půvabnou rezidenční a obchodní čtvrtí. Ulice jsou dlážděné modrým kamenem, který se sem dostal na španělských lodích a díky času i vlhkosti získal svou charakteristickou barvu. Ve městě je více než 400 citlivě rekonstruovaných španělských koloniálních domů, co hrají všemi barvami.

...

PUERTO RICO. Východ

Východ Portorika láká především na deštný prales El Yunque. Ten se rozkládá na ploše 28.000 akrů v pohoří Sierra de Luquillo. Na rozdíl od ostatních přírodních rezervací na ostrově, jsou tu velmi dobře značené traily. Jsou to většinou poměrně krátké a velmi úzké betonové chodníky, že máte problém se na mnoha místech vyhnout protijdoucím. Do El Yunque se dostanete z hlavního města San Juan za 40 minut, což znamená, že narazíte na davy lidí. V sezóně si to upřímně nedovedu představit. Vodopády přes lidi nemůžou být ani vidět. 

...

PUERTO RICO. Jih

Jižní karibské pobřeží Portorika je ideálním místem na to vypnout a odpočinout si. Skryté pláže s jemným pískem a průzračně čistou vodou k tomu vyloženě lákají. Bydleli jsme v klidném přímořském městečku La Parguera, které je v sezóně centrem dovolených Portoričanů, kteří tráví velkou část dne v posteli a pak se přesouvají s plechovkou piva Medalla k vodě. Během dne na ulici nepotkáte živáčka, i rybáři odplouvají mangrovníkovými kanály lovit ryby na širé moře.

...

PUERTO RICO. Západ

Západní část Portorika je vyhlášená nejlepšími spoty pro surfování. Nám počasí bohužel nepřálo, takže centrum surfingu Rincon jsme jen prošli a pokračovali směrem ke Cabo Rojo. 

...

PUERTO RICO. Sever

Chtěli jsme v lednu do tepla a cestovat. Když jsem otevřela počítač a začala pátrat, kam se vypravíme, objevilo se Portoriko. Náhoda? Nevěřím na ni. Pročetla jsem, co se dalo a cesta brzy dostala jasnější obrysy. Teď jsme tu a vydáváme se z hlavního města San Juan na cestu kolem ostrova.

...

KOKOŘÍNSKO

Koho napadne jít na kolo, když venku napadne 20cm čerstvého sněhu a je -5 stupňů? Samozřejmě, že nás! Když je konečně ve středních Čechách bílo, svítí sluníčko, Ella je ve školce a já mám elektrokolo, museli jsme toho využít. A udělali jsme dobře. Vydali jsme se na Kokořínsko a strávili tak pár hodin v pohádce. Myslím, že fotky mluví za vše. 

...

KEŇA

Při třídění fotek jsem narazila na album Keni. Nechce se mi věřit, že je to na den přesně deset let, co jsem strávila dva nezapomenutelné týdny v téhle zemi plné kontrastů. Nejraději vzpomínám na tři dny v Masai Mara, kde jsme se dostali díky místním průvodcům na doslova pár centimetrů od zvířat, ke kterým chovám velký respekt.

...

VIDEO Prague Christmas // Follow me around

Praha je nejkrásnější město a po setmění v době adventu je jednoduše pohádková. Díky slavnostní výzdobě, nasvícení a vánočním trhům, kde voní trdelníky, pečené kaštany, svařené víno a zní koledy, mají neopakovatelnou atmostféru.  

...

VIDEO Follow me around // Prague

První video, které jsem právě nahrála na YouTube, muselo být z Prahy, to je bez debat. Strávili jsme venku téměř šest hodin a nepřišlo nám to vůbec dlouhé. Praha toho má tolik co nabídnout.

...

NA STODOLCI

Pokud míříte do Českosaského Švýcarska a máte po cestě obec Dolní Chřibská, stavte se na jídlo v restauraci Na Stodolci. Nebudete litovat, my jsme si s Ellou pochutnaly.  

...

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO

Když můžu zmizet alespoň na pár dní z domova, neváhám ani minutu. A nabídka jet na chatu do Českosaského Švýcarska se neodmítá, zvlášť když to tam vůbec neznám.

...

JESENÍKY

Uznávám, na některá místa se s kolem nedostaneme. Pro tentokrát jsme tedy vyměnily helmu za batoh, cyklistické značky za turistické a prošly si s Ellou část Jeseníků pěkně po svých. A bavilo nás to tady jako moc! 

...

BARCELONA

Tak co Barcelona? Jak jste se měli? Otázky, na které odpovídám pořád stejně. Tohle město mě prostě baví. Pro svou architekturu, nespočet muzeí, galerií, soch, parků, trhů, obchodů, restaurací, kaváren, pouličních umělců… a takhle můžu pokračovat do nekonečna.

...

UBYTOVÁNÍ PASTUŠKA

Když někam cestujeme, ubytování hledáme raději v penzionech, než v hotelech. Inspiraci čerpáme z internetu, nebo dáváme na doporučení známých. Na Pálavě jsme zamířili do Penzionu Pastuška a měli jsme se tu krásně.  

...

UBYTOVÁNÍ SARDINIE

Pokud se chystáte na Sardinii a hledáte příjemné ubytování, přináším pár tipů. Vybrala jsem místa, kde se nám líbilo a můžu je s klidným srdcem doporučit.  

...

CIAO SARDINIE

Přiletěli jsme na týden a ten nám uplynul jako voda. Sardinie je svá, nemá v plánu se nijak zásadně přizpůsobit silnému turistickému ruchu a to je dobře. Najeli jsme 1.300km, viděli toho hodně, ale zdaleka ne všechno. Každý si tu najde to svoje. Pokud chcete zátoky s bílým pískem a tyrkysovým mořem, jeďte na sever. Pokud chcete lézt po horách a do jeskyní, sjíždět řeku na kanoi a vydat se na trek, jeďte na východ. Chcete klasickou prázdninovou oblast s barem na pláži, jeďte na jih. Chcete surfovat a kitovat, zamiřte na západ. Jediné, co tu nenajdete, je Itálie, jak ji znáte. Tou Sardinie opravdu není. Ciao e grazie! 

...

SARDINIE. Su Nuraxi. Is Aruttas. Iglesias

Rozloučili jsme se s Cagliari a zamířili na západ do města Iglesias, kde najdete v historickém centru romantická zákoutí a uličky. Ovšem největší atrakcí je tu kolonáda vyzdobená pestrobarevnými deštníky. A že je to zážitek. 

...

SARDINIE. Capo Carbonara

Počasí nám pátý den nepřálo. Přihnaly se mraky a přeháňky, takže vyhlášené pláže na Costa Rei jsme si neužili. Stihli jsme dojet na pláž Spiaggia Del Riso, kde nás ale déšť dohnal, tak jsme to vzdali. 

...

SARDINIE. Su Barone. Cagliari.

Do tohoto dne jsem pořád nechápala, proč se Sardinii říká Karibik Evropy. V Karibiku jsem byla několikrát a žádnou podobu jsem nenašla. Ovšem tady na východě jsem ho objevila. Pláž Spiaggia Su Barone je opravdovým Karibikem v Evropě. 

...

SARDINIE. Nuoro. Orosei.

Opustili jsme město Olbia a zamířili na východ ostrova do oblasti Nuoro. Hornatá divoká oblast je rájem pro outdoorové nadšence. Můžete si vychutnávat krásné bílé pláže na pobřeží, šplhat na útesy vysoko nad mořem, na horském kole prozkoumat stezky, po kterých chodívaly muly, nebo se vydat na vrcholy a do roklin. Tahle oblast nás nadchla nejvíc. Moc turistů sem nezabloudí a najdete tu pravou Sardinii. 

...

SARDINIE. Arzachena. Palau.

Druhý den jsme se vydali do vnitrozemí do oblasti kolem města Arzachena. Ta je zajímavá svým tajemným okolím, posetým spoustou nuraghi a tombe dei giganti (hroby obrů, prastará masová pohřebiště). 

...

SARDINIE. Costa Smeralda.

Procestovat Sardinii jsem si přála už dlouho a letos jsem si to splnila. Pročetla jsem si dva průvodce a bylo mi jasné, že za týden, který na Sardinii budeme, nestihneme projet a vidět všechno, co by nás zajímalo. Potřebovali bychom minimálně týdny dva.

...