REUNION. GRAND ETANG

Hledáte na Reunionu romantické místo? Zajeďte si k jedinému horskému jezeru vulkanického původu Grand Etang. Krčí se na úpatí téměř svislé skalní stěny, která ho odděluje od údolí řeky Riviere des Marsouins a je tu takové ticho, že uslyšíte i špendlík spadnout. 

...

REUNION. CIRQUE DE SALAZIE

Mysleli jste si, že krajina Avataru ve skutečnosti neexistuje? Omyl! Vypravte se do srdce Reunionu, konkrétně do Cirque de Salazie a nechte se pohtit vysokými zalesněnými horami, zpěněnými vodopády a kreolskými vesničkami. 

...

REUNION. CIRQUE DE MAFATE

Reunion nás nalákal hlavně pro svou krásnou přírodu. Podle fotek, co jsme viděli před odletem, jsme čekali hodně. Ale to, co jsme ve skutečnosti projeli, prošli a viděli, nám až vyrazilo dech. To je taková nádhera! Čím začít? Srdcem ostrova! To tvoří tři propadlé kaldery již neaktivní sopky Piton des Neiges. Říká se jim Cirques. Cirque de Salazie, Cirque de Cilaos a Cirque de Mafate, kam vás vezmu dnes. 

...

LIPICA

Hřebčín v Lipici bylo jediné místo, které si Ella ve Slovinsku přála navštívit. Ačkoliv má z koní velký respekt, miluje je a chtěla vidět Lipicány "tančit". Návštěvu jsme tedy naplánovali na den, kdy jezdecká škola ukazuje svou drezuru široké veřejnosti a mohli jí tak přání splnit.

The Stud Farm in Lipica was the only place Ella wished to visit in Slovenia. Although she has a great respect from horses, she loves them and wanted to see Lipicans "dancing". We planned a visit for a day when the perfomance of the classical riding school was held and fulfilled the wish.

...

LJUBLJANA

Návštěvu hlavního města Slovinska jsme neměli původně vůbec v plánu. Ale cestu do Lipice jsme z Logarské doliny zvládli rychleji, než jsme čekali, tak jsme se rozhodli zastavit na zmrzlinu. Ačkoliv Lublaň nepatří k největším evropským metropolím, i tak má ale velké charisma. Nakonec jsme litovali, že jsme si nenašli alespoň celý den. Centrum města nás okouzlilo.

...

VELIKA PLANINA

V Kamnicko-Savinjských Alpách najdete ještě jedno nádherné místo. Velikou Planinu. Jednu z mála dochovaných pasteveckých náhorních plošin takových rozměrů v Evropě. Dřevěná obydlí připomínající čarodějnické klobouky a pasoucí se krávy v kulisách vápencových hor nám připravily opravdu nezapomenutelný zážitek. 

...

UBYTOVÁNÍ LENAR

Znáte to. Někdy se ocitnete na místě, kde stačí vteřina k tomu, abyste věděli, že Vám tu bude dobře. Jeden nádech a výdech a pozitivní energie Vámi prostoupí. Přijměte pozvání na místo, které Vás pohladí po duši, kde čas běží pomalu a o hosty tu pečují s nefalšovanou radostí a láskou. Vítejte na statku Lenar v Logarské dolině ve Slovinsku.

...

LOGARSKA DOLINA

Nejhezčí část Slovinska, kterou jsme zatím navštívili, je pro mě Logarská dolina. Ta je jednou z nejkrásnějších alpských ledovcových dolin v Evropě. Přírodní rezervace se nachází v samém srdci Kamnicko-Savinjských Alp a je dlouhá 9 kilometrů. V jižní části vyvěrá na povrch řeka Savinja a také je tu k vidění 90 metrů vysoký vodopád Rinka. Nad dolinou vede Solčavská panoramatická cesta, na kterou jsme se vydali na kole. 

...

NAD BOHINJ NA KOLE

Málokdy se stane, že na dovolenou nebereme kola. Slovinsko nebylo výjimkou. I když jsem měla samozřejmě elektrokolo, byl tohle můj nejtěžší den na kole vůbec. Když se dívám na fotky, znovu se mi vybavuje každý metr stoupání i sjezdu, svírá se mi žaludek, chce se mi brečet, křičet, nadávat, ale pak se na fotkách objeví pastevecké osady a krásné výhledy do údolí a já s odstupem několika týdnů můžu říct, že to za to stálo.  

...

VOGEL

Na Vogel jsem se hodně těšila. Jezdili jsme sem s rodiči lyžovat a bavilo mě to tady mnohem víc, než na Bovci. Tyhle vrcholky Julských Alp jsem znala ale pouze pokryté sněhem a tak jsem byla zvědavá, jak vypadají v létě. 

...

BOHINJ

Jestli nás bavil Bled, tak Bohinj ještě víc. Jakmile jsme spatřili okolní hory, jak se odrážejí na hladině tohoto největšího sladkovodního jezera ve Slovinsku, naprosto jsme mu propadli. Nebylo tady tolik turistů, jako na Bledu, a protože je kolem jezera zakázáno stavět, je příjemným a tichým místem pro relax na travnatých plážích, koupání, půjčení si lodičky, kajaku, SUP. Celé ho lze objet i na kole, nebo obejít pěšky. Tahle oblast se stala mou srdeční záležitostí.

...

VINTGAR

Ve východní části Triglavského národního parku, kousek od Bledského jezera, leží jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií Slovinska, soutěska Vintgar. Kombinace skalních útvarů, divoké řeky Radovny a všudypřítomné zeleně vytvářejí téměř pohádkovou atmosféru.

...

BLED

Slovinsko jsme toužili procestovat už delší dobu, ale čekali jsme, až Ella trochu povyroste a bude ochotná něco ujít. Naši cestu jsme začali u jezera Bled. Všichni nás strašili, že tam budou v červenci davy lidí, ale my to riskli. A udělali jsme dobře. Zase tak přelidněno tam nebylo, naopak to u jezera příjemně žilo. Miluju takový ten moment překvapení, kdy se Vám před očima objeví něco úžasného a Vy se zmůžete jen na hluboký nádech. Miluju Bled.  

...

FINALE LIGURE NA E-BIKU

Finale Ligure. Zdá se mi, že tahle dvě slova působí v poslední době na všechny bikery jako zaklínadlo. Vyslovíte ho, všichni začnou okamžitě házet kola do dodávek a jedou na jih, směr Itálie. Michal je tam přes zimu alespoň na pár dní každý měsíc. Strašně mě zajímá, co je na téhle lokalitě tak magického. „Finale Ligure je prostě tradice! Tady je po celou zimu vhodné počasí na kolo, fungují tu vývozy na kopec a je tu dostatek trailů,“ dostává se mi odpovědi. Pravdou je, že podle fotek to vždycky vypadalo nádherně a mrzelo mě, že není v mých silách absolvovat výlet s ním. I když mi Michal říkal, že je ve Finale Ligure dostatek tras, které nejsou až tak technicky náročné a zvládla bych je, do kopců se mi nikdy moc šlapat nechtělo. Jenže letos si můžu plnit přání! Mám nového kamaráda v podobě superlehkého karbonového elektrokola Ghost TERU 9 a nedám na něj dopustit.

...

VAL DI FIEMME

Vracet se z Finale Ligure do Prahy na jeden zátah se nám nechtělo. Rozhodli jsme se tedy užít si ještě italských Dolomit a zastavit se ve Val di Fiemme. Letos se zima v Čechách vyloženě povedla, ale já toužila po dlouhých a širokých sjezdovkách, kde by se Ella v klidu rozjezdila. Na poslední chvíli se mi přání splnilo.

...

FINALE LIGURE

Z Nice jsme pokračovali do italského Finale Ligure. Do místa, kam přes zimu vyráží trénovat snad každý biker, kterého znám. Tohle přímořské město je ale krásné samo o sobě. Sice jsem měla čas poznat jen jeho část u moře, ale i to mi stačilo, abych mu propadla. 

...

NICE

Já se vždycky tak těším na Azurové pobřeží! I když je to třeba jen na skok. Poprvé jsem se na jih Francie dostala, když bylo Elle pět měsíců. Michal jel trénovat, my se k němu přidaly. Tenkrát jsme jeli všichni autem na noc. Cesta trvala dlouhých čtrnáct hodin, protože jsme bloudili. S Michalem jsme se střídali v řízení a Ella to celé prospala. Dodnes si vybavuji to utrpení první den po příjezdu, kdy jsme totálně vyčerpaní toužili jen po spánku a vyspalá Ella naopak po pozornosti. Řekla jsem si, že už tohle nikdy dobrovolně nepodstoupím. A taky se toho držím. Michal jezdí s klukama na jih autem, a pak nás vyzvedne na letišti v Nice.  

...

MIJAS

Costa del Sol je jednou z mých nejoblíbenějších evropských lokací. A teď na jaře je tam ideální počasí na cestování. Pokud se na jih Španělska chystáte, nezapomeňte navštívit velmi milé městečko v horách Mijas. Od Malagy je to půl hodiny autem a opravdu to stojí za to. Je schované v horách 428 m nad mořem  a má necelých osm tisíc obyvatel. Podařilo se mu udržet tradici bílého města a oslňuje tak úzkými dlážděnými uličkami, které jsou lemované bílými zdmi domů s modrými květináči a překrásným výhledem na pobřeží. Když máte štěstí a je jasný den, dohlédnete až do Maroka.

...

VIDEO - PUERTO RICO.

Trvalo to, trvalo! Ale konečně byl čas sestříhat záběry z našeho lednového tripu po Portoriku! Ať Vás pohled na tento krásný a sluncem zalitý ostrov zahřeje a mějte krásný víkend! Video uvnitř.

...

BUDAPEŠŤ

V Budapešti jsem byla, tuším, před osmi lety na Red Bull Air Race a kromě závodu jsem z ní neviděla vůbec nic. Vlastně ano, parlament, protože jsme seděli přímo naproti němu. Michal se účastnil o víkendu závodů ve sjezdu v obchodním centru Downmall Tour 2017 a já jsem po dlouhé době jela na závody s ním.

...

ADIÓS, PUERTO RICO!

Všechno jednou končí, i naše cesta po Portoriku. Všichni se mě ptali, proč zrovna Portoriko? Nedokázala jsem odpovědět. Moc informací v češtině jsem o ostrově nenašla, průvodce Lonely Planet jsem sehnala taky jen v angličtině. Zvláštní. Táhlo mě to tam ale z nějakého důvodu jako magnet. Mohla jsem tisíckrát změnit rozhodnutí, ale vždycky jsem se vrátila zpět k původní volbě koupit letenky do San Juanu. 

...

UBYTOVÁNÍ PUERTO RICO

Jestli se chystáte do Portorika, mám pro Vás dva typy na ubytování. Dvě místa, která nás bavila a rádi je doporučíme dál. Jedním je penzion na jihu ostrova La Jamaca a druhým malý stylový hotel At Wind Chimes v hlavním městě San Juan.

...

SAN JUAN

San Juan jsem si zamilovala! Město plné kontrastů, barev, pohody a úsměvů Vás vtáhne, ani nevíte jak. Staré město je půvabnou rezidenční a obchodní čtvrtí. Ulice jsou dlážděné modrým kamenem, který se sem dostal na španělských lodích a díky času i vlhkosti získal svou charakteristickou barvu. Ve městě je více než 400 citlivě rekonstruovaných španělských koloniálních domů, co hrají všemi barvami.

...

PUERTO RICO. Východ

Východ Portorika láká především na deštný prales El Yunque. Ten se rozkládá na ploše 28.000 akrů v pohoří Sierra de Luquillo. Na rozdíl od ostatních přírodních rezervací na ostrově, jsou tu velmi dobře značené traily. Jsou to většinou poměrně krátké a velmi úzké betonové chodníky, že máte problém se na mnoha místech vyhnout protijdoucím. Do El Yunque se dostanete z hlavního města San Juan za 40 minut, což znamená, že narazíte na davy lidí. V sezóně si to upřímně nedovedu představit. Vodopády přes lidi nemůžou být ani vidět. 

...

PUERTO RICO. Jih

Jižní karibské pobřeží Portorika je ideálním místem na to vypnout a odpočinout si. Skryté pláže s jemným pískem a průzračně čistou vodou k tomu vyloženě lákají. Bydleli jsme v klidném přímořském městečku La Parguera, které je v sezóně centrem dovolených Portoričanů, kteří tráví velkou část dne v posteli a pak se přesouvají s plechovkou piva Medalla k vodě. Během dne na ulici nepotkáte živáčka, i rybáři odplouvají mangrovníkovými kanály lovit ryby na širé moře.

...

PUERTO RICO. Západ

Západní část Portorika je vyhlášená nejlepšími spoty pro surfování. Nám počasí bohužel nepřálo, takže centrum surfingu Rincon jsme jen prošli a pokračovali směrem ke Cabo Rojo. 

...

PUERTO RICO. Sever

Chtěli jsme v lednu do tepla a cestovat. Když jsem otevřela počítač a začala pátrat, kam se vypravíme, objevilo se Portoriko. Náhoda? Nevěřím na ni. Pročetla jsem, co se dalo a cesta brzy dostala jasnější obrysy. Teď jsme tu a vydáváme se z hlavního města San Juan na cestu kolem ostrova.

...

KEŇA

Při třídění fotek jsem narazila na album Keni. Nechce se mi věřit, že je to na den přesně deset let, co jsem strávila dva nezapomenutelné týdny v téhle zemi plné kontrastů. Nejraději vzpomínám na tři dny v Masai Mara, kde jsme se dostali díky místním průvodcům na doslova pár centimetrů od zvířat, ke kterým chovám velký respekt.

...

BARCELONA

Tak co Barcelona? Jak jste se měli? Otázky, na které odpovídám pořád stejně. Tohle město mě prostě baví. Pro svou architekturu, nespočet muzeí, galerií, soch, parků, trhů, obchodů, restaurací, kaváren, pouličních umělců… a takhle můžu pokračovat do nekonečna.

...

UBYTOVÁNÍ SARDINIE

Pokud se chystáte na Sardinii a hledáte příjemné ubytování, přináším pár tipů. Vybrala jsem místa, kde se nám líbilo a můžu je s klidným srdcem doporučit.  

...

CIAO SARDINIE

Přiletěli jsme na týden a ten nám uplynul jako voda. Sardinie je svá, nemá v plánu se nijak zásadně přizpůsobit silnému turistickému ruchu a to je dobře. Najeli jsme 1.300km, viděli toho hodně, ale zdaleka ne všechno. Každý si tu najde to svoje. Pokud chcete zátoky s bílým pískem a tyrkysovým mořem, jeďte na sever. Pokud chcete lézt po horách a do jeskyní, sjíždět řeku na kanoi a vydat se na trek, jeďte na východ. Chcete klasickou prázdninovou oblast s barem na pláži, jeďte na jih. Chcete surfovat a kitovat, zamiřte na západ. Jediné, co tu nenajdete, je Itálie, jak ji znáte. Tou Sardinie opravdu není. Ciao e grazie! 

...

SARDINIE. Su Nuraxi. Is Aruttas. Iglesias

Rozloučili jsme se s Cagliari a zamířili na západ do města Iglesias, kde najdete v historickém centru romantická zákoutí a uličky. Ovšem největší atrakcí je tu kolonáda vyzdobená pestrobarevnými deštníky. A že je to zážitek. 

...

SARDINIE. Capo Carbonara

Počasí nám pátý den nepřálo. Přihnaly se mraky a přeháňky, takže vyhlášené pláže na Costa Rei jsme si neužili. Stihli jsme dojet na pláž Spiaggia Del Riso, kde nás ale déšť dohnal, tak jsme to vzdali. 

...

SARDINIE. Su Barone. Cagliari.

Do tohoto dne jsem pořád nechápala, proč se Sardinii říká Karibik Evropy. V Karibiku jsem byla několikrát a žádnou podobu jsem nenašla. Ovšem tady na východě jsem ho objevila. Pláž Spiaggia Su Barone je opravdovým Karibikem v Evropě. 

...

SARDINIE. Nuoro. Orosei.

Opustili jsme město Olbia a zamířili na východ ostrova do oblasti Nuoro. Hornatá divoká oblast je rájem pro outdoorové nadšence. Můžete si vychutnávat krásné bílé pláže na pobřeží, šplhat na útesy vysoko nad mořem, na horském kole prozkoumat stezky, po kterých chodívaly muly, nebo se vydat na vrcholy a do roklin. Tahle oblast nás nadchla nejvíc. Moc turistů sem nezabloudí a najdete tu pravou Sardinii. 

...

SARDINIE. Arzachena. Palau.

Druhý den jsme se vydali do vnitrozemí do oblasti kolem města Arzachena. Ta je zajímavá svým tajemným okolím, posetým spoustou nuraghi a tombe dei giganti (hroby obrů, prastará masová pohřebiště). 

...

SARDINIE. Costa Smeralda.

Procestovat Sardinii jsem si přála už dlouho a letos jsem si to splnila. Pročetla jsem si dva průvodce a bylo mi jasné, že za týden, který na Sardinii budeme, nestihneme projet a vidět všechno, co by nás zajímalo. Potřebovali bychom minimálně týdny dva.

...