JIZERSKÉ HORY NA KOLE

Co takhle zkusit vyjet na kole na nejvyšší horu Jizerských hor, na Smrk? Proč ne! Aneb cyklovýlet tentokrát v režii dvou holek, co prchly z města za tichem, krásnou přírodou a čerstvým horským vzduchem.

...

Venkovní workout s Barčou

Rády byste posilovaly, ale nechcete se zavírat do posilovny? Zkuste trénink ve venkovní posilově, kde si můžete zacvičit na čerstvém vzduchu a úplně zadarmo. Dnešní workout je zaměřený na nohy.

...

NA KOLE OKOLÍM SUŠICE

Dnešní cyklotrasa v Plzeňském kraji nás zavede do okolí města Sušice. Během výletu si prohlédneme hrad a zámek Velhartice, projedeme se lesy, pastvinami a malebnými vesničkami, vystoupíme na rozhlednu na kopci Svatobor a zastavíme se ve starobylé Sušici.

...

BLANSKÝ LES NA KOLE

Kam se vydáme tentokrát? Na jih Čech, do šumavského podhůří za krásami Blanského lesa. Ten kromě přírodních krás ukrývá i mnoho historických památek. K těm nejvýznamnějším patří cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně a zřícenina rožmberského hradu Dívčí Kámen. Těšíte se?

...

TOULCOVY MAŠTALE

Nespoutaný kraj skalních měst a labyrintů, lesů, luk i hlubokých divokých říčních údolí. To je oblast přírodní rezervace Toulcovy Maštale, která patří k nejmalebnějším koutům u nás. Pojďme společně projet jednu z mnoha tamních cyklostezek.

...

KRÁSNÁ ČESKÁ KANADA

Toužíte uniknout alespoň na pár hodin od civilizace a načerpat energii v malebné přírodě? Tenhle cyklovýlet v České Kanadě patří k nejhezčím u nás. Vydejte se se mnou na kole na trasu dlouhou 70 km, na které budeme míjet mnoho rybníků, navštívíme hrad Landštejn a vykoupeme se v čistém rybníku Zvůle.

...

POSÁZAVSKÁ STEZKA

Tentokrát jsme zatoužili po cyklovýletě do přírody a  někam k vodě. Zároveň jsme se nechtěli vydat na kole daleko od Prahy. Volba tedy padla na Posázavskou stezku, trampů, chatařů a rybářů ráj.

...

OKOLÍ VRANOVSKÉ PŘEHRADY

Pojďme se spolu tentokrát vydat na kole od Vranovské přehrady přes Vranov nad Dyjí na hranici s Rakouskem, konkrétně na Hardeggskou vyhlídku. Čeká nás výlet do malebné přírody, i historie. 

...

POHÁDKOVÉ OKOLÍ CHEBU

Pojeďme se tentokrát podívat do Karlovarského kraje, konkrétně do okolí Chebu. Naše putování jsme začali v obci Salajna, kde jsme se i ubytovali na krásném statku. 

...

PUTOVÁNÍ V PODYJÍ

Pojďme se spolu projet na kole Podyjím, nejmenším národním parkem v České republice, kde kaňon řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem s hluboce zaříznutými meandry, skalními stěnami a kamennými moři vytváří scenérii, která Vás jednoduše okouzlí.

...

ŽĎÁRSKÉ VRCHY

Žďárské vrchy jsou jedním z posledních míst nedotčené přírody v srdci České republiky. Krajina je protkaná velkým množstvím turistických a cyklistických tras a vodní plochy lákají v létě ke koupání. Jednoduše skvělé místo na výlet.

...

BRDY NA KOLE

Bývalý vojenský újezd Brdy už je nějaký ten pátek přístupný široké veřejnosti a všichni básní o tom, jaký je to ráj pro cyklisty. Tak jsme se rozhodli někdejší vojenský prostor projet a přesvědčit se na vlastní oči, jestli je to pravda.

...

BOROVANY NA KOLE

V Borovanech jsme sice už jednou byli, ale na kole se tady neprojížděli. Tak proč to nenapravit? Naprosto nenáročná trasa dlouhá 17km zkombinovala přírodu, poznání i zábavu a tady ji máte.

...

REUNION. GRAND ETANG

Hledáte na Reunionu romantické místo? Zajeďte si k jedinému horskému jezeru vulkanického původu Grand Etang. Krčí se na úpatí téměř svislé skalní stěny, která ho odděluje od údolí řeky Riviere des Marsouins a je tu takové ticho, že uslyšíte i špendlík spadnout. 

...

REUNION. CIRQUE DE SALAZIE

Mysleli jste si, že krajina Avataru ve skutečnosti neexistuje? Omyl! Vypravte se do srdce Reunionu, konkrétně do Cirque de Salazie a nechte se pohtit vysokými zalesněnými horami, zpěněnými vodopády a kreolskými vesničkami. 

...

REUNION. CIRQUE DE MAFATE

Reunion nás nalákal hlavně pro svou krásnou přírodu. Podle fotek, co jsme viděli před odletem, jsme čekali hodně. Ale to, co jsme ve skutečnosti projeli, prošli a viděli, nám až vyrazilo dech. To je taková nádhera! Čím začít? Srdcem ostrova! To tvoří tři propadlé kaldery již neaktivní sopky Piton des Neiges. Říká se jim Cirques. Cirque de Salazie, Cirque de Cilaos a Cirque de Mafate, kam vás vezmu dnes. 

...

ČESKÝ KRAS

Byl víkend, my dva výjimečně osiřelí bez Elly, venku nebe bez jediného mráčku, a tak se rozhodujeme: Pojďme na kolo! A to i přesto, že venkovní teplota je hodně pod nulou. Tentokrát jsme zamířili na západ od Prahy do Českého krasu. Do divoké krajiny s dubovými a bukovými háji, skalami, jeskyněmi, krasovými roklemi a kaňony. Konkrétně jsme se rozhodli projet okolí Karlštejna.

...

OKOŘ NA KOLE

Kam vyrazit z Prahy na kole, nejet po frekventovaných silnicích a užít si jízdu přírodou? Na tuhle otázku jsme pár dní hledali odpověď, až jsme ji našli. Vzhůru na Okoř! 

Can we do some biketrip near Prague avoiding busy roads and enjoy the ride in the nature? We searched for the answer for a few days. Let´s go to Okoř castle!

...

ZA BETLÉMY

V Praze máme oblíbené dvě výstavy betlémů, které každý rok navštěvujeme. Tenhle výlet za jesličkami u Panny Marie Sněžné a v Betlémské kapli, už patří k naší adventní tradici a ani letos jsme nevynechali.

The exhibitions of the Nativity Scenes by the Church of Our Lady of the Snows and by the Bethlehem Chapel in Prague belong to our favourite ones and we visit them every year during the Christmas time. 

...

PŘEROV NAD LABEM

Už je u nás zvykem, že v době adventní navštívíme skanzen v Přerově nad Labem. Od Prahy je to půl hodiny cesty autem, tudíž ho máme za rohem. Stálá expozice je vyzdobena v duchu vánočních tradic, o víkendech muzeum připravuje bohatý program v rámci Lidových Vánoc v Polabí a Ella se vždy těší na betlémy. 

We use to visit the museum in Prerov nad Labem during the Christmas time. It is half an hour drive from Prague, very close for us. You can feel the Christmas spirit everywhere, rich program demonstating Bohemian Christmas customs is held on weekends and Ella is always looking forward to the nativity scenes.

...

MUZEUM SMYSLŮ

Na Muzeum smyslů jsem narazila náhodou na internetu a Ella trvala na tom, že musíme zajít. Tak jsme zašli a přesvědčili se, že na citátu od Alberta Einsteina, že realita je jen iluze, je kus pravdy. 

I found the information about the Museum of Senses on internet and Ella insisted that we have to go. So we did and found out that Albert Einstein's quote that reality is merely an illusion, is true.

...

TŘEBOŇSKO NA KOLE

Třeboňsko je takovou klasickou letní cyklistickou destinací. Není divu. Spojení chráněné krajinné oblasti a hlubokých lesů se staletými duby, loukami, příjemnými vesničkami a stovkami rybníků s velmi bohatou sítí cyklostezek a zázemím pro kola jednoduše funguje. I my jsme se do Třeboně na pár dní vypravili. A ač je to možná k nevíře, tak i tady lze najít místa, kam můžete před davy ve městě a u rybníka Svět ujet. Bylo to dokonalých 43km.

...

BOHNICE NA KOLE

Třídím fotky a narazila jsem na několik z naší letní projížďky v Praze - Bohnicích. Bylo to deset pohodových kilometrů za luxusního počasí stranou ruchu velkoměsta. Pohodových proto, že jsem jela na svém elektrokole Ghost. Jinak bych se cestou od Vltavy pěkně zapotila. Ellu jsme neměli, takže jsme si dokonale vyčistili hlavu. 

...

JEŠTĚD

Po dlouhé době jsem se vypravila na Ještěd a bylo to parádní! Počasí bylo krásné podzimní a aby se Ella cestou nenudila, stáhla jsem jí na internetu hru, při které plnila úkoly, aby na konci našla poklad. Tudíž jsem nemusela poslouchat její obvyklé "a kdy už tam budeme?". Víc takových dní, jako byl tenhle v Jizerkách.

...

PRŮHONICKÝ PARK

To je tak, když se v dospělosti dozvíte, že se do Průhonického parku dá dostat i jiným vchodem, než tím hlavním a nemusíte se tak otravovat s davy lidí u zámku. V zadní části parku jsem byla poprvé a to místo mě zcela pohltilo. A během krásného tereziánského babího léta, kdy hraje všemi barvami, je naprosto dokonalé. 

...

OBORA ŽLEBY

Oboru Žleby máme hodně rádi. Příjemné a klidné místo pod zámkem Žleby navazuje na zámecký park a je známá chovem vzácných bílých jelenů. Nedaleko zámku je veřejnosti přístupná ukázková obůrka, kde kromě jelenů chovají i jiná lesní zvířata a dravce. Ano, je malá, ale o to víc nám je sympatická.

...

DÝŇOVÝ SVĚT

Ani jsem se nenadála a říjen je tu. Měsíc dýní všech odrůd, velikostí, barev a tvarů. Udělaly jsme si s Ellou výlet na farmu U Pipků, kde je pěstují, prodávají a pro děti mají na zahradě udělaný Dýňový svět. 

...

LIPICA

Hřebčín v Lipici bylo jediné místo, které si Ella ve Slovinsku přála navštívit. Ačkoliv má z koní velký respekt, miluje je a chtěla vidět Lipicány "tančit". Návštěvu jsme tedy naplánovali na den, kdy jezdecká škola ukazuje svou drezuru široké veřejnosti a mohli jí tak přání splnit.

The Stud Farm in Lipica was the only place Ella wished to visit in Slovenia. Although she has a great respect from horses, she loves them and wanted to see Lipicans "dancing". We planned a visit for a day when the perfomance of the classical riding school was held and fulfilled the wish.

...

LJUBLJANA

Návštěvu hlavního města Slovinska jsme neměli původně vůbec v plánu. Ale cestu do Lipice jsme z Logarské doliny zvládli rychleji, než jsme čekali, tak jsme se rozhodli zastavit na zmrzlinu. Ačkoliv Lublaň nepatří k největším evropským metropolím, i tak má ale velké charisma. Nakonec jsme litovali, že jsme si nenašli alespoň celý den. Centrum města nás okouzlilo.

...

VELIKA PLANINA

V Kamnicko-Savinjských Alpách najdete ještě jedno nádherné místo. Velikou Planinu. Jednu z mála dochovaných pasteveckých náhorních plošin takových rozměrů v Evropě. Dřevěná obydlí připomínající čarodějnické klobouky a pasoucí se krávy v kulisách vápencových hor nám připravily opravdu nezapomenutelný zážitek. 

...

UBYTOVÁNÍ LENAR

Znáte to. Někdy se ocitnete na místě, kde stačí vteřina k tomu, abyste věděli, že Vám tu bude dobře. Jeden nádech a výdech a pozitivní energie Vámi prostoupí. Přijměte pozvání na místo, které Vás pohladí po duši, kde čas běží pomalu a o hosty tu pečují s nefalšovanou radostí a láskou. Vítejte na statku Lenar v Logarské dolině ve Slovinsku.

...

LOGARSKA DOLINA

Nejhezčí část Slovinska, kterou jsme zatím navštívili, je pro mě Logarská dolina. Ta je jednou z nejkrásnějších alpských ledovcových dolin v Evropě. Přírodní rezervace se nachází v samém srdci Kamnicko-Savinjských Alp a je dlouhá 9 kilometrů. V jižní části vyvěrá na povrch řeka Savinja a také je tu k vidění 90 metrů vysoký vodopád Rinka. Nad dolinou vede Solčavská panoramatická cesta, na kterou jsme se vydali na kole. 

...

SKANZEN ROŽNOV

Během pobytu v Beskydech se nám na jedno dopoledne zkazilo počasí, tak jsem s Ellou zamířila do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Původně jsem jeho návštěvu v plánu neměla, ale žádný jiný program jsem narychlo nevymyslela. A nakonec to bylo příjemné dopoledne, protože Ellu tohle šmejdění po světnicích baví a já na konci objevila poklad!

During our stay in Beskydy it was raining one morning, so we decided to visit the Wallachian Museum in Nature in Rožnov pod Radhoštěm. Originally, I did not plan to go there, but I didn´t come up with any other program in the rain. And finally it was a pleasant morning, because Ella likes to stroll around the historical interiors and I discovered a treasure at the end!

...

VSETÍNSKÉ BESKYDY NA KOLE

Projet na kole vrcholky Vsetínských Beskyd stojí za všechnu tu námahu, kterou musíte během téhle 27 km dlouhé trasy vynaložit. Ano, je to velmi náročná trasa a naprosto nevhodná pro cyklovozíky, ale nádherná. A protože jsem ji jela na elektrokole, projela bych si ji hned znovu. 

Cycling along the peaks of Vsetín Beskydy is worth the effort you need to invest on this 27 km long trail. Yes, it is very challenging and unsuitable for Chariot carrier, but absolutely amazing. And because I was riding my e-bike, I would  ride it right again.

...

VESELSKO NA KOLE

Znáte okolí Veselí nad Lužnicí? My jsme ho až do letošního léta neznali. A jsme nadšení. Jestli bychom si dovedli představit mít někde chatu, tak tady. Nám se nejlíp cestuje po Čechách na kole, ani tady tomu nebylo jinak. Jestli milujete pohodu, klid, rybníky, lesy, louky, malebná jihočeská stavení, tak doporučujeme následující trasu.

Do you know the Bohemian region Veseli nad Luznici? We didn´t till this summer! It is amazing. We love to explore our country on bikes and even here it was not different. If you love nature, ponds, woods, meadows, silence, South Bohemian architecture, we recommend the following bike trip.

...

DĚTSKÝ PARK RAZULÁK

Postavit dětský park Razulák hned vedle cyklostezky Bečva, bylo vážně strategické. Když Ella cestou na kole zpozorovala, že má po pravici spoustu atrakcí, nebylo vyhnutí a musela jsem jí slíbit, že se tam vypravíme. Jinak bychom neujely už ani kilometr. Druhý den našeho pobytu ve Velkých Karlovicích jsem ji tam tedy vzala a doteď lituju, že jsem si s sebou nevzala knížku, protože jsem měla dvě hodiny volna! 

To build the Razulák amusement park right next to the Bečva Cycle Path was really strategic. When Ella saw a lot of attractions on her right, I had  to promise her a visit, otherwise we would not be able to continue our riding. The second day of our stay in Velké Karlovice, Razulák was on our day plan and I still regret that I did not take a book with me because I had two hours off!

...

VELKÉ KARLOVICE

Velké Karlovice jsou dalším místem, které jsem letos navštívila poprvé. Michal se rozhodl zorganizovat další závod Blindura právě v téhle oblasti a souhlasím, že dál už to opravdu nejde. Dva dny mapoval s místní partou traily a my s Ellou měly čas jen pro sebe. Pěších, i cyklotras je tu požehnaně, o dalším vyžití v podobě zábavného parku, sportovišť, nebo plovárny nemluvě. My jsme si okolí Velkých Karlovic projely na kole a bylo to parádní. 

Velké Karlovice is another place I visited for the first time this year. Michal has decided to organize another Blinduro race in this area, and I agree that we can not go any further. For two days he explored trails with the local riders and me and Ella had time for ourselves. There are many trails for hiking and biking, or an amusement park, sports facilites or a swimming pool. We explored Velké Karlovice on a bike and had an amazing time.

...

PO LABI NA PADDLEBOARDU

Taky si užíváte vodu i na paddleboardu? Já se na něj poprvé postavila před dvěma lety a hned mě to chytlo. Když byla možnost, půjčila jsem si ho a vyrazila zkoumat vodní plochu z jiné perspektivy, než jsem byla zvyklá. Letos už jsme ale jeden SUP koupili a myslím, že budeme muset pořídit ještě další pro Michala, začíná mu to jít. Pokud taky jezdíte, tak by se Vám mohl hodit tip, kam vyrazit v blízkosti Prahy. 

Do you enjoy paddleboarding like I do? I tried it two years ago for the first time and I fell in love. When there was an opportunity, I rent SUP and set out to explore the water surface from a different perspective than I used to. We've already bought one SUP this year and I think we'll have to buy another for Michal, he's getting better! Today, I have a tip for SUP trip close to Prague.

...

VIPAVA NA KOLE

Slovinsko nejsou jen hory a jezera, ale i víno. Druhým největším vinařským regionem je Vipava, která se nachází na jihozápadě země mezi Krasem a Trnovskou vysočinou v oblasti Primorje. Pokud jste znalci vína, asi se Vám vybaví známější Goriška Brda, ale vězte, že Vipava je dvakrát větší. My jsme se rozhodli ji poznat na kole.

Slovenia is not just mountains and lakes but also a wine. The second largest wine region is Vipava, located in the south-west between Kras and Trnovski Gozd in Primorje region. When you are a wine expert, perhaps you know Goriška Brda region, but you should know that Vipava is twice as big. We decided to get around on a bike.

...

NAD BOHINJ NA KOLE

Málokdy se stane, že na dovolenou nebereme kola. Slovinsko nebylo výjimkou. I když jsem měla samozřejmě elektrokolo, byl tohle můj nejtěžší den na kole vůbec. Když se dívám na fotky, znovu se mi vybavuje každý metr stoupání i sjezdu, svírá se mi žaludek, chce se mi brečet, křičet, nadávat, ale pak se na fotkách objeví pastevecké osady a krásné výhledy do údolí a já s odstupem několika týdnů můžu říct, že to za to stálo.  

...

VOGEL

Na Vogel jsem se hodně těšila. Jezdili jsme sem s rodiči lyžovat a bavilo mě to tady mnohem víc, než na Bovci. Tyhle vrcholky Julských Alp jsem znala ale pouze pokryté sněhem a tak jsem byla zvědavá, jak vypadají v létě. 

...

BOHINJ

Jestli nás bavil Bled, tak Bohinj ještě víc. Jakmile jsme spatřili okolní hory, jak se odrážejí na hladině tohoto největšího sladkovodního jezera ve Slovinsku, naprosto jsme mu propadli. Nebylo tady tolik turistů, jako na Bledu, a protože je kolem jezera zakázáno stavět, je příjemným a tichým místem pro relax na travnatých plážích, koupání, půjčení si lodičky, kajaku, SUP. Celé ho lze objet i na kole, nebo obejít pěšky. Tahle oblast se stala mou srdeční záležitostí.

...

VINTGAR

Ve východní části Triglavského národního parku, kousek od Bledského jezera, leží jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií Slovinska, soutěska Vintgar. Kombinace skalních útvarů, divoké řeky Radovny a všudypřítomné zeleně vytvářejí téměř pohádkovou atmosféru.

...

BLED

Slovinsko jsme toužili procestovat už delší dobu, ale čekali jsme, až Ella trochu povyroste a bude ochotná něco ujít. Naši cestu jsme začali u jezera Bled. Všichni nás strašili, že tam budou v červenci davy lidí, ale my to riskli. A udělali jsme dobře. Zase tak přelidněno tam nebylo, naopak to u jezera příjemně žilo. Miluju takový ten moment překvapení, kdy se Vám před očima objeví něco úžasného a Vy se zmůžete jen na hluboký nádech. Miluju Bled.  

...

OKOLO BUCHLOVA NA KOLE

Oblast východní Moravy jsme vůbec neznali. Zcela náhodně jsme vybrali okolí Kroměřížska a rozhodli se projet na kole Chřiby, bikery oblíbenou lokalitu, o které mnozí doslova básní. Jet na kole bez elektriky, to by mi kopcovitý terén nahnal hrůzu, ale protože jsem měla svůj Ghost TERU 9, tak jsem se těšila, že si tuhle oblast zářící zelenou a žlutou barvou opravdu vychutnám. 

...

NOVOHRADSKÉ PODHŮŘÍ NA KOLE

Jestli Vás nebaví jezdit celý den jen v lesích a po loukách a chcete také během výletu něco vidět a navštívit, doporučuji 26 km dlouhou trasu části Novohradského podhůří. Nové Hrady, Terčino údolí, tvrzi Cuknštejn a Žumberk a soustava rybníků u osady Janovka by se Vám mohly líbit.  

...

NOVOHRADSKÉ HORY NA KOLE

Novohradské hory nás vzaly za srdce. Na první pohled se zdá, že zajímavých míst je tu pomálu, ovšem zdání klame. Připomínají Šumavský národní park, ale oproti němu mají jednu velkou výhodu a to, že masová turistika se jim zatím vyhýbá. Když jsem studovala mapu a rozhodovala se, jakou část projedeme, byl to celkem oříšek. Nakonec jsem se intuitivně rozhodla pro 24 kilometrů kolem Pohoří na Šumavě a udělala jsem dobře. Takhle nádhernou cyklotrasu už jsme dlouho nejeli.   

...

PENZION KRAKOVICE

Míříte na jih Čech a hledáte místo, kde byste mohli v klidu relaxovat daleko od lidí a ruchu města? Tak penzion Krakovice je tou nejlepší volbou. Zatím jsme nebyli na místě tak pozitivním, jako bylo toto. Mít možnost složit hlavu v budově, která se datuje do 13. století a být blízko přírodě, je jednoduše zážitek. 

...

VELTRUSKÝ PARK NA KOLE

Tohle bylo krásně strávené odpoledne na kolech po zámeckém areálu Veltrusy. Najeli jsme něco málo přes sedm kilometrů, ale protože jsme pomalu na každých sto metrech stavěli u nějaké zajímavosti, trvalo nám to přes dvě hodiny. Ideální trasa pro děti na kole, ale i na procházku po svých. 

...

ZOO ZLÍN

Do ZOO Zlín jsme se těšili. Slyšeli jsme na ni chválu ze všech stran a byla opravdu oprávněná. Tenhle  přírodní biopark u zámku Lešná je tak rozlehlý, že jsme ho ani celý nestihli projít. Přijeli jsme hlavně kvůli klokanům a rejnokům, které si Ella přála pohladit. A to jsme jí splnili. 

...

KROMĚŘÍŽ

Kroměříži se díky své historii a jedinečným památkám přezdívá Hanácké Athény. Bydleli jsme pár minut od Kroměříže a nenechali si návštěvu města ujít. Květná zahrada a Podzámecká zahrada u Arcibiskupského zámku jsou zapsané na seznamu UNESCO a právem patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice.   

...

NA KOLE Z UHERSKÉHO HRADIŠTĚ

Inspiraci pro tuhle trasu jsem čerpala na stránkách Východní Morava na kole. Dočetla jsem se, že tato oblast má jednu z nejhustších sítí cyklostezek v republice, tudíž cyklistů ráj. Nakonec jsem vybrala 30 km dlouhý výlet u Uherského Hradiště. Chtěla jsem cestou narazit na něco, co by se Elle líbilo. Čekal nás Velehrad a v Modré Archeoskanzen a Živá voda. Byla nadšená a my s ní. 

...

BOTANICUS

Znáte? Byli jste s dětmi? Už mají po zimě otevřeno, tak doporučuji navštívit. Kousek od Prahy vkusně udělané a hezky vymyšlené Centrum řemesel. Návštěvu můžete spojit i s procházkou po rozlehlých a skvěle udržovaných zahradách Botanicusu. 

...

FINALE LIGURE NA E-BIKU

Finale Ligure. Zdá se mi, že tahle dvě slova působí v poslední době na všechny bikery jako zaklínadlo. Vyslovíte ho, všichni začnou okamžitě házet kola do dodávek a jedou na jih, směr Itálie. Michal je tam přes zimu alespoň na pár dní každý měsíc. Strašně mě zajímá, co je na téhle lokalitě tak magického. „Finale Ligure je prostě tradice! Tady je po celou zimu vhodné počasí na kolo, fungují tu vývozy na kopec a je tu dostatek trailů,“ dostává se mi odpovědi. Pravdou je, že podle fotek to vždycky vypadalo nádherně a mrzelo mě, že není v mých silách absolvovat výlet s ním. I když mi Michal říkal, že je ve Finale Ligure dostatek tras, které nejsou až tak technicky náročné a zvládla bych je, do kopců se mi nikdy moc šlapat nechtělo. Jenže letos si můžu plnit přání! Mám nového kamaráda v podobě superlehkého karbonového elektrokola Ghost TERU 9 a nedám na něj dopustit.

...

BOTANICKÁ ZAHRADA MALEŠICE

V hlavním městě jsou známé především botanické zahrady Na Slupi a v Tróji. Nicméně Praha má ještě jednu na jihozápadním úbočí vrchu Tábor na Praze 9 a to Botanickou zahradu Střední odborné školy stavební a zahradnické. Tvoří ji arboretum, vřesoviště, alpinum, pěstební část a provozní zahrada. Nechápu, jak jsem mohla tuhle oázu klidu, kolem které denně jezdím, tolik let nevidět.

...

VELIKONOČNÍ PŘEROV N/ LABEM

Kde jinde strávit příjemné odpoledne a naladit se na Velikonoce, než ve skanzenu v Přerově nad Labem? My to tady máme prostě rády. O víkendech tu pro návštěvníky mají připravené doprovodné programy inspirované velikonočními zvyky a u vstupu i stánky s občerstvením. Jarní skanzen našima očima najdete uvnitř. 

...

OKRUH CÍSAŘSKÝMI LESY

To je tak, když dceru dáte do Chariota, nasednete se svou mamkou na kola a povídáte, povídáte, povídáte a na konci máte v nohách téměř 17 km. V lesích u Staré Boleslavi jsem se proháněla celé dětství, tady je moje doma, sem patřím a každý týden se do Boleslavi, domů, vracím. Trasa ze Staré Boleslavi od Zátopkových okruhů ke kapli Sv. Václava v Císařských lesích za Káraným a dále přes Grádo k Labi a zpět, vede celou dobu pro rovině, po lesních cestách, oficiálních cyklostezkách a málo frekventovaných silnicích. Ideální pro děti a začátečníky. 

...

VAL DI FIEMME

Vracet se z Finale Ligure do Prahy na jeden zátah se nám nechtělo. Rozhodli jsme se tedy užít si ještě italských Dolomit a zastavit se ve Val di Fiemme. Letos se zima v Čechách vyloženě povedla, ale já toužila po dlouhých a širokých sjezdovkách, kde by se Ella v klidu rozjezdila. Na poslední chvíli se mi přání splnilo.

...

FINALE LIGURE

Z Nice jsme pokračovali do italského Finale Ligure. Do místa, kam přes zimu vyráží trénovat snad každý biker, kterého znám. Tohle přímořské město je ale krásné samo o sobě. Sice jsem měla čas poznat jen jeho část u moře, ale i to mi stačilo, abych mu propadla. 

...

NICE

Já se vždycky tak těším na Azurové pobřeží! I když je to třeba jen na skok. Poprvé jsem se na jih Francie dostala, když bylo Elle pět měsíců. Michal jel trénovat, my se k němu přidaly. Tenkrát jsme jeli všichni autem na noc. Cesta trvala dlouhých čtrnáct hodin, protože jsme bloudili. S Michalem jsme se střídali v řízení a Ella to celé prospala. Dodnes si vybavuji to utrpení první den po příjezdu, kdy jsme totálně vyčerpaní toužili jen po spánku a vyspalá Ella naopak po pozornosti. Řekla jsem si, že už tohle nikdy dobrovolně nepodstoupím. A taky se toho držím. Michal jezdí s klukama na jih autem, a pak nás vyzvedne na letišti v Nice.  

...

MIJAS

Costa del Sol je jednou z mých nejoblíbenějších evropských lokací. A teď na jaře je tam ideální počasí na cestování. Pokud se na jih Španělska chystáte, nezapomeňte navštívit velmi milé městečko v horách Mijas. Od Malagy je to půl hodiny autem a opravdu to stojí za to. Je schované v horách 428 m nad mořem  a má necelých osm tisíc obyvatel. Podařilo se mu udržet tradici bílého města a oslňuje tak úzkými dlážděnými uličkami, které jsou lemované bílými zdmi domů s modrými květináči a překrásným výhledem na pobřeží. Když máte štěstí a je jasný den, dohlédnete až do Maroka.

...

VIDEO - PUERTO RICO.

Trvalo to, trvalo! Ale konečně byl čas sestříhat záběry z našeho lednového tripu po Portoriku! Ať Vás pohled na tento krásný a sluncem zalitý ostrov zahřeje a mějte krásný víkend! Video uvnitř.

...

KOKOŘÍNSKO NA ELEKTROKOLE

Moje první testovací jízda elektrokola Ghost TERU 2 pro časopis Electric Bike Action proběhla na zasněženém Kokořínsku. Trasu a fotky najdete uvnitř. Nečekala jsem, že mě to bude až takhle bavit! Těším se na další výjezd.   

...

BUDAPEŠŤ

V Budapešti jsem byla, tuším, před osmi lety na Red Bull Air Race a kromě závodu jsem z ní neviděla vůbec nic. Vlastně ano, parlament, protože jsme seděli přímo naproti němu. Michal se účastnil o víkendu závodů ve sjezdu v obchodním centru Downmall Tour 2017 a já jsem po dlouhé době jela na závody s ním.

...

ADIÓS, PUERTO RICO!

Všechno jednou končí, i naše cesta po Portoriku. Všichni se mě ptali, proč zrovna Portoriko? Nedokázala jsem odpovědět. Moc informací v češtině jsem o ostrově nenašla, průvodce Lonely Planet jsem sehnala taky jen v angličtině. Zvláštní. Táhlo mě to tam ale z nějakého důvodu jako magnet. Mohla jsem tisíckrát změnit rozhodnutí, ale vždycky jsem se vrátila zpět k původní volbě koupit letenky do San Juanu. 

...

UBYTOVÁNÍ PUERTO RICO

Jestli se chystáte do Portorika, mám pro Vás dva typy na ubytování. Dvě místa, která nás bavila a rádi je doporučíme dál. Jedním je penzion na jihu ostrova La Jamaca a druhým malý stylový hotel At Wind Chimes v hlavním městě San Juan.

...

SAN JUAN

San Juan jsem si zamilovala! Město plné kontrastů, barev, pohody a úsměvů Vás vtáhne, ani nevíte jak. Staré město je půvabnou rezidenční a obchodní čtvrtí. Ulice jsou dlážděné modrým kamenem, který se sem dostal na španělských lodích a díky času i vlhkosti získal svou charakteristickou barvu. Ve městě je více než 400 citlivě rekonstruovaných španělských koloniálních domů, co hrají všemi barvami.

...

PUERTO RICO. Východ

Východ Portorika láká především na deštný prales El Yunque. Ten se rozkládá na ploše 28.000 akrů v pohoří Sierra de Luquillo. Na rozdíl od ostatních přírodních rezervací na ostrově, jsou tu velmi dobře značené traily. Jsou to většinou poměrně krátké a velmi úzké betonové chodníky, že máte problém se na mnoha místech vyhnout protijdoucím. Do El Yunque se dostanete z hlavního města San Juan za 40 minut, což znamená, že narazíte na davy lidí. V sezóně si to upřímně nedovedu představit. Vodopády přes lidi nemůžou být ani vidět. 

...

PUERTO RICO. Jih

Jižní karibské pobřeží Portorika je ideálním místem na to vypnout a odpočinout si. Skryté pláže s jemným pískem a průzračně čistou vodou k tomu vyloženě lákají. Bydleli jsme v klidném přímořském městečku La Parguera, které je v sezóně centrem dovolených Portoričanů, kteří tráví velkou část dne v posteli a pak se přesouvají s plechovkou piva Medalla k vodě. Během dne na ulici nepotkáte živáčka, i rybáři odplouvají mangrovníkovými kanály lovit ryby na širé moře.

...

PUERTO RICO. Západ

Západní část Portorika je vyhlášená nejlepšími spoty pro surfování. Nám počasí bohužel nepřálo, takže centrum surfingu Rincon jsme jen prošli a pokračovali směrem ke Cabo Rojo. 

...

PUERTO RICO. Sever

Chtěli jsme v lednu do tepla a cestovat. Když jsem otevřela počítač a začala pátrat, kam se vypravíme, objevilo se Portoriko. Náhoda? Nevěřím na ni. Pročetla jsem, co se dalo a cesta brzy dostala jasnější obrysy. Teď jsme tu a vydáváme se z hlavního města San Juan na cestu kolem ostrova.

...

KOKOŘÍNSKO

Koho napadne jít na kolo, když venku napadne 20cm čerstvého sněhu a je -5 stupňů? Samozřejmě, že nás! Když je konečně ve středních Čechách bílo, svítí sluníčko, Ella je ve školce a já mám elektrokolo, museli jsme toho využít. A udělali jsme dobře. Vydali jsme se na Kokořínsko a strávili tak pár hodin v pohádce. Myslím, že fotky mluví za vše. 

...

KEŇA

Při třídění fotek jsem narazila na album Keni. Nechce se mi věřit, že je to na den přesně deset let, co jsem strávila dva nezapomenutelné týdny v téhle zemi plné kontrastů. Nejraději vzpomínám na tři dny v Masai Mara, kde jsme se dostali díky místním průvodcům na doslova pár centimetrů od zvířat, ke kterým chovám velký respekt.

...

VIDEO Prague Christmas // Follow me around

Praha je nejkrásnější město a po setmění v době adventu je jednoduše pohádková. Díky slavnostní výzdobě, nasvícení a vánočním trhům, kde voní trdelníky, pečené kaštany, svařené víno a zní koledy, mají neopakovatelnou atmostféru.  

...

VIDEO Follow me around // Prague

První video, které jsem právě nahrála na YouTube, muselo být z Prahy, to je bez debat. Strávili jsme venku téměř šest hodin a nepřišlo nám to vůbec dlouhé. Praha toho má tolik co nabídnout.

...

ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO

Když můžu zmizet alespoň na pár dní z domova, neváhám ani minutu. A nabídka jet na chatu do Českosaského Švýcarska se neodmítá, zvlášť když to tam vůbec neznám.

...

NA STODOLCI

Pokud míříte do Českosaského Švýcarska a máte po cestě obec Dolní Chřibská, stavte se na jídlo v restauraci Na Stodolci. Nebudete litovat, my jsme si s Ellou pochutnaly.  

...

JESENÍKY

Uznávám, na některá místa se s kolem nedostaneme. Pro tentokrát jsme tedy vyměnily helmu za batoh, cyklistické značky za turistické a prošly si s Ellou část Jeseníků pěkně po svých. A bavilo nás to tady jako moc! 

...

BARCELONA

Tak co Barcelona? Jak jste se měli? Otázky, na které odpovídám pořád stejně. Tohle město mě prostě baví. Pro svou architekturu, nespočet muzeí, galerií, soch, parků, trhů, obchodů, restaurací, kaváren, pouličních umělců… a takhle můžu pokračovat do nekonečna.

...

HOSPITAL KUKS NA KOLE

Hurá, konečně jsme si našli čas a vyrazili na Hospital Kuks. Tenhle barokní skvost mě lákal už delší dobu a ke všemu sem vede cyklostezka z Hradce Králové. Jednoduchá trasa se táhne podél Labe a měří 26km.  

...

ČESKÁ KANADA NA KOLE

Kvůli tomu, abychom Českou Kanadu projeli na kole, jsme na dovolenou vyrazili o den dřív. Věřila jsem, že to bude stát za to. Podle jednoho serveru patří tenhle cyklovýlet k nejhezčím v Čechách. Oblast České Kanady je hodně kopcovitá, takže bylo jasné, že to pojedeme celý den. A taky že jo.

...

UBYTOVÁNÍ PASTUŠKA

Když někam cestujeme, ubytování hledáme raději v penzionech, než v hotelech. Inspiraci čerpáme z internetu, nebo dáváme na doporučení známých. Na Pálavě jsme zamířili do Penzionu Pastuška a měli jsme se tu krásně.  

...

PÁLAVA NA KOLE

Pálava byla posledním regionem jižní Moravy, který jsme ještě nenavštívili. Loni jsme na kole projeli Moravský kras, oblast Národního parku Podyjí a okolí Brněnské přehrady. Přijde mi, že v poslední době je Pálava největší trendy oblastí naší republiky. Kdo v létě nejede na Pálavu, jako by nebyl? Touha poznat, co sem všechny táhne, nás poslala v červenci do této oblasti a kola jsme měli samozřejmě s sebou.

...

UBYTOVÁNÍ SARDINIE

Pokud se chystáte na Sardinii a hledáte příjemné ubytování, přináším pár tipů. Vybrala jsem místa, kde se nám líbilo a můžu je s klidným srdcem doporučit.  

...

CIAO SARDINIE

Přiletěli jsme na týden a ten nám uplynul jako voda. Sardinie je svá, nemá v plánu se nijak zásadně přizpůsobit silnému turistickému ruchu a to je dobře. Najeli jsme 1.300km, viděli toho hodně, ale zdaleka ne všechno. Každý si tu najde to svoje. Pokud chcete zátoky s bílým pískem a tyrkysovým mořem, jeďte na sever. Pokud chcete lézt po horách a do jeskyní, sjíždět řeku na kanoi a vydat se na trek, jeďte na východ. Chcete klasickou prázdninovou oblast s barem na pláži, jeďte na jih. Chcete surfovat a kitovat, zamiřte na západ. Jediné, co tu nenajdete, je Itálie, jak ji znáte. Tou Sardinie opravdu není. Ciao e grazie! 

...

SARDINIE. Su Nuraxi. Is Aruttas. Iglesias

Rozloučili jsme se s Cagliari a zamířili na západ do města Iglesias, kde najdete v historickém centru romantická zákoutí a uličky. Ovšem největší atrakcí je tu kolonáda vyzdobená pestrobarevnými deštníky. A že je to zážitek. 

...

SARDINIE. Capo Carbonara

Počasí nám pátý den nepřálo. Přihnaly se mraky a přeháňky, takže vyhlášené pláže na Costa Rei jsme si neužili. Stihli jsme dojet na pláž Spiaggia Del Riso, kde nás ale déšť dohnal, tak jsme to vzdali. 

...

SARDINIE. Su Barone. Cagliari.

Do tohoto dne jsem pořád nechápala, proč se Sardinii říká Karibik Evropy. V Karibiku jsem byla několikrát a žádnou podobu jsem nenašla. Ovšem tady na východě jsem ho objevila. Pláž Spiaggia Su Barone je opravdovým Karibikem v Evropě. 

...

SARDINIE. Nuoro. Orosei.

Opustili jsme město Olbia a zamířili na východ ostrova do oblasti Nuoro. Hornatá divoká oblast je rájem pro outdoorové nadšence. Můžete si vychutnávat krásné bílé pláže na pobřeží, šplhat na útesy vysoko nad mořem, na horském kole prozkoumat stezky, po kterých chodívaly muly, nebo se vydat na vrcholy a do roklin. Tahle oblast nás nadchla nejvíc. Moc turistů sem nezabloudí a najdete tu pravou Sardinii. 

...

SARDINIE. Arzachena. Palau.

Druhý den jsme se vydali do vnitrozemí do oblasti kolem města Arzachena. Ta je zajímavá svým tajemným okolím, posetým spoustou nuraghi a tombe dei giganti (hroby obrů, prastará masová pohřebiště). 

...

SARDINIE. Costa Smeralda.

Procestovat Sardinii jsem si přála už dlouho a letos jsem si to splnila. Pročetla jsem si dva průvodce a bylo mi jasné, že za týden, který na Sardinii budeme, nestihneme projet a vidět všechno, co by nás zajímalo. Potřebovali bychom minimálně týdny dva.

...