Bled

Bled

Bledský hrad a pod ním plovárna

Jezero Bled je asi nejfotografovanější místo ve Slovinsku. Viděla jsem ho před tím snad milionkrát, ale ve skutečnosti je mnohem krásnější. Jezero je ledovcového původu, obklopené pohořím Pokljuka a Jelovica, za nimiž vystupují Karavanky a hřebeny Julských Alp. Jeho průzračná modrozelená barva nás dostala. Na skále ve výšce 130 m nad hladinou se tyčí hrad, jehož historie se datuje od roku 1011. Z hradu je údajně nejhezčí samotný výhled na jezero. Nám nakonec stačilo ho obdivovat zezdola.

Bledský hrad

Pokud se chcete koupat blízko restaurací a barů, mít veškeré zázemí po ruce, řádit na vodě na skluzavkách, tak můžete využít plovárnu Grajsko, která je na jezeře hned pod hradem. Je zde i jedna z několika půjčoven lodiček. Protože nejlépe si užijete Bled na vodě. Největší radost z lodičky a pádlování měla Ella. Kdyby to bylo na ní, jsme na vodě ještě dneska.

Lodičky jsou "must-try"

Na Bledu se pravidelně pořádají veslařské regaty a několikrát se zde konalo mistrovství světa ve veslování. My jsme pro koupání zvolili jejich areál a bylo to super. Jsou tu dřevěná mola a pohodlný vstup do vody. Termální prameny vodu zahřívají na příjemných 26 stupňů Celsia, takže v horku, jaké jsme měli my, je krásně osvěžující.

Ve veslařském areálu

A hlavně je odtud blízko na ostrov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde si můžou všichni zazvonit zvonem přání. Měli jsme s sebou paddleboard, takže jsem se na ostrov vydala s Ellou na něm. Ella byla tak unešená, že vyšlapala poměrně strmé schodiště, které ke kostelu vedlo, ani nemrkla. Mimochodem na SUP jsou tu ideální podmínky, fakt jsem si to užila.

Ostrov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie

Podmínky na PUD ideální

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na ostrově

Na ostrov můžete buď dopádlovat, jako my, doplavat, půjčit si lodičku, nebo využít služeb převozníků, kteří vozí turisty na tradiční dřevěné lodi Pletna. Turisté sedí po obvodu lodi a převozník stojí vzadu a vesluje dvěma vesly. Lodě jsou to krásné, ovšem převozníka bych dělat nechtěla.

Tradiční lodě Pletna

Celé jezero může objet na kole, nebo obejít pěšky. Z každé strany je jiné a přeci jen stejné. Klidné, tiché, fotogenické a plné pozitivní energie. Tak jsme ho zažili my a hned bychom se vrátili.

Ubytovat se lze v hotelích, penzionech, nebo kempech přímo u jezera. My jsme bydleli asi 10 minut jízdy autem od jezera a bylo to v pohodě. Auto jsme nechávali na jednom z několika placených parkovišť.

Jezero Bled