Botanická zahrada Malešice

O malešické botanické zahradě ví převážně místní, takže má tu obrovskou výhodu, že se tu většinou pohybujete zcela sami. Je tu klid a ticho, po vodě se prohání kachny, ve vodě ryby a ze břehu na ně dohlíží páv, který o sobě do ticha dává pravidelně vědět.

Botanická zahrada Malešice

Na jaře hraje každá zahrada barvami, ani tahle botanická není výjimkou. Najdete tu mnoho barevných květin, keřů a stromů, které neskutečně voní.

Jarní zahrada v květu

Zajímalo mě, kde se tady na Praze 9 zahrada vzala a našla pár zajímavých faktů. V minulosti na tomto místě stála usedlost Josefa Havlíčka s ovocným sadem a zelinářskou zahradou. V místech dnešní vily stál v 19. století obytný dům, který v roce 1889 nechal další majitel Rudolf Egbert přestavět na krásnou reprezentativní novorenesanční vilu, kterou místní obyvatelé začali přezdívat "zámeček".

Zámeček

Na přelomu 19. a 20. století koupil celý areál průmyslník Jirásko, který se rozhodl okolí své rezidence vylepšit. V roce 1920 oslovil nejlepšího zahradního architekta tehdejší doby v zemi, který měl zkušenosti z Paříže a Vídně. Ten vytvořil kolem vily přepychový park se vzácnými dřevinami, z nichž se dochovala bohužel jen část. Celková koncepce a krajinná scenérie parku však zůstala v původní podobě.

Krásná koncepce parku

Ze stejné doby pocházejí i originálně ztvárněné skleníky ve svahu, umístěné tak, aby využívaly co nejvíce slunečního svitu. V současné době jsou ovšem v naprosto dezolátním stavu a věřejnosti nepřístupné.

Původní skleníky

Za druhé světové války zámeček obsadili Němci a sídlilo tady Gestapo a lazaret. O park se nikdo nestaral, takže zarostl náletovými dřevinami a vzácné tak uhynuly. V této době zmizela originální sochařská výzdoba zámečku a okupanti s sebou při útěku vzali pravděpodobně i historickou dokumentaci celého areálu, protože se nikdy nenašla.

Botanická zahrada Malešice

V roce 1946 byla vila vyvlastněna a nastěhovala se do ní Zahradnická škola. Areál v té době opět nebyl udržován a velmi zpustl. Po roce 1990 se z areálu stala školní botanická zahrada a je místem odborného výcviku. Začalo se do ní značně investovat a v roce 1994 bylo zrekonstruováno alpinum, které bylo postaveno z devonských vápenců přivezených z blízkého okolí Prahy. Na alpinum se spotřebovalo dohromady 500 t vápence a byl zde vytvořen i umělý vodopád s jezírkem. Na alpinu zaujme bohatá sbírka různých druhů skalniček. V roce 2008 pak proběhla revitalizace parku.

Alpinium

Vřesoviště

Místo odborného výcviku

Nad zámečkem se nachází krásný dřevěný altán, ze kterého musí být naprosto úchvatný výhled na Malešice. Bohužel není veřejnosti přístupný.

Dřevěný altán nad zahradou

V jižní části zahrady je umístěna její pěstební část, kde se pěstují a rozmnožují rostliny určené pro doplňování vegetace vlastní botanické zahrady. Zároveň tu najdete nový skleník, který byl potaven v roce 2011, a školní prodejnu květin.

Nový skleník v jižní části zahrady

Zahrada je členem Unie botanických zahrad České republiky, rozkládá se na ploše 11 hektarů a skleníky zabírají plochu 2.000 metrů čtverečních. Do botanické zahrady se neplatí vstup, ale je otevřena pouze v pracovní dny. Není velká, nejsou tam žádné atrakce pro děti, ale pokud toužíte po klidné procházce, nebo chcete posedět na lavičce a načerpat pozitivní energii, je tohle místo zcela jistě ideální volbou. Více informací na webu botanické zahrady.

Botanická zahrada Malešice