Počasí nám sice úplně nepřálo, ale nepršelo, takže jsme vyrazily na výlet k Dolskému mlýnu. Udržovaná cesta od malého parkoviště na konci Jetřichovic vede po žluté údolím potoka Jetřichovická Bělá a je dlouhá 3km.

The weather was not excelent but it was not raining, so decided for a trip to Dolsky mlyn. The yellow tourist path starts at small parking lot at the end of Jetrichovice village and leads in the valley of Jetřichovická Bela stream. It is 3km long.

Údolí potoka Jetřichovická Bělá

Po pár metrech chůze jsme došly k Penzionu Starý Mlýn, kde drží stráž nad místním vodopádem skřítci a dávají tušit, že jdeme na pohádkové místo.

After a few meters walk, we reached Stary Mlyn guesthouse with elfs watching the local waterfall. It became clear that we go to a fabulous place.

Starý Mlýn, Českosaské Švýcarsko

Starý Mlýn, Českosaské Švýcarsko

Penzion Starý Mlýn

A to doslova. Na Dolském mlýnu se točil nespočet pohádek, nejznámější je Pyšná princezna od Bořivoje Zemana, nebo z dnešní doby Peklo s princeznou od Miloslava Šmídmajera. Zřícenina původně trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515 a dochovalo se pouze torzo obvodových zdí. Což nemění nic na tajemné atmosféře tohoto místa obklopeného lesem, pískovcovými skalami a soutokem řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé.

Dolsky mlyn is a favourite location for many film procutions, especially when making fairytales. The ruin of a mill dates from 151. There is only a torso of the building now but the mysterious atmosphere of this place surrounded by forest, sandstone rocks and Kamenice river, remains.

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Lávka u Dolského mlýna

Cestou jsme se zdržely u Hubertovy studánky s pitnou vodou, kde holčičky čistily dřevěné koryto a pomáhaly vodě snadněji se dostat do potoka.

We stopped at Hubert spring with drinking water for a while. Girls cleaned wooden trough and helped water to get into the Jetrichovicka Bela.

Hubertova studánka

Hubertova studánka

Hubertova studánka

Poslední zastávkou před Dolským mlýnem bylo rozcestí Královský smrk na břehu řeky Kamenice a pohled na pískovcové skály bral dech.

The last stop was at Kralovsky smrk. This place is located on banks of the Kamenice river and the view at sandstone rocks above the river is breathtaking.

Rozcestí Královský smrk

K Dolskému mlýnu lze krásně dojet na kole, takže plán na příští rok je jasný. Strašně mě láká si projet na kole celé Českosaské Švýcarsko, protože mě nadchlo. A děkujeme Jitce a Elen, že nás vzaly s sebou a ještě nás ubytovaly v chatě jako malované.

Dolsky mlyn can bea easily reached by bike, so our plan for the next year is clear. I'm so amazed by the Czech-Saxon Switzerland, I have to get it known. We thank Jitka and Elen for taking us with them and allowed us to stay in their weekend house.

Turistická trasa z Jetřichovic k Dolskému mlýnu