Počasí nám sice úplně nepřálo, ale nepršelo, takže jsme vyrazily na výlet k Dolskému mlýnu. Udržovaná cesta od malého parkoviště na konci Jetřichovic vede po žluté údolím potoka Jetřichovická Bělá a je dlouhá 3km.

Údolí potoka Jetřichovická Bělá

Po pár metrech chůze jsme došly k Penzionu Starý Mlýn, kde drží stráž nad místním vodopádem skřítci a dávají tušit, že jdeme na pohádkové místo.

Starý Mlýn, Českosaské Švýcarsko

Starý Mlýn, Českosaské Švýcarsko

A to doslova. Na Dolském mlýnu se točil nespočet pohádek, nejznámější je Pyšná princezna od Bořivoje Zemana, nebo z dnešní doby Peklo s princeznou od Miloslava Šmídmajera. Zřícenina původně trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515 a dochovalo se pouze torzo obvodových zdí. Což nemění nic na tajemné atmosféře tohoto místa obklopeného lesem, pískovcovými skalami a soutokem řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé.

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Cestou jsme se zdržely u Hubertovy studánky s pitnou vodou, kde holčičky čistily dřevěné koryto a pomáhaly vodě snadněji se dostat do potoka.

Hubertova studánka

Hubertova studánka

Poslední zastávkou před Dolským mlýnem bylo rozcestí Královský smrk na břehu řeky Kamenice a pohled na pískovcové skály bral dech.

Rozcestí Královský smrk

K Dolskému mlýnu lze krásně dojet na kole, takže plán na příští rok je jasný. Strašně mě láká si projet na kole celé Českosaské Švýcarsko, protože mě nadchlo. A děkujeme Jitce a Elen, že nás vzaly s sebou a ještě nás ubytovaly v chatě jako malované.

Turistická trasa z Jetřichovic k Dolskému mlýnu