Nahoru na Ještěd jsme se rozhodli jet lanovkou a dolů jsme pak pokračovali pěšky. Vzhledem k nádhernému počasí se daly očekávat davy lídí, ale ve finále to nebylo tak hrozné. Dopoledne se údolí ještě trochu koupalo v mlze, ale i tak byl výhled krásný.

Ella není velkým fanouškem pěších túr, ostatně já v jejím věku nebyla jiná. Chtěla jsem jí cestu dolů něčím zpestřit a na internetu jsem našla odkaz na stránky, kde si můžete stáhnout již připravenou hru pro děti a to hned na několika místech po republice. Ještěd byl také v nabídce, tak jsem si řekla, že to zkusíme a pomůžeme skřítku Vítkovi najít koloběžky, které si při výletu na Ještěd s kamarádem Vojtou odložili někde kousek od spodní stanice lanovky, ale zapomněli kde.

Den předem jsem si stáhla mapu a popis trasy, která vede od vrcholu Ještědu po cyklostezce a následně po modré turistické značce, až dolů na úroveň spodní stanice lanovky. Měří necelé 4 km a děti ji zvládnou v pohodě. Úkolů je celkem deset a jsou schované v plastových krabičkách. Pravdou je, že najít některé z nich nebylo úplně snadné a museli jsme se pořádně dívat do mapy. Ve finále jsme ale našli úplně všechny. Náročnost úkolů je rozdělená podle věku, bez problému mohou hrát jak předškolní, tak školní děti.

Cestou na nás čekaly krásné výhledy na Ještěd a Liberec a zároveň jsme míjeli zajímavé přírodní útvary na úbočí hory. Procházka hustým lesem byla balzámem na duši.

Cesta díky úkolům utekla rychle, Ella byla nadšená, strašně jí to bavilo. Hlavně je hledat a pak pro další pečlivě schovávat. Je to krásný nápad a ráda jsem koupí hry přispěla na Sdružení dobrovolných hasičů Horní Hanychov. Podobné hry mají připravené i v oblasti Kokořínska, Českolipska, Českého ráje a Karlštejnska. Až budu příště plánovat pro Ellu pěší túru, nechám se těmito místy inspirovat. Jestli Vás to také zaujalo, koukněte na stránky ZaPokladem.cz.

Mapa trasy