Podzámecká zahrada je romantickým parkem stvořeným k procházkám i oddechu v přírodě. Najdete tu velkou síť vodních kanálů a rybníků a různé romantické stavby. Ellu nejvíce zaujal zookoutek, kde v příjemném výběhu odpočívali daňci, osli, kozy, husy a kachny. V klecích tu pak mají opice. Do zahrady je vstup volný, můžete vejít hlavním vstupem vedle zámku, nebo z ulice Vejvanovského a Na Kopečku.

Podzámecká zahrada

Chotkův rybník v Podzámecké zahradě

Podzámecká zahrada

Zookoutek v Podzámecké zahradě

Opice v zookoutku

Kroměřížská Květná zahrada, známá také pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla na světě. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Centrální část je koncipována na půdorysu protáhlého obdélníku s množstvím geometricky stříhané zeleně. U hlavního vstupu jsme si nejdříve prošli oba skleníky, v jednom najdete i kavárnu. Pokračovali jsme hlavní cestou nejdříve k labyrintu, odkud jsme Ellu nemohli dostat. Vyloženě jí nadchlo pobíhat pořád dokola a hledat cestu do středu a ven. Nedaleko je rotunda, před kterou se nachází ta vyhlášená geometricky sestříhaná zeleň. Vystoupali jsme po schodech na ochoz a měli tak zahradu jako na dlani.

Hlavní osa zahrady je doplněna okrasnými parky, kašnami, rotundou, labyrinty, vodními plochami, kuželnou a tzv. Jahodovými kopečky. Toto základní rozložení doplňují ze strany od města další přilehlé okrasné a hospodářské prostory, kterými jsou Pomerančová zahrada, Holandská zahrada, skleníky, hospodářský dvůr, bažantnice, Králičí kopeček, ptáčnice. Tenhle zahradní skvost je na seznamu UNESCO právem, nenechte si ho ujít.

Jeden ze skleníků v Květné zahradě

Skleník v Květné zahradě

Rotunda v Květné zahradě

Květná zahrada

Květná zahrada

Bludiště v Květné zahradě

Více informací o zámku a zahradách najdete na oficiálních stránkách.