Výhled na Trojmostí a františkánský kostel na Prešernově náměstí

Třistatisícová Lublaň působí oproti metropolím západní Evropy jako menší provinční město a pravdou je, že než jsme dojeli do centra, tak v nás vzbuzovala spíš rozpaky. Ovšem naše pochyby, jestli vůbec stojí za zastávku, rozptýlilo její živé centrum, které má díky Jože Plečnikovi kouzelnou atmosféru a vlastní osobitou krásu.

Trojmostí

Auto jsme zaparkovali nedaleko centra a došli pěšky na hlavní náměstí Prešernov trg, které leží na břehu řičky Lujbljanice a nese jméno básníka a autora slovinské hymny France Prešerna, který tu má i pomník. Náměstí dominuje v italském stylu zdobená fasáda kostela františkánů a navazuje na něj vyhlášené Trojmostí od Jože Plečnika.

O Lublani se říká, že je "Plečnikova". Město postihlo v minulosti několik zemětřesení a to z konce 19. století zničilo téměř vše. J. Plečnik měl tedy příležitost navrhnout novou Lublaň podle svého. Často je město nazýváno malá Praha. V Praze Plečnik renovoval za první republiky Pražský hrad, v Lublani je autorem mnoha staveb. V centru, které jsme navštívili, vytvořil například pobřežní promenádu u řeky Lublanice, přístav Trnovo a již zmíněné Trojmostí. Jde o unikátní lublaňskou stavbu, která je postavená na základech starého kamenného Špitálského mostu. Plečnik ho doplnil o další dva menší mosty, které dnes otevírají cestu do starého města. Nedaleko Trojmostí naleznete kolonádu, na které se budete cítit jako v lázních. Autorem kolonády je také Jože Plečnik a uvnitř se nachází stánky se suvenýry.

Na prostředním mostu z Trojmostí

Mostů přes řeku je mnohem víc a místo zábradlí mají tvrzené sklo, což působí velmi čistě a elegantně. Město je díky Lublaňské univerzitě plné mladých lidí. Na univerzitě a třech akademiích umění studuje téměř 40 tisíc studentů a dohromady s pouličními umělci dodávají městu mladistvou a živou atmosféru. Podél řeky, ale i v bočních ulicích je plno kaváren, barů a restaurací, ze kterých je úžasné pozorovat okolní dění u dobrého pití, nebo jídla.

Centrum města

Prohlédnout si Lublaň z hladiny řeky má určitě také něco do sebe. Ale my jsme nestlihli ani vytáhnout paddleboard, natož vyhlídkovou plavbu na lodi.

Okružní plavba centrem města

Dvě hodiny nám utekly jako voda a museli jsme se s Lublaní rozloučit. Věřím ale, že se vrátíme a v klidu si dojdeme prohlédnout město z hradu, navštívíme park Tivoli a nakoupíme si údajně na nejkrásnější tržnici na náměstí Vodnikov trh. Ljubljana prý znamená "milá" a taková ona opravdu je.