Stará Boleslav

Stará Boleslav

Začátek cyklostrasy Lomená alej

Cestu jsme začaly ve Staré Boleslavi u Zátopkových běžeckých okruhů. Pokud sem přijedete autem, můžete ho zaparkovat na začátku ulice Lomená alej. Dál už je vjezd zakázán a díky závoře i znemožněn. Asfaltová silnice vede borovicovým lesem. My se daly hned první odbočku doprava a podél plantáží Lesoškolek ČR pokračovaly k několika komerčním objektům a ubytovně.

Fóliovníky Lesoškolek

Plantáží Lesoškolek minete několik

Cesta je tady stále po rovině a po asfaltu. Auta sem nesmí a turistů potkáte hrstku. První odbočkou jsme se daly opět vpravo, pokračovaly rovně a po chvíli už jsme byly na lesní pěšině u prvních domů Nového Vestce. Sjely jsme z mírného kopce vlevo a přijely k mostu přes Jizeru v Káraném.

Nový Vestec

Káraný

Ač se to na první pohled nezdá, hlavní silnice v Káraném je poměrně frekventovaná a je dobré dávat si pozor hlavně na mostě přes Jizeru. Tady je i první možnost zastavit se na občerstvení v Říčních lázních Jizerka. V létě se tu můžete i smočit v řece.

Most přes Jizeru v Káraném

Říční lázně Jizerka

Jizera

Za mostem jsme odbočily vlevo a klidnou ulicí mezi domy dojely až k hospodě U Ferusů. Další možnost si odpočinout a dát si i něco k jídlu. My jsme se nezdržovaly ani tady a napojily se na oficiální cyklostezku 0037, která vede v blízkosti chráněného vodního pásma až ke kapli Sv. Václava v Císařských lesích.

Tamní lesy kdysi sloužily k brandýské honitbě, lovit sem jezdil i Karel IV. Těžba dřeva ale zapříčinila, že lesy postupně řídly a dubům, které zde převažovaly, se přestalo dařit. Císař Ferdinand I. se zasloužil za jejich obnovu, omezil těžbu a za jeho panování se začaly vysazovat borovice lesní. Největšího rozkvětu ale dosáhly Císařské lesy za Rudolfa II., který zde založil oboru a stavěl zde lovecké zámečky a zásypy pro zvěř.

Hospoda U Ferusů

Cyklostrasa 0037

Císařské lesy

Císařské lesy

V místě, kde nyní stojí kaplička svatého Václava, vedla cesta do Lysé nad Labem. Tehdejší majitel panství František Antonín Špork zde vybudoval eremitáž (příbytek poustevníka). Z dochovaných zdrojů vyplývá, že původně byla na jedné straně cesty kaple Sv. Václava a u ní dvě sochy andělů. Za kaplí žil ve své místnosti poustevík. Z druhé strany cesty byl letohrádek, kde bydleli kněží. V blízkosti se nacházela ještě 12 m vysoká věž s větrným mlýnem a vodometrem, vedle které bydleli ve stavení zahradníci. Nechyběl ovocný sad a okrasná zahrada s pěti vodotrysky a 14 kamennými sochami. Po smrti hraběte Šporka nechala jeho dcera poustevnu přestěhovat do panství v Lysé nad Labem a na místě zůstala jen výklenková barokní kaple sv. Václava se dvěma sochami. Traduje se, že sochy jsou dílem Matyáše B. Brauna, ale podle aktuálních informací je to pouze pověst a vznikly až po jeho smrti.

Kaple Sv. Václava

Sochy u kaple Sv. Václava

Vrátily jsme se kousek zpět na rozcestí a pokračovaly cyklotrasou číslo 0041 směrem na Grádo. Grádo je chatová oblast Káraného u slepého ramene Labe. Slezly jsme z kol, porozorovaly kachny, objevily první jarní kytičky a užívaly si slunce.

Cyklostezka 0041 na Grádo

Slepé rameno Labe

Slepé rameno Labe

Konečně jaro

Přes lávku jsme i s vozíkem pohodlně přejely a mezi chatkami prokličkovaly až ven z osady. Další možností občerstvení je v hospodě Grádo., která je přímo na břehu slepého ramene Labe.

Lávka v osadě Grádo

Lávka v osadě Grádo

Grádo

Hospoda Grádo

Za hospodou jsme se napojily na Labskou cyklostezku a vpravo pokračovaly kolem vodní elektrárny do Káraného. Na druhém břehu Labe jsou tu krásně vidět Čelákovice. Na Labi se zrovna proháněl vodní skútr, ale kachnám ani labutím to vůbec nevadilo.

Labská cyklostezka. V pozadí vodní elektrárna a Čelákovice

Labská cyklostezka

Labe

Přijely jsme do Káraného, u Obecního úřadu odbočily vlevo a kolem vodárny pokračovaly k hospodě U Ferusů. Do Staré Boleslavi jsme se vrátily stejnou cestou.

Labská cykostezka

Vodárna Káraný z roku 1914

Pokud hledáte nenáročný terén v blízkosti Prahy, je tahle oblast ideální a zvládne jí úplně každý. Labskou cyklostezkou by šlo trasu prodloužit až do Brandýsa nad Labem a přes Starou Boleslav se vrátit k našemu výchozímu bodu. Ale o tom třeba někdy jindy. Nám s mamkou těch téměř sedmnáct kilometrů na pokec stačilo. :-)

Itinerář cyklostrasy