Mikuláš, Čert, Anděl. Přerov nad Labem

Mikuláš, Čert, Anděl. Přerov nad Labem

Polabské národopisné muzeum tvoří do přírody přenesené objekty lidové architektury, které prezentují i díky figurínám kulturu středního Polabí od poloviny 18. století do první poloviny 20. století.

The Museum of Folk Architecture consists of the countryside objects of folk architecture, which have been gradually moved here and present the culture of Central Bohemia from the mid-18th century to the early 20th century.

Přerov nad Labem

Přerov nad Labem

Přerov nad Labem

Přerov nad Labem

skanzen Přerov nad Labem

skanzen Přerov nad Labem

Skanzen v Přerově nad Labem

Vedle skanzenu je obchod se suvenýry i malým občerstvením, takže si procházku po skanzenu můžete vychutnat se svařeným vínem v ruce a i restaurace je nedaleko. I když Přerov nad Labem nemůže konkurovat skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, nebo na Veselém kopci, tak i tady se dá příjemně strávit odpoledne a my se sem rádi vracíme.

Do not forget to visit the museum's gift shop nearby and take some hot drink with you before strolling around the museum. A restaurant is close as well. Although Prerov nad Labem can not compete with the museum in Roznov pod Radhostem, or on Vesely kopec, you can spend a pleasant afternoon here anyway. We love coming back every Christmas.