Jedeme proti směru hodinových ručiček a poznáváme nejdříve severní část ostrova. Nutno říct, že jsme tady mimo sezónu, tudíž jsme potkali jen hrstku turistů, což nám vůbec nevadí. Všechno je to tady dost punkové, na pláže se dostáváme většinou přes soukromé pozemky, což je ve Státech dost riskantní. Ale dělají to tady tak všichni, tak se přidáváme. Pár vyhlášených míst na severu ostrova je, ovšem GPS i mapy v průvodcích jsou k ničemu. Naštěstí jsou místní velice milí a ochotní poradit.

Casa Y Pesca

Když jsme se snažili dostat na jedny vyhlášené útesy, objevili jsme nádhernou pláž Casa Y Pesca, kde jsme byli úplně sami. Vylezli jsme nad ni a kochali se výhledem na severní pobřeží Portorika.

Casa Y Pesca

Casa Y Pesca

Casa Y Pesca

Pláž Playa Mar Chiquita je zvláštní svým tvarem lastury, kterou vytváří oceán tím, že vrhá masu vody průsmykem mezi útesy. Je to nádherná podívaná.

Mar Chiquita

Mar Chiquita

Mar Chiquita

Arecibo je vyhlášené hlavně největším teleskopem na světě. Prohlídka začíná dokumentem o observatoři a pak se dostanete na ochoz přímo nad teleskop, který je vsazený mezi skalnaté kopce. Jestli se Vám zdá, že už jste ho někde viděli, tak možná v Bondovce Zlaté oko?

Arecibo observatoř

Arecibo observatoř

Vodopády v oblasti Gozalandia u města San Sebastian jsou dalším místem, které bychom bez pomoci místních nenašli. A byla by to škoda. Jsou dva. Vedou k nim udržované cesty a schody, takže je velmi snadné se k nim dostat. V přírodním jezírku, které vodopády vytváří, se dá koupat. Voda není nejteplejší, ale dá se to přežít.

Gozalandia San Sebastian

Gozalandia San Sebastian

Gozalandia San Sebastian

Gozalandia San Sebastian

Gozalandia San Sebastian

Starý želežniční tunel u města Isabela Vás zavede na místo, kde výhled na moře a skály bere dech.

Isabela

Isabela

Isabela

Všechny pláže na severním pobřeží jsou ideální na surfování, méně už na koupání kvůli velkým vlnám. Naším favoritem mezi plážemi se stala Playa Jobos. Také ráj surfařů, ale díky útesu, vhodná i ke koupání.

Playa Jobos

Playa Jobos

Hned vedle Playa Jobos je Playa El Pozo De Jacinto. Známá svým útesem s jeskyní, kde se díky vlnám vytváří obrovský gejzír.

El Pozo de Jacinto

El Pozo de Jacinto

Cueva Ventana je místem, kam Vás bez průvodce nepustí. Na začátku tůry dostanete přilbu a průvodce Vás protáhne dlouhým souborem jeskyní, na jehož konci se Vám naskytne neskutečný výhled do údolí. Cestou jsme potkali pár švábů, netopírů a hada. V jeskyních se dochovaly kresby původních obyvatel Taíno.

Cueva Ventana

Taíno kresby

Cueva Ventana

Viděli jsme, co jsme chtěli a míříme dál. Jsme zvědaví na západ ostrova!