Cirque de Mafate je jediný z trojice, kam nevede žádná silnice. Pokud se tam chcete vyparvit, tak jedině pěšky, nebo helikoptérou. Protože jsme cestovali s Ellou, na žádnou túru do srdce Mafate jsme se nevypravili. Ale vypravili jsme se na samý okraj kráteru, na vyhlídku Le Maido. 

Jeli jsme na Le Maido ráno. Pokud míříte do hor a chcete něco vidět, je na Reunionu dobré vyrazit brzy. Kolem desáté hodiny si totiž začínají v horách sedat mraky a nebývá toho moc vidět. Už samotná cesta ze St-Gilles-les-Bains, kde jsme byli ubytovaní, byla super. Klikatí se barevnými vesničkami a polemi s cukrovou třtinou, které pak střídá tamaryškový les s piknikovými místy. Zhruba v polovině cesty jsme projížděli vesnicí La Petite France, která je známá výrobou esenciálních olejů z listů kakostů. Za lesem se nám otevřel krásný výhled na pobřeží a silnice už byla lemovaná pouze klečí.

Na záchytném parkovišti hodně foukalo, tak jsme si oblékli mikiny, které jsme v zápětí na vyhlídce sundali, protože za větrem bylo teplo. A to i přesto, že jsme byli ve výšce 2.205 m. Celý horní okraj kráteru je obehnaný drevěným zábradlím, takže se nemusí člověk bát se po okraji pohybovat. 

A ten výhled? Úlet. Před sebou máte zelené vrcholky hor a když skloníte hlavu, hledíte na dno hlubokého kráteru, kde se třpytí vodopád a vedle něj skrz zeleň svítí střechy domků. Celý Cirque de Mafate máte jako na dlani a nechce se Vám uvěřit, že nesníte. 

Příležitostí k pěším túrám je tu víc než dost. Z vyhlídky můžete sestoupit klidně až na dno kráteru. Stejně tak je Le Maido startovacím místem pro bikery. Pětatřicet kilometrů cyklistických stezek s převýšením 2.205 m už je hezkou výzvou. 

Cirque de Mafate je jednoduše geologický zázrak! A jistojistě to bude i tím, že je obtížně dostupný a tím pádem se mu velké davy turistů vyhýbají. Dokud to tak bude, uchová si svou dramatičnost a nerušený klid. A já mu to moc přeju.

Sestřih instagramových stories

Mapa Le Maido