Cartuel de Ballajá v San Juan

Ulice v San Juan

Aby člověk nasál pořádně atmosféru města, stačí se jen pomalu procházet a posedět třeba na romantickém náměstí Plazuela Las Monjas a pozorovat všudypřítomné kočky. V čele stojí katedrála San Juan, která sice nedosahuje velikostí španělských kostelů, ale za návštěvu určitě stojí.

Plazuela Las Monjas

Katedrála San Juan

Pevnost San Felipe del Morro byla pojmenována na počest krále Filipa II., běžně se jí říká jednoduše El Morro a pochází ze 16. století. Rozpíná se 42 metrů nad mořem, její zdi jsou široké neskutečných 5,5 metrů, díky ní měl San Juan skvělou obranu. Pevnost je labyrintem chodeb, sklepení, kasárna, základen a ramp. El Morro je posetá malými kruhovými strážními věžemi, tzv. garitas, které se staly národním symbolem.

El Morro

El Morro

Zdi El Morro

Strážní věž, tzv. garitas

El Morro

La Perla je historická chudinská čtvrť za městskými hradbami táhnoucí se podél skalnatého pobřeží Atlantiku mezi hradem a pevností pod Calle Norzagaray. Je to čtvrť, kterou byste v turisty hojně navštěvované lokalitě, nečekali. Byla původně určená pro hřbitovy, jatka, otroky, služebnictvo a bezdomovce. Zákon na začátku 19. století jasně vymezoval pravidlo, že musí být mimo hlavní město za hradbami. Vláda se pokusila prosadit revitalizaci, ale tamní obyvatelé si vynutili právo ponechat si své domy. V současnosti zde žijí nejchudší obyvatelé San Juanu a turistům se nedoporučuje sem vstupovat. Tak jsme to taky nepokoušeli a nafotila jsem ji jen z dálky.

Hřbitov a v pozadí La Perla

La Perla

Parque de las Palomas (Pigeon Park) je ideální místo, ze kterého si můžete vychutnat nádherný výhled na přístav, město a hory. Je i skvělou volbou pro rodiny s malými dětmi, které můžou krmit hejna holubů.

Park Las Palomas

Park Las Palomas

Snad nejvíce fotografovanou věcí nejen ve starém San Juanu, ale po celém Portoriku, jsou pro ně tak typické barevné dveře. Já se do nich naprosto zbláznila!

Santurce není turisty běžně vyhledávané. Často je nazýváno „hipsterskou čtvrtí“. No nevím. Co je Santurce určitě, tak část San Juanu s osobitým charakterem. V 70. letech hodně místních obyvatel odešla kvůli vysoké kriminalitě do předměstí a čtvrť začala upadat. Stává se pomalu populární až v současnosti díky uměleckých aktivitám různých spolků.

Jedním takovým počinem je festival Santurce es Ley, který se pro svůj velký úspěch koná od 2013 každý rok. Jako lokalitu vybrali pořadatelé zanedbané ulice kolem Calle Cerra. Umělci z Portorika i zahraničí malují na šedivé zdi a tím motivují místní obyvatele k tomu, aby na své čtvrti začali také pracovat. A daří se. I nahrávací společnosti si vybírají Santurce a čtvrť se pomalu stává centrem umění.

Calle Loíza

Calle Loíza

Calle Cerra

Calle Cerra

Calle Cerra

Calle Cerra

Calle Cerra

Calle Cerra