Už jen samotný příjezd k pláži je zážitkem. Prašná cesta vede mezi lagunami a míří do borového háje. Auto zaparkujete tam, kam až dokážete mezi stromy prokličkovat, a pak už jen lehce našlapujete po jehličí, než se před vámi otevře široká a nekonečné pláž, kterou omývá moře jako křišťál. A prázdno, nikde nikdo. Tohle je jednoduše ráj.

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Orosei, Spiaggia Su Barone

Spiaggia Su Barone

Nechtělo se nám odsud, ale nedalo se nic dělat. Čekal nás nejdelší přejezd do hlavního města Cagliari, který trval 2,5 hodiny. Zamířili jsme rovnou na městskou pláž Poetto. Tmavý písek sem byl údajně uměle dovezen a bylo ho potřeba 350tis kubických metrů. Přijet sem rovnou z klidného východu byl šok. Najít místo na ležení byl problém, hlava na hlavě a pokřikování prodejců občerstvení nás po půlhodině odradilo a jeli jsme se raději ubytovat. To jsme ještě netušili, že tenhle hluk byl jen slabým odvarem toho, co nás čekalo v centru.

V průvodcích se píše, že Cagliari buď milujete, nebo nenávidíte. A něco na tom bude. Tohle město vás zcela pohltí, ať chcete, nebo ne. Nekončící kolony aut, neustálé troubení, masy lidí, které se proplétají uličkami, nebo jen stojí ve skupinkách na náměstích a nárožích a musí na sebe křičet, aby se vůbec slyšely, to je Cagliari.

Sardinia, Cagliari

Sardinia, Cagliari

Většina zájmavostí hlavního města je soustředěna ve čtyřech čtvrtích: Il Castello, Stampace, Marina a Villanova. My jsme naši procházku po Cagliari začali na hradě Il Castelo, který je na návrší a nabízí krásné výhledy. Uvnitř hradeb najdete staré středověké město. Univerzita, katedrála, muzea a paláce jsou obklopeny úzkými uličkami s vysokými zdmi. Součástí je i známá Torre dell´Elefante, mohutná 42m vysoká věž s dřevěným schodištěm. Věž byla pojmenovaná podle sochy slona umístěné vedle padací mříže. Když sejdete po schodech dolů, ocitnete se na náměstí Piazza Yenne, kde je nespočet baru, restaurací a stánků se suvenýry. Z náměstí můžete prozkoumat spleť různých uliček a zažít tak pravé Cagliari.

Torre dell´Elefante

Caglirari

Cagliari

Pokud chcete koupit typické sardinské delikatesy, doporučuju vyhlášený obchod Sapori di Sardegna, kde pořídíte vše od sýrů až po sladké.

Cagliari. Sapori di Sardegna