Iglesias

Iglesias

Iglesias

Jedinou sardinskou památkou zapsanou na Seznamu UNESCO je nejznámější ostrovní nuraghi Nuraghe Su Nuraxi, které leží v srdci zelené krajiny blízko Barumini. Hlavním bodem naleziště je věž z roku 1.500 př.n.l., ke které později přibyly další kruhové stavby. Celý komplex byl vybudován stejně jako středověké opevnění, ovšem pochází už z doby bronzové. Vstup je možný pouze v doprovodu průvodce.

K čemu nuraghi přesně sloužily, dosud nikdo nedokáže s určitostí říct. Tato sídliště pravděpodobně sloužila jako strážní věže, posvátná území k náboženským obřadům a jako místa setkání. Po ostrově je jich roztroušených na 7.000 a dalších tisíce je stále neobjevených.

Nuraghe Su Nuraxi. Barumini

Den jsme zakončili na západě ostrova na pláži Is Aruttas. Tento oblouk bílého písku s průzračnou akvamarínovou barvou moře je jednou z nejvyhlášenějších pláží této oblasti. Na západě obecně hodně fouká, tudíž jsou tu ideální podmínky pro surfing, windsurfing a kiting.

Spiaggia Is Aruttas

Spiaggia Is Aruttas

Spiaggia Is Aruttas

Spiaggia Is Aruttas

Město Oristano, kde jsme jednu noc přespali, nás zklamalo. Těšili jsme se na příjemné místo s kamennými domy, slunnými náměstími a barokními uličkami. Našli jsme jen špinavé ulice a jednu otevřenou restauraci, kde jsme se nebáli najíst.