Auto jsme nechali na jednom z parkovišť ve Veselí nad Lužnicí. Návštěvu města jsme odpískali a rovnou zamířili kolem Veselských pískoven, které jsou pro místní obyvatele ideálním místem na koupání, k písečnému přesypu u Vlkova. Přezdívá se mu Česká Sahara. Jedná se o unikátní ukázku vátých písků u nás. Nechápeme, co je na tom tak jedinečného, duny nemají rozlohu ani hektar. Nás mnohem víc bavil tunel z kukuřice, který k přesypu vede. Ale tak když už cyklostezka vede kolem...

We left our car at one of the parking lots in Veseli nad Luznici. Instead of visiting the town, we headed straight along Veselske piskovny ponds, great place for swimming in the summer, to the sand dune near Vlkov. So called Czech Sahara. It is a unique example of a windblown sand in the Czech Republic. We don´t see it as unique as it is presented, the area is very small. We enjoyed the tunnel from corn leading to the sand dune much more. But ok, the bike path leads around, so we stopped there.

Písečný přesyp u Vlkova. Česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova. Česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova. Česká Sahara

Kukuřičné pole u Vlkova

Přijeli jsme hlavně kvůli rybníkům, tak jsme se zbytečně nezdržovali a pokračovali po červené turistické značce. Nadějská soustava rybníků patří mezi nejvzácnější přírodní rezervace Třeboňska a tu prostě musíme vidět. Tvoří ji rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. A je to vážně nádhera. Rybníky jsou od sebe odděleny pouze hrázemi, které drží pohromadě několikasetleté duby. Zastavili jsme u rybníku Naděje, ve kterém ležel z poloviny potopený strom. Jak symbolické pro rybník s takovým názvem. Hodnou chvíli jsme pozorovali nejrůznější druhy ptáků, naslouchali kuňkání žab a počítali ryby, které vyskakovaly nad hladinu jak zběsilé.

We came here mainly to see ponds, so we followed the red signs to ponds system called Hope. It is the rarest natural reserve of Trebon region. It consists of ponds called Hope, Feat, Faith, Love and Good Will. And it's really beautiful. Ponds are separated only by dikes holded by oaks. It seems to be symbolic, when you see a tree half submerged in the water of the pond Hope. We spent a long time watching birds, jumping frogs and fishes.

Rybník Naděje. Veselsko

Rybník Naděje. Veselsko

Rybník Naděje

Další zastávkou byl zámek Jemčina, kde se dá občerstvit. Mimochodem s občerstvením je to na této trase opravdu tristní a je potřeba s tím počítat. Od zámku vede cyklostezka po žluté turistické značce ke Karštějnu. Asfaltová cesta se táhne lesem a všude kolem nás bylo modro. Neodolali jsme, nechali kola u krajnice a vyhlásili borůvkovou pauzu.

Jemcina chateau was the next stop. You can take a guided tour there, or just have a snack and coffee. It is good to know that there are not many places, where you can buy something to eat and drink on the trail. So have some snack with you. Yellow bike trail continues in the woods to Karstejn and is surrounded by blueberries in the summer.

Veselsko

Veselsko

Borůvčí na ceste na Karštejn

U opuštěné kapličky jsme pak odbočili vlevo, minuli další rybník a po chvíli jsme se ocitli u Karštějna, rybářské bašty a starého mlýna. Tady je božský klid. Tamní rybník je lemován letitými stromy, z nichž je několik vykotlaných. Jejich obvod může mít klidně i šest metrů, dovnitř se lehce vejde několik dospělých.

At a beautiful chapel, we turned left, past another pond and after a while, we came to Karstejn, former Fisherman's building and the old mill. This place is a paradise. The pond is lined with aging trees, many of them are decayed. The tree circuit is around six meters and several adults can easily get in.

Veselsko, Karštejn

Veselsko, Karštejn

Karštejn

Stezka vede dále k Nežárce, kde se dá posedět u místního stánku a pozorovat vodáky, jak sjíždí řeku. Veselí nad Lužnicí už je odsud po silnici kousek.

Nezarka river was the next stop. You can have a drink there and watch people sailing down the water. Our car in Veseli nad Luznici is already few minutes faraway.

Nežárka, Veselsko

Nežárka, Veselsko

Nežárka

Nevěřila jsem, že se dá o prázdninách najít v jižních Čechách místo, kde téměř nikoho nepotkáte. A takový kousek od Třeboně. Ale my na 43km trasy potkali opravdu jen hrstku cyklistů. Když se nyní řekne Veselsko, tak se mi na tváři objeví úsměv. Ten k Veselsku jednoduše patří, tak si pro něj taky zajeďte!

I would not believe, there was a place in Southern Bohemia with lack of tourists. And so close to Trebon… But trust me, we rode 43km on bike and met almost noone. Everytime I hear „Veseli nad Luznici“ now, I keep smiling. Because smile and good mood belongs to this part of Bohemia. So go for it!

Itinerář cyklostrasy Veselsko

Itinerář cyklostrasy