Auto jsme nechali ve Slavonicích, ve městě, kde se potkává Morava s Čechami. Slavonice leží na území Moravy, ale katastrálně spadají do Jihočeského kraje. Pyšní se náměstím lemovaným renesančními domy, ale Telči z mého pohledu nemůže konkurovat. Ve městě jsme se zdrželi pár minut a radši jsme ujížděli po žluté značce ke kostelu Svatý Duch. Cesta vede po Graselově stezce, která je značená bílým písmenem G ve žluté tečce.

We left the car in Slavonice, in the town where borders of Moravia and Bohemia meet. There are amazing Renaissance houses in the Centre, but the city of Telc, in my opinion, is nicer. We stayed in Slavonice only for a while and continued along the yellow trail to the Church of the Holy Spirit. The path leads along Grasel trail, which is labeled with a white letter G in a yellow dot.

kostel Svatý Duch. Slavonice

kostel Svatý Duch. Slavonice

Slavonice. Kostel Sv. Duch

Stezka vede v místech, kde na začátku 19. století loupil Johann Georg Grasel. Odtud údajně pochází označení „grázl“ pro darebáky. Graselovy stezky tvoří sedm výletních okruhů. Ta naše nás vedla po asfaltce lesem až k odbočce ke Graselově sluji, kde se loupežníci schovávali. Víc než sluj samotná, nás zaujala skála s ohromnou puškou, která je nedaleko. A všude borůvky. Prostě nádhera.

The trail leads to places where in the early 19th century Johann Georg Grasel robbed. Grasel's Trail consists of seven trail lines. Ours led us along an asphalt road through the woods to the Grasel's cave where the robbers were hiding. More than cave itself, we enjoyed a huge rock with a Grasel's gun, which is nearby. And everywhere were blueberries. Simply beautiful!

Graselova stezka

Nechtěli jsme se vracet a tak jsme pokračovali po lesní cestičce k Schillerovu kameni. Celkem prudký kopec jsme sjeli do Peníkova a zamířili do Českého Rudolce. Velké stoupání mělo teprve přijít, tak jsme si tady dali oběd. Tahle nenápadná vesnice ukrývá naprostý skvost, kterému se přezdívá Malá Hluboká. Předlohou byl zámek Windsor v Anglii. Stavba je v současnosti v dezolátním stavu, ale pozitivní je, že rekonstrukce už začala. Snad povede ke zdárnému konci, zámek by si to opravdu zasloužil.

We continued along the path to Schiller stone, rode down a steep hill to Penikov and headed to Cesky Rudolec. Big climb was about to come, so we had a lunch here. This sleepy village hides an absolute treasure, its Castle. The Windsor Castle in England was an inspiration for the Cesky Rudolec Castle. The building is currently under reconstrution.

Zámek Český Rudolec, Malá Hluboká

Zámek Český Rudolec, Malá Hluboká

Zámek Český Rudolec. Malá Hluboká

Stoupáme přes Radíkov do obce Nový Svět. Krásná stavení v ještě krásnější přírodě za ten šílený kopec stály. Za odměnu můžete využít samoobslužný výčep piva na konci vesnice. Pro mě byl ale odměnou sjezd příjemnou lesní cestou k rybníku Zvůle. Počasí nám přálo, ale plavky jsme s sebou neměli. Alespoň jsme smočili v rašelinné vodě nohy.

Radikov climb to the village of Novy Svet came next. Beautiful village houses and nature were worth the crazy hill. As a reward, you can use a self-service beer tavern at the end of the village. For me, however, the downhill ride through the woods to the pond of Zvule, was a reward. The weather was really hot, but we did not brought swimsuits. We put our legs in the water and enjoyed the atmosphere.

Česká Kanada, Nový Svět

Česká Kanada, Nový Svět

Nový Svět

Po každém sjezdu následuje logicky stoupání. Tentokrát pod vrch Šibeník, do samého srdce České Kanady. Cesta vede po silnici a to mě ukrutně nebaví. Naštěstí brzo uhne do lesů na asfaltku, kam je zákaz vjezdu motorových vozidel. Další zastávkou je farma v Rožnově, kde chovají bizony. Mají tu kromě restaurace i stánek s občerstvením a dětské hřiště. Vyhlásili jsme tady krátkou pauzu a pak pokračovali na hrad Landštějn.

Čas nás tlačil, tak jsme nechtěli jít ani dovnitř, ale Ella byla neústupná. A ještě že tak. Landštejn je jedna z nejzachovalejších ukázek středověké pevnosti a nám učaroval. Žádné prohlídkové okruhy, celý si ho můžete projít v klidu ve svém tempu. Když si vyšlápnete po dřevěných schodech na věž, odměnou je vám krásný výhled do krajiny. Decentní květinová výzdoba a celková úprava hradu je tou pověstnou třešinkou na dortu.

When you go down the hill, logically you have to go up the hill, right? This time it means, we have to ride under the top of Sibenik hill, which is located in the very heart of the Czech Canada. The trail leads on the road, you have to be careful because of cars, and this is what I hate. Fortunately, it turns left soon into the woods, where cars are not allowed. Next stop is the farm in Roznov, they keep the bisons. There is not only a restaurant, but a refreshment stand with a playground as well. We took a short break here and then went to the castle Landstejn.

Landstejn is one of the best preserved examples of a medieval fortress and charmed us. No guided tours are held there, you can walk on your own. When you take the wooden stairs to the top of the tower, you get a beautiful view of the countryside as a reward. Nice floral decoration and overall treatment of the castle is simply great.

Landštejn castle

After visiting the castle, last climb to Cihadla was ahead. Cihadla is the place, where borders of Bohemia, Moravia and Austria meet. Triangular border stone is hidden in the woods off the trail, but you can not miss it.

Česká Kanada, Trojmezí

Česká Kanada, Trojmezí

It was around five o'clock and I got tired. Luckily there is a great downhill ride to Mariz, where a famous creamic manufacture is located. It was still open, so we bought one piece. From there, it was just a few minutes to get to Slavonice and finish our trip.

Maříž

Maříž

Ceramic manufacture Maříž

Ceramics Maříž

We drove 45 kilometers, started at eleven in the morning and came back around half past five in the afternoon. We spent three hours riding the bike, the rest enjoying places we reached. Anyway, I am not a fan of riding uphill, well I hate it from my heart, but sometimes it is good to challenge yourself. Beacuse there are places that are worth it. A Czech Canada is one of them.

Itinerář cyklostrasy Česká Kanada

Biketrip map