Slovo dalo slovo a letos poprvé jsem si konečně mohla vychutnat vyhlášené italské traily. A nebála jsem se ani za kolo připojit i vozík, ve kterém si hověla naše dcera. Znáte ten pocit, když ráno vstanete, podíváte se z okna a slunce vám napovídá, že dneska bude skvělý den? Nezdržovali jsme se proto a rychle vyrazili. Chvíli mi trvalo, než jsem sladila jízdu a řazení se zátěží v podobě vozíku a navíc v kombinaci se silným protivětrem. Rozjela jsem se, ale po chvíli už jsem o zátěži téměř nevěděla! Nebudu lhát,
příjemně mě to překvapilo. Ať jsem jelapo rovině, nebo do kopce, jelo se mi s elektrickou dopomocí opravdu lehce. Myslím, že se Michalovi v tomto ohledu dost ulevilo. Protože ono tahat za sebou přibližně 30 kg po kopcích, jak měl až dosud ve zvyku, není žádná legrace. Ovšem silný motor a vysokokapacitní baterie mi pomohly vyjet s vozíkem i ty nejprudší kopce, a že jich bylo! Při
jízdě po italských trailech jsem ocenila i dobré odpružení – jak na kole, tak na našem Chariotu.

Finally this year, for the first time, I could enjoy the famous Italian trails. And I was not afraid to connect the Chariot carrier to my e-bike. Do you know that feeling when you get up in the morning, look out the window and the sun tells you that it will be a great day today? We set off quickly. It took me a while coordinate the bike and the carrier together with with a strong wind. But after a while I almost did not know about the carrier at all! I will not lie, I was pleasantly surprised. Whether I rode uphill or downhill, it was really easy with electrical support. I think that Michal was happier than me. Because it is not easy to ride a bike with about 30kg load on the hills, as he was used to do so. But a powerful engine and high-capacity battery helped me to ride the steep hills without big effort. I also appreciated good suspension - both on the bike and on our Chariot.

Silnice Via Calvisio nás vyvedla z města. Asi po kilometru jsme odbočili doprava přes most a mezi sady ve Verzi začali prudce stoupat serpentinami do hor. Stupeň Sport mi stačil na to, abych bez větší námahy kopec vyjela. A zaskočenému Michalovi jsem se ztratila z radaru už někde u druhé zatáčky. „My někam pospícháme?“ ptal se, když nás dojel. A mně najednou došlo, že jedu zbytečně rychle! Tak moc mi e-bike pomohl a nechala jsem se strhnout hladkou a příjemnou jízdou. Zařadila jsem tedy zpět rozumnější režim Tour a na rovinkách Eco, abych šetřila baterii, se kterou zatím nemám tolik zkušeností a ještě musím pořádně vyzkoušet, jak dlouho vydrží a kolik si toho nechá líbit.

Via Calvisio road took us out of town. After about a mile, we turned right over the bridge and we began to climb into the mountains. Sport mode was enough for me to climb without effort. And Michal lost me somewhere in the second round. "Are we hurrying up somewhere?", he asked when he caught us. And I suddenly realized I was riding unnecessarily fast! So much e-bike helped me and I enjoyed a smooth and pleasant ride. So I returned to the Tour and the Eco modes to save a battery that I have not had so much experience yet, and I still had to try out how long it lasts.

Ponte delle Fatte

Nahoře jsme sjeli ze silnice na prašnou cestu táhnoucí se celým údolím Val Ponci, které kopíruje stejnojmennou řeku. Jejím vyschlým korytem jsme pokračovali podél ovocných sadů a skal k dalšímu prudkému stoupání. Prach na cestě vystřídalo kamení. Zapnula jsem nejvyšší stupeň Turbo a kopec vyjela bez velkých problémů.

When we were up, we drove off the road to a dusty road stretching across Val Ponci valley, which copied the river of the same name. We continued through its dry river basin along the orchards and the rocks to another steep climb. The dust on the way changed into stones. so I switched on Turbo's highest mode and reach the top of the hill without any problems.

Koryto řeky Ponci

Val Ponci

Val Ponci

Po stoupání nás přivítali tři oslíci, kteří se pásli u restaurace La Grotta v osadě Arma. Stromy všude kolem nás kvetly a poprvé jsem ve vzduchu ucítila jaro. Slezli jsme z kola a kochali se krásným výhledem na hory, zatímco dcera krmila osly trávou.

After climbing, three donkeys at the La Grotta restaurant in Arma welcomed us. The trees bloomed around us, and for the first time I felt a spring in the air. We got off the bike and enjoyed a beautiful view of the mountains while the daughter fed the donkeys with the grass.

Arma

Arma

But the best part was about to come. We sat on the bike, passed the romantic Chiesa di San Giacomo chapel and along other fruit orchards and fields continued through the valley of the Rio Mania down to the main road. At Terre Rosse camp, we turned left, and although there was a strong wind at that time, I changed Tour mode to Sport one, and the ride remained easy.

Val Rio Manie

After a while, the Finale Ligure sign showed the end of the village. We turned to the right at the sign of the trail Bric dei Crovi. Here we changed our bikes. For the first time, Michal tried, how easy it is to ride up the hill with the Chariot carrier behind the bike. When he disappeared in the distance, I heard only excited cries: "That's great! It rides alone! "Oh, let's look at the pro ..." I know that my electric bike is great, but your bike is not at all!", I said. And when I climbed a hill on his mountain bike, I did not even have time to complain. An unbelievable view of the mountains, the valley, the sea and the roofs of Noli's houses opened before me. It was such amazing that it took the rest of my breath that remained me after the climb!

Trail to Bric dei Crovi

I quickly took my Ghost electric bike back and went some meters lower where the view was widening. We sat for long minutes silent there and just enjoying the energy that was sent from the sun and the sea to us.

We had to go back to Finale Ligure and decided to return to the main road and get to the town. We met only a few cars, so we could enjoy a fast downhill ride. The closer we were to the sea, the more the roads twisted and gave us more and more incredible views of the cliffs and the coast.

I controled my battery all the time, because I used Sport or Turbo mode a lot in the hills and was afraid about the battery to remain running. I appreciate that, when changing modes, the mileage is recalculated at the same time. My worries about returning with engine support turned out to be totally odd. I used no more than half the battery!

Finale Ligure is a beautiful town in which the person breathes positive energy and relaxed atmosphere from all corners. We drove down the promenade around the sea, than through the narrow streets in the downtown and finished our trip at the patisserie on the main square. Great ice cream just supported the amazing feeling from the whole day.

Seaside in Finale Ligure

Beach in Finale Ligure

Downtown in Finale Ligure

Best ice-cream in the word

Yes, the sun said this to us in the morning and it wasn´t really wrong. Now I understand why Michal disappears to Finale Ligure every month during the winter. I want it from now too!

Biketrip map