Okolí Vranovské přehrady na kole

IMG_8681


Pláže u Vranovské přehrady

 

Vranovská přehrada je během léta ideálním místem pro všechny příznivce koupání a vodních sportů. Rozprostírá se od Vranova nad Dyjí na východě až po obec Podhradí nad Dyjí na západě a dosahuje délky 30 km. Díky příjemné teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody, půjčovna lodiček, vodních šlapadel a dalších sportovních potřeb a rozmanitá nabídka občerstvení je samozřejmostí.

IMG_8674
 

Občerstvení u Vranovské přehrady

My jsme auto nechali na placeném parkovišti nad kempem a po visuté lávce přes Švýcarskou zátoku jsme se dostali na druhou stranu. Letos byla cyklostezka do Vranova nad Dyjí po hrázi uzavřena z důvodu rekonstrukce, tak jsme se za lávkou vydali po pěšině, která hned od začátku prudce stoupala, do lesa. 

IMG_8671
 
IMG_8669
 
IMG_8678

 

Vranovská přehrada

 

Lesní pěšina se postupně změnila v polní cestu, kterou jsme dojeli do malé ospalé obce Onšov, kde jsme se napojili na Claryho okruh. Netrvalo dlouho a už jsme se serpentinami hnali z kopce dolů do Vranova nad Dyjí. Už po cestě se nám naskytnul úchvatný výhled na opravdu impozantní zámek, který se tyčí nad řekou Dyjí a městem na 80 metrů vysoké skále.

IMG_8676

Čerstvě utržené hrušky chutnají vždycky nejlépe

 

IMG_8689
 

Výhled na zámek ve Vranově nad Dyjí

 

Prohlídku zámku můžete doplnit návštěvou terasových zahrad na strmých jižních svazích a procházkou k některé z vyhlídek, třeba ke kapli Panny Marie Ochranitelky, která připomíná antický chrám, anebo k Felicitině studánce; klasicistní stavbě s tančícími nymfami na stěnách.

Doslova, i obrazně ve stínu zámku stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Ondřeje i morový sloup na náměstí. Udělejte si čas a navštivte nejen zámek, ale i samotné město a okolí. Je to tady jako v pohádce.

IMG_8690

Vranov nad Dyjí

 

Až se nabažíte kouzelné atmosféry Vranova, vydejte se podél toku řeky Dyje po Mlynářské cestě do lesů. Krásná široká cyklostezka kopíruje meandrující Dyji a na druhý břeh se můžete dostat přes lanové mosty, které na trase potkáte.

IMG_8691

 

Údolí řeky Dyje u Vranova nad Dyjí

 

IMG_8693

 

Závěsné lávky přes řeku Dyji

 

Cyklostezka nás dovedla až do obce Čížov, na samotnou hranici s Rakouskem. Tady se nachází jediná dochovaná ukázka části bývalé železné opony v tehdejší Československé socialistické republice včetně strážní věže. Tyto zbytky železné opony připomínají, jak to vypadalo před rokem 1989, v době hluboké totality, kdy státní hranice s Rakouskem byla neprodyšně uzavřena. Více informací se dozvíte i v návštěvnickém centru, které je opodál.

IMG_8696

IMG_8695
 
IMG_8697
 
IMG_8699

Zbytky železné opony v Čížově

 

Asi čtyři kilometry po asfaltové stezce, po modré turistické značce, jsme jeli lesem s teplomilnými doubravami i zbytky dubových bučin. Po dvou a půl kilometrech cesty, kdy se střídalo mírné stoupání s klesáním, jsme odbočili vpravo na Hardeggskou vyhlídku.

A po zhruba dalším půl kilometru lesní pěšinou jsme se dostali k dřevěné vyhlídce, odkud se nabízí opravdu nádherný výhled do údolí řeky Dyje a na městečko Hardegg se siluetou středověkého hradu. Původní vyhlídkový altán z roku 1885 vybudovaný znojemským turistickým klubem se nazýval Luitgardina vyhlídka. Později zpustl a byl zcela zničen. Zrekonstruován byl Rakouským klubem turistů a ti ho v roce 1990 darovali tehdejší Správě CHKO Podyjí. Tahle zajížďka z Čížova stojí za to!

IMG_8703
 
IMG_8701

Hardeggská vyhlídka

 

Vrátili jsme se po stejné cestě zpět do Čížova a v tamní stylové hospůdce se občerstvili. Po silnici jsme poté sjeli z kopce dolů k modré turistické značce a podél Čížovského lesního rybníka jsme po lesních cestách do obce Lesná. Napojili jsme se na cyklostezku 48, která nás dovedla do Švýcarského údolí. Švýcarská zátoka Vranovské přehrady je krásným rekreačním místem. Chatky a pramice na vodě dodávají místu specifický genius loci.  

IMG_8706
 

Švýcarská zátoka

 

Jestli se toužíte na kole toulat nejen přírodou, ale po cestě navštívit i památky, udělat si krátký výlet do historie a kochat se krásnými výhledy, tak tahle 26km dlouhá trasa je pro vás jako dělaná na míru. 

 
 
Zpět do obchodu