Okolí Chebu na kole

 

Salajna se nachází podél Štibořského potoka nedaleko železniční tratě spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi a je vyhlášenou památkovou zónou lidové architektury, tvoří ji totiž půvabné hrázděnky. Jsou to statky z kamenných kvádrů, či cihel a nahozené bílou vápennou omítkou, v patře zdobené mřížovím z dřevěných prken. V jednom takovém jsme se i ubytovali a byla to paráda.

IMG_3556


Statek Salajna

 

Obec je sice malá, co do počtu obyvatel, ale je dlouhá téměř dva kilometry. Přibližně v polovině jsme na křižovatce odbočili vlevo a vystoupali táhlým kopcem do lesů. Lesní jezírko brzy vystřídaly lány zlatého obilí.

IMG_3584


Lesní jezírko nad Salajnou

IMG_3592


Lány obilí nad Salajnou

 

Než jsme sjeli do obcí Horní a Dolní Lažany, zdrželi jsme se ochutnáváním planých třešní a sladkých ostružin, co rostly podél cesty. I v těchto ospalých vesničkách jsme míjeli četná hrázděná stavení chebského stylu.

Abychom se dostali do naší první delší zastávky v Doubravě, museli jsme v Lipové u Chebu slézt z kol a použít podchod pod železniční tratí. Doporučuji namasírovat svaly, na schodech, které tu jsou, budou třeba. Bylo krásné počasí, nikam jsme nespěchali, tak jsme se notnou chvíli zdrželi na peróně a pozorovali projíždějící vlaky.

IMG_3643


Lipová u Chebu

 

V Doubravě se nachází nejvíce zachovalých chebských hrázděných statků a proto je vesnickou památkovou rezervací. Je to typická ukázka chebské lidové architektury s nejstarším dochovaným hrázděným statkem z roku 1751, Rustlerovým statkem. Jedná se o typický čtyřstranný uzavřený hrázděný dvorec, kde je expozice zemědělského nářadí, nářadí pro hospodářský dvůr a domácnost a chebského lidového nábytku.

Kola jsme si museli uzamknout ve stojanu před statkem, dovnitř se s nimi nesmí. Zazvonili jsme na zvonek u dveří a přišla nám otevřít milá paní domácí. Žijí tu se svým mužem trvale a o muzeum se spolu starají. Domácí atmosféra nás společně s výstavou vrátila do minulých století.

Pokaždé, když cestujeme s dcerou, snažím se naplánovat okruh tak, aby jí bavil a měla se na co těšit. Proto jsme skanzen v Doubravě nemohli vynechat a udělali jsme dobře.

IMG_3679
 
IMG_3678
 
IMG_3669
 
IMG_3663
 
IMG_3668


Skanzen Doubrava

 

Nedaleko obce Doubrava se lze napojit na naučnou stezku podél Stebnického potoka. Měří 10km a cestou se můžete kochat okolní přírodou, prozkoumat rozpadlé mlýny a zchladit se v ledové vodě potoka. Na kole projet celá stezka nejde, ale cyklotrasa, která vede kolem, jí na několika místech protíná.  

My jsme se rozhodli, že z kola slézat nebudeme a pokračovali jsme po cyklotrase mezi poli přes obec Mýtina a vrátili se zpátky do krásných hustých lesů, které tu všude jsou. Napojili jsme se na naučnou stezku u Kyseleckého hamru a sešli k tamnímu prameni.

IMG_3733


Kvetoucí louky u Doubravy

IMG_3656


Kukuřičná pole všude

Po krátké pouze jsme znovu naskočili na kola a zamířili do Paliče. Nad obcí se pásla stáda krav a výhled na okolní kopce při sjezdu, který následoval, byl opravdu nádherný. U kostela sv. Anny jsme odbočili vpravo a začali se po okresní silnici vracet zpátky do Salajny.

IMG_3739


Pastviny u Paliče

 

Tuhle trasu zvládnou ujet i děti. Měří 20km a vede převážně mimo provoz. Louky, pole, lesy, zurčící potůčky, lesní jezírka a všudypřítomné ticho, je balzámem pro duši. To, že jsme po cestě nepotkali živou duši, je vlastně škoda. Tahle část naší republiky je krásná a zbytečně opomíjená.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení