Cyklotrasa okolo Sušice

Cyklotrasa v Plzeňském kraji nás zavede do okolí města Sušice. Během výletu si prohlédneme hrad a zámek Velhartice, projedeme se lesy, pastvinami a malebnými vesničkami, vystoupíme na rozhlednu na kopci Svatobor a zastavíme se ve starobylé Sušici.

Auto jsme zaparkovali v ulici kousek od vyhlídky u Staré vodárny v Sušici a vyjeli podél několika zahrádek na pastviny nad město, kde se páslo první stádo krav, které jsme během našeho výletu potkali. Poměrně technické stoupání k rozcestníku Úbočí Svatoboru dávalo tušit, že cesta nebude úplně zadarmo.

IMG_6537

IMG_6756

Výhled na Sušici

 

Od rozcestníku se kopec svažoval dolů a v lese nás překvapily desítky velkých mravenišť. Evidentně se mravencům v tamních jehličnatých lesích daří.

V obci Žikov jsme minuli starý zámek, kterému se přezdívá „bílý zámeček“ a jako snad každý starý zámek vznikl přestavbou zemanské tvrze, která pochází ze 14. nebo 15. století. Stavba ale velmi chátrá a nestojí ani za krátké zastavení.

To však neplatí pro malebnou obec Svojšice. Kromě farního kostela svatého Jana Křtitele, který patří k velmi cenným památkám středověké architektury a nejcennější stavební památce své doby na Sušicku, tu můžete nad rybníkem obdivovat tamní tvrz a k ní přistavěný zámek.

Tvrz byla založena zřejmě počátkem 14. století jako dvoupatrová věžovitá stavba s dřevěnou nástavbou na krakorcích, obklopená vodním příkopem s padacím mostem. Poté, co ztratila úlohu panského sídla, byla v 17. stol. upravena na sýpku a v jejím sousedství byl v 18. stol. vystavěn barokní zámeček.

Tohle místo je opravdu jako z pohádky. Uprostřed rybníka je ostrůvek, na kterém jsou dřevěné sochy vodníka s vodnicí a nad obcí jsou pastviny, kde se pase hned několik stád krav.

IMG_6762

IMG_6761

Svojšice

 

Když jsme se dostatečně nabažili Svojšic, pokračovali jsme po hrázi rybníka do lesů a následně do Horního Staňkova. Tam se za velkou zdí a vzrostlými stromy ukrývá vrchnostenský dům, který byl ve 30. letech 19. století přestavěný na zámeček. V bývalé tvrzi prý kdysi byla alchymistická laboratoř. Součástí je i náhorní alej vedoucí k lesu s kaplí svaté Hildegardy.

Kapli nechal postavit tehdejší majitel panství po předčasné smrti své dcery v místech, kde si jako malá často hrávala. Kaple je nyní krásně opravená a určitě stojí za krátkou zajížďku s trasy.

IMG_6755

Kaple sv. Hildegardy

 

Od kaple nás čekal příjemný sjezd lesem do údolí pod zámkem a hradem Velhartice a podél řeky Ostružná jsme dojeli až do stejnojmenného městečka.

Malé pošumavské městečko Velhartice si dodnes zachovalo svou osobitou atmosféru. Jeho dominantou je hrad na návrší uprostřed zalesněných vrchů. Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie, jižně od Velhartic leží hřbitov s gotickým kostelem sv. Maří Magdalény, obestřený podobnou pověstí, jakou ztvárnil Karel Jaromír Erben v básni Svatební košile.

Maloměstskou atmosféru podtrhuje několik starých roubených domů a také malý skanzen, který postupně vyrůstá před hradem Velhartice, který jsme se rozhodli navštívit. A dobře jsme udělali. Taková krása se nevidí často.

Hrad patří ojedinělým dílům české hradní architektury. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky a padacími mosty na obou stranách. Otevřený je zde také hradní pivovar, který si můžete nejen prohlédnout, ale dát si tu i něco dobrého k jídlu a pití.

Můžete si zaplatit prohlídku s průvodcem po hradním i zámeckém okruhu, nebo si areál volně prohlédnout na vlastní pěst. Vaši pozornost jistě upoutá impozantní dvouštítová budova bývalého hradního pivovaru, zhlédnete také zbytky vinopalny, projdete hradební okruh spodního nádvoří i zadního parkánu a můžete si zahrát i několik her rozmístěných volně po areálu. Celý areál Velhartic nás okouzlil, a pokud tudy projíždíte, určitě se zastavte.

IMG_6630

IMG_6752

IMG_6592

IMG_6754

IMG_6625

Velhartice

 

Údolím řeky Ostružné pod hradem prochází naučná stezka Velhartice, která končí u chaty, kterou si tu v roce 1938 nechal postavit Jan Werich. Stezka je jen pro pěší, tak se k chatě dostáváme po silnici.

IMG_6637

Chata J. Wericha

 

V obci Mokrosuky jsme minuli další zámek, který byl vybudován z vodní tvrze v 16. století. Zámek je patrová dvoukřídlá budova se sedlovou střechou, ozdobnými štíty, otevřenými arkádovými chodbami a aktuálně prochází rekonstrukcí.

IMG_6647

Mokrosuky

 

Za Mokrosuky jsme odbočili vpravo a v dálce jsme viděli rozhlednu Svatobor, kam jsme měli namířeno. Projeli jsme další malebné vesničky Lešišov a Břetetice, které jsou také obklopeny pastvinami a ocitli se u kostela ve Svojšicích.

IMG_6661

IMG_6654

 

Abychom se nevraceli do Sušice stejnou trasou, odbočili jsme pod kostelem vlevo a polní cestou se přiblížili pod kopec Svatobor, který je se dvěma věžemi, 31 metrů vysokou rozhlednou s kruhovým výhledem postavenou roku 1935 a 75 metrů vysokou televizní retranslační věží výraznou dominantou města i celého Sušicka.

Vyjeli jsme serpentiny až do místa, kde startují paraglidisté a kochali se výhledem na město Sušici. K rozhledně Svatobor to bylo odtud už jen pár metrů. Ten, kdo vyšplhá po 182 dřevěných schodech nahoru, bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.

Z vrcholu lze dohlédnout na hraniční šumavské hvozdy, za dobré viditelnosti je vidět i hrad Přimda, Radyně u Plzně či Velhartice. Na východě můžete spatřit mimo Strakonicka a Písecka také Českomoravskou vrchovinu na obzoru.

IMG_6750

Výhled na Sušici pod Svatoborem

IMG_6748

Svatobor

 

Před námi už byl jen sjezd lesem do Sušice. Michal si sjel tamní traily, já kamenitou cyklostezku. Ještě jsme se rychle zastavili u pramene vody u Scheinostova zátiší a ujížděli do centra Sušice.

IMG_6698

Scheinostovo zátiší

 

Malebné městečko Sušice je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích řeky Otavy. Dominantou sušického náměstí je renesanční radnice s 31 m vysokou věží, která poskytuje krásný výhled na město. V gotickém domě na rohu náměstí sídlí Muzeum Šumavy, kde se dozvíte zajímavosti o historii města a připomenete si slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii.

IMG_6746

Sušice

 

Najeli jsme něco málo přes 32km ve středně těžkém terénu. Polní cesty se střídaly s lesními a okresními silnicemi, příroda zase s architektonickými památkami. Je to krásná trasa, určitě vyražte.

Mapa Sušice

Mapa cyklotrasy

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení