Brdy na kole

 
Míst, ze kterých můžete do Brd vyrazit, je mnoho. My jsme auto nechali na parkovišti u točny autobusů na okraji Bohutína a vjeli po příjemné lesní silnici do lesů. Auta musí mít na vjezd do lesů povolení a občas jsme i nějaké potkali, takže opatrnost a dodržování pravidel je na místě. 
 
IMG_2325
 
Pozvolným stoupáním jsme po zelené turistické značce zamířili k Pilské nádrži. Ta byla založena v 19. století jako zásobárna vody pro doly a hutě v Příbrami a dnes zásobuje celé město i jeho okolí. Podél nádrže jsme pokračovali v táhlém kopci až k Borskému sedlu a překonali tak brdskou „magickou“ výšku 800 m nad mořem.
 
IMG_2332

 

Pilská nádrž

 

Zastavili jsme se u Pilské studánky, abychom ochutnali čistou pramenitou horskou vodu. Kam prý se na ni hrabe kojenecká! Pokud nechcete sundávat rukavice, můžete si půjčit jeden z porcelánových hrnečků, které tu jsou, a také se pohodlně napít.
 
IMG_2339


Pilská studánka

Sjeli jsme dolů k Boru, kde pramení na úpatí osmistovek Brdce a Hradiště známý Třítrubecký rybník. Po výjezdu z lesa upoutalo naši pozornost Borské jezírko, které dokresluje původní vzhled tohoto nádherného místa. Na chvíli jsme zastavili a jen se kochali tou nádherou kolem nás.
 
IMG_2343
 
IMG_2359
 

Borské jezírko

 

Sjezd dolů k Borskému jezírku byl příjemný. První náročnější stoupání přišlo zanedlouho. Ač do kopce, jízda lesem byla prostě parádní. Nikde ani živáčka, jen hučící potok a zpívající ptáci nad hlavou. Naprostá oáza klidu.
 
IMG_2372
 
IMG_2382
 
IMG_2395
 
IMG_2406


Brdské lesy

IMG_2420

IMG_2428

Brdské louky

 

Ten klid ovšem skončil u Padrťských rybníků. Sbíhají se k nim pěší cesty i cyklotrasy ze všech stran, tudíž jsou oblíbeným turistickým cílem. Rybníky jsou dva. Hořejší Padrťský rybník (70 ha) je obklopen lesy, a Dolejší (40 ha) naopak zarůstá rákosím a připomíná tak jihočeský rybník. Byly založeny v 16. století jako zásobárna vody pro hutě v blízkém okolí.
 
IMG_2434
 
IMG_2435


Hořejší Padrťský rybník

IMG_2439

Padrťský rybník

 

Zatoužili jsme zase po klidu, tak jsme šlápli do pedálů a ujížděli směrem do Nepomuku. V Nepomuku jsme narazili na první a vlastně jediné občerstvení cestou. Nebylo si kam sednout, tak jsme ani nezastavovali.

IMG_2466


Nepomuk

 

Nad vesnicí přišlo nejnáročnější stoupání dne – k lomu. Slunce celý den pražilo, tak jsme byli rádi, že tohle stoupání přišlo až v lese, a stromy nám tak poskytly příjemný stín. Sjezd do Skelné Huti byl opravdu za odměnu. Adlerova Skelná Huť byla jedním z mála zastavěných a obývaných míst v Brdech. Jméno nese po známém skláři T. M. Adlerovi, který ji provozoval. Původní osadu tady připomíná malé jezírko, stodola, krmelec a kamenná studna u rozcestí. Genius loci tohoto místa si musí podmanit každého. Stačí zastavit, rozhlédnout se kolem a nasát tamní romantickou atmosféru.
 
IMG_2493
 
IMG_2485
 
Skelná Huť

 

Kaštanovou alejí jsme pokračovali k vodní nádrži Láz. Lázská nádrž je další zásobárnou pitné vody v téhle oblasti. V obci Žernová jsme minuli pár chatiček na okraji lesa a příjemnou jízdou po rovině dojeli pod hráz Pilské nádrže. Odtud jsme se vrátili stejnou cestou až k autu.
 IMG_2495
IMG_2499

Nádrž Láz

 

Ujeli jsme 37km a trasa, kterou je objeli, zvládne úplně každý. Vede po lesních silnicích, nebo zpevněných cestách. Mimo vyznačené cesty se nesmí. Brdská nezničená příroda a široké lesní cesty jsou pro cyklisty opravdu rájem. Viděli jsme jen zlomek, takže nezbývá, než se sem vrátit a poznat další část téhle krásné vrchoviny středních Čech.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení