Okolí Buchlova na kole

 IMG_7882

Hrad Buchlov

Naši trasu jsme začali na hradě Buchlov. Na hlídaném parkovišti jsme nechali auto a prošli si tento impozantní hrad, který se řadí k nejstarším v České republice. Tahle nikdy nedobytá pevnost byla postavena ve 13. století na ochranu východní hranice zemí Koruny české a spolu s kaplí sv. Barbory na protějším kopci tvoří příjemné oddechové místo. Ačkoliv kaple stojí také na kopci, není z ní výhled, protože je kolem dokola obklopena stromy.

IMG_7840

 

IMG_7843

IMG_7860

IMG_7859

Hrad Buchlov

IMG_7889
 
 

Kaple Sv. Barbory

 

Od kaple jsme sjeli po červené turistické značce lesem k rozcestníku Pod Břesteckou skalkou, kde je rekreační areál. Červená je určena hlavně pro pěší. Na kole je sjezd náročnější, alespoň pro mě, ale není nemožný. 

IMG_7910
 
 
IMG_7916


Sjezd po červené turistické značce do Břesteku

 

Dále už to byla pohoda po nefrekventované silnici podél potoka až do Břesteku. Minuli jsme Balon Centrum a u romantické kapličky Panny Marie Sedmibolestné, která je schovaná za vzrostlými stromy, se napojili na nově vybudovanou cyklostezku. Vede do kopce mezi loukami a poli s řepkou olejnou a je z ní krásný výhled na hrad Buchlov.

IMG_7949


Kaple Panny Marie Sedmibolestné

IMG_7966
 
 

Cyklostezka od kaple Panny Marie Sedmibolestné

 

V Buchlovicích jsme v informačním centru nechali kola za poplatek v uzamčené garáži a v klidu si prošli zámek a jeho rozlehlou zahradu. Zámek tvoří dvě protilehlé budovy, z nichž horní dříve sloužila hospodářským účelům. Uprostřed mezi budovami je dvůr s centrální kašnou, kde pozornost naší Elly upoutalo hejno rybiček. Za návštěvu tenhle barokní skvost určitě stojí.

IMG_7991

 

IMG_7997

IMG_8004

IMG_8031

Zámek Buchlovice

 

V Buchlovicích jsme si dali oběd a pokračovali na další zámek, tentokrát s poměrně vtipným názvem Smraďavka. Byl to kdysi lovecký zámeček, dnes je využíván jako lázeňský objekt a hostinec. Co je na něm ovšem dokonalé, je jezírko, na němž plují labutě a neskutečné množství kachen, které se člověka vůbec nebojí. Slezli jsme z kol, sedli si na břeh na vykotlaný kmen stromu, pozorovali, jak na sebe všichni obyvatelé vodní hladiny doráží, za letu se honí, jak se káčata učí plavat a při té nádherné podívané jsme skoro zapomněli na čas.

 

IMG_8081

 

Zámek Smraďavka

 

I když to chvíli vypadalo, že tu náš výlet skončíme, nakonec jsme sedli na kola a vystoupali po silnici do mírného kopce na kraj obce Trnávky, kde jsme minuli ohradu s koňmi. Chřiby jsou vůbec rájem koní. Pomalu v každé vesnici jsme narazili na ranč nebo oplocenou pastvinu.

IMG_8111

 

Trnávka

 

Na rozcestí Dlouhá řeka jsme zabočili doprava. Údolím se kolem vody vine velmi příjemná lesní cesta, která nás dovedla až do osady Na Pile, kde jsme se dali vlevo, a táhlý kopec nás vyvedl z lesa na pastviny, na kterých odpočívaly krávy. Nikde nikdo, slunce svítilo a my si sedli do trávy a kochali se neskutečným výhledem na vrchovinu a hrad Buchlov.

IMG_8171
 
 
IMG_8144
 

Údolí podél Dlouhé řeky

IMG_8202


Výhledy na Chřiby nad Stupavou

IMG_8222


Jeden z mnoha výhledů na hrad Buchlov

 

Pokračovali jsme zvlněnou krajinou až nad obec Stupava, do které jsme nesjeli, ale rozhodli jsme se to vzít přímo po sjezdovce. Nakonec se ukázalo, že je to celkem krátký a ne moc prudký kopec, takže to na kole zvládne každý.

IMG_8225


Sjezd ke Stupavě

IMG_8230


Stupava

IMG_8237


Ski areál Stupava

 

Ze Stupavy jsme přejeli rovně jedinou frekventovanou silnici E50 a dojeli do Starých Hutí. Téměř na konci obce jsme odbočili vpravo do lesa. Prudké stoupání a vyjeté koleje od lesáků mi daly zabrat. Na les navázala travnatá luční cesta, která končila u přístřešku Zikmundov. Odtud už to bylo co by kamenem dohodil k hradu Buchlov, kde jsme naše putování po Chřibech začali.

IMG_8244
 

Staré Hutě

IMG_8262


Ze Starých Hutí do Zikmundova

IMG_8265

Rozcestí Zikmundov

 

 
 

Vrchovina Chřiby nám vyrazila dech. Nestačili jsme se divit, jak krásná část Moravy to je. Cyklostezky vedou ospalými vesničkami po málo frekventovaných silnicích, dále pak po lesních a polních cestách, takže si člověk může v klidu vychutnat radost z jízdy na kole v přírodě. Spousta hospůdek nabízející občerstvení je už jen příjemným bonusem. Krásných 31km. Chřiby, děkujeme!

 

Zpět do obchodu