Okolí Buchlova na kole

 

Hrad Buchlov

Naši trasu jsme začali na hradě Buchlov. Na hlídaném parkovišti jsme nechali auto a prošli si tento impozantní hrad, který se řadí k nejstarším v České republice. Tahle nikdy nedobytá pevnost byla postavena ve 13. století na ochranu východní hranice zemí Koruny české a spolu s kaplí sv. Barbory na protějším kopci tvoří příjemné oddechové místo. Ačkoliv kaple stojí také na kopci, není z ní výhled, protože je kolem dokola obklopena stromy.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

Nádvoří hradu Buchlov

Největší atrakce - strom rostoucí ze zdi

Cesta z hradu Buchlov ke kapli Sv. Barbory

Dřevěná srnčí rodina pod kaplí Sv. Barbory

Kaple Sv. Barbory

 

Od kaple jsme sjeli po červené turistické značce lesem k rozcestníku Pod Břesteckou skalkou, kde je rekreační areál. Červená je určena hlavně pro pěší. Na kole je sjezd náročnější, alespoň pro mě, ale není nemožný. 

Sjezd po červené do Břesteku

Sjezd po červené turistické značce do Břesteku

 

Dále už to byla pohoda po nefrekventované silnici podél potoka až do Břesteku. Minuli jsme Balon Centrum a u romantické kapličky Panny Marie Sedmibolestné, která je schovaná za vzrostlými stromy, se napojili na nově vybudovanou cyklostezku. Vede do kopce mezi loukami a poli s řepkou olejnou a je z ní krásný výhled na hrad Buchlov.

Kaple Panny Marie Sedmibolestné

Cyklostezka od kaple Panny Marie Sedmibolestné

Cyklostezka od kaple Panny Marie Sedmibolestné

Cyklostezka od kaple Panny Marie Sedmibolestné

 

V Buchlovicích jsme v informačním centru nechali kola za poplatek v uzamčené garáži a v klidu si prošli zámek a jeho rozlehlou zahradu. Zámek tvoří dvě protilehlé budovy, z nichž horní dříve sloužila hospodářským účelům. Uprostřed mezi budovami je dvůr s centrální kašnou, kde pozornost naší Elly upoutalo hejno rybiček. Za návštěvu tenhle barokní skvost určitě stojí.

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice

Zahrady zámku Buchlovice

Zahrada zámku Buchlovice

 

V Buchlovicích jsme si dali oběd a pokračovali na další zámek, tentokrát s poměrně vtipným názvem Smraďavka. Byl to kdysi lovecký zámeček, dnes je využíván jako lázeňský objekt a hostinec. Co je na něm ovšem dokonalé, je jezírko, na němž plují labutě a neskutečné množství kachen, které se člověka vůbec nebojí. Slezli jsme z kol, sedli si na břeh na vykotlaný kmen stromu, pozorovali, jak na sebe všichni obyvatelé vodní hladiny doráží, za letu se honí, jak se káčata učí plavat a při té nádherné podívané jsme skoro zapomněli na čas.

Zámek Smraďavka

Zámek Smraďavka

Zámek Smraďavka

 

I když to chvíli vypadalo, že tu náš výlet skončíme, nakonec jsme sedli na kola a vystoupali po silnici do mírného kopce na kraj obce Trnávky, kde jsme minuli ohradu s koňmi. Chřiby jsou vůbec rájem koní. Pomalu v každé vesnici jsme narazili na ranč nebo oplocenou pastvinu.

Trnávka

Trnávka

 

Na rozcestí Dlouhá řeka jsme zabočili doprava. Údolím se kolem vody vine velmi příjemná lesní cesta, která nás dovedla až do osady Na Pile, kde jsme se dali vlevo, a táhlý kopec nás vyvedl z lesa na pastviny, na kterých odpočívaly krávy. Nikde nikdo, slunce svítilo a my si sedli do trávy a kochali se neskutečným výhledem na vrchovinu a hrad Buchlov.

Údolí podél Dlouhé řeky

Údolí podél Dlouhé řeky

Výhledy na Chřiby nad Stupavou

Jeden z mnoha výhledů na hrad Buchlov

 

Pokračovali jsme zvlněnou krajinou až nad obec Stupava, do které jsme nesjeli, ale rozhodli jsme se to vzít přímo po sjezdovce. Nakonec se ukázalo, že je to celkem krátký a ne moc prudký kopec, takže to na kole zvládne každý.

Sjezd ke Stupavě

Stupava

Ski areál Stupava

 

Ze Stupavy jsme přejeli rovně jedinou frekventovanou silnici E50 a dojeli do Starých Hutí. Téměř na konci obce jsme odbočili vpravo do lesa. Prudké stoupání a vyjeté koleje od lesáků mi daly zabrat. Na les navázala travnatá luční cesta, která končila u přístřešku Zikmundov. Odtud už to bylo co by kamenem dohodil k hradu Buchlov, kde jsme naše putování po Chřibech začali.

Rozcestník ve Starých Hutích

Staré Hutě

Ze Starých Hutí do Zikmundova

Staré Hutě

Rozcestí Zikmundov

Příjezd k hradu Buchlov

 

Vrchovina Chřiby nám vyrazila dech. Nestačili jsme se divit, jak krásná část Moravy to je. Cyklostezky vedou ospalými vesničkami po málo frekventovaných silnicích, dále pak po lesních a polních cestách, takže si člověk může v klidu vychutnat radost z jízdy na kole v přírodě. Spousta hospůdek nabízející občerstvení je už jen příjemným bonusem. Krásných 31km. Chřiby, děkujeme!

Cyklotrasa okolo Buchlova