Blanský les na kole

 IMG_7193
 
IMG_7210
 
IMG_7229
 
IMG_7189
 
IMG_7187

Zlatá Koruna

 

Po tomto krátkém zastavení jsme se vydali po červené turistické značce k modelu jihočeské vesnice u obce Plešovice. Úzká pěšina, která se vine úpatím řeky Vltavy, sjízdná je na kole s opatrností. Kdo si netroufá, může ze Zlaté Koruny pokračovat po silnici cyklotrasou 1127.

Pohled na model jihočeské minivesničky rozněžní snad každého. Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Všechny modely domů jsou barevné, vyzděné a vyrobené z cihel, malty a štuku. Okolo jezírka stojí mlýn, statek se stodolou, hospoda i kaplička. Opravdu milá zastávka u Plešovic.

IMG_7267
 
IMG_7273
 

Model jihočeské vesničky u Plešovic

 

Pokračovali jsme po červené a současně po cyklotrase 1127, která nás dovedla do obce Třísov, kde jsme se u památeční lípy připojili na NS vedoucí ke zřícenině Dívčí kámen.

Na hrad se dostanete pouze pěšky, nebo na kole z Třísova, či z druhé strany z Holubova. Naučnou stezku lemují informační tabule a v lese se nacházejí i pozůstatky nejjižněji položeného keltského hradiště v Čechách, které bylo podle nálezů osídleno už v době bronzové. Oppidum leželo na strategické obchodní cestě. Mohutné opevnění dnes připomínají dvě linie valů. Nedaleko od obce Třísov je i krásná vyhlídka na Dívčí Kámen, která určitě stojí za zastávku.

IMG_7428


Zřícenina hradu Dívčí Kámen

 

Po asfaltové naučné stezce jsme sjeli ke Křemžskému potoku, za kterým jsme se dali vlevo. Podél kouzelných jezů, potoka a ohrady s oslíky jsme se dostali až ke zřícenině hradu Dívčí Kámen. Kola jsme zamkli u stromu a po velkých kamenných schodech jsme vystoupali k nejkouzelnější hradní pokladně, kterou jsem kdy viděla.

Dřevěný domeček, rukou psané nápisy, samoobslužný krámek a dokonce samoobslužná kavárnička, takhle vypadá vstup do hradu. Můžete si zapůjčit vytištěné informace o historii, nebo pro děti zakoupit herní kartu. Jak málo stačí, aby se tu člověk cítil hezky a vítaný.

IMG_7307


Křemžský potok

IMG_7313


V podhradí

IMG_7316


Pokladna u hradu

 

IMG_7317


Vstup do hradu

IMG_7359


Samoobslužná kavárna

Tato monumentální romantická zřícenina hradu leží na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy. Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek u nás. Byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a týmž rodem opuštěn roce 1506. Po 500 letech od opuštění přešel do vlastnictví obce Křemže. Pravidelně se tu konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.

Bylo po sezóně, tudíž jsme měli celý areál pro sebe. Slunce vybojovalo s mlhou své místo na obloze, a tak nám nic nechybělo. Prošli jsme hrad křížem krážem a z ochozů se kochali výhledem do okolí. Kdyby nás netlačil čas, zůstali bychom mnohem déle.

IMG_7356
 
IMG_7343

Zřícenina hradu Dívčí Kámen

 

Nedalo se ale nic dělat. Odvázali jsme kola a pokračovali. Minuli jsme malou vodní elektrárnu a údolím Křemžského potoka dojeli do Holubova. Cyklostezka z Holubova pokračuje po silnici až k dolní stanici sedačkové lanovky na Kleť, která byla již mimo provoz. Takže na Kleť během podzimu jedině pěšky.

IMG_7366


Z Holubova po silnici

IMG_7382


Ten podzim má něco do sebe...

IMG_7389


Lanovka na Kleť už byla mimo provoz

 

K naší velké radosti další část cyklotrasy vedla lesem. Na Javorové cestě se s železnou pravidelností střídalo stoupání s klesáním a stromy hrály všemi barvami. Sem tam se objevil průhled mezi stromy a my tak mohli zahlédnout okolní kopcovitou krajinu.  

IMG_7398


Javorová cesta

IMG_7408


Už se blížíme zpět do Zlaté Koruny

 

Netrvalo dlouho a měli jsme na dohled klášter ve Zlaté Koruně. Dali jsme mu poslední sbohem, přejeli most přes Vltavu a plní dojmů zakončili náš dnešní výlet. Oblast Blanského lesa nás uchvátila. Pro cyklisty je to ráj. Určitě se vrátíme.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení