Blanský les na kole

 IMG_7193
 
IMG_7210
 
IMG_7229
 
IMG_7189
 
IMG_7187

Zlatá Koruna

 

Po tomto krátkém zastavení jsme se vydali po červené turistické značce k modelu jihočeské vesnice u obce Plešovice. Úzká pěšina, která se vine úpatím řeky Vltavy, sjízdná je na kole s opatrností. Kdo si netroufá, může ze Zlaté Koruny pokračovat po silnici cyklotrasou 1127.

Pohled na model jihočeské minivesničky rozněžní snad každého. Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Všechny modely domů jsou barevné, vyzděné a vyrobené z cihel, malty a štuku. Okolo jezírka stojí mlýn, statek se stodolou, hospoda i kaplička. Opravdu milá zastávka u Plešovic.

IMG_7267
 
IMG_7273
 

Model jihočeské vesničky u Plešovic

 

Pokračovali jsme po červené a současně po cyklotrase 1127, která nás dovedla do obce Třísov, kde jsme se u památeční lípy připojili na NS vedoucí ke zřícenině Dívčí kámen.

Na hrad se dostanete pouze pěšky, nebo na kole z Třísova, či z druhé strany z Holubova. Naučnou stezku lemují informační tabule a v lese se nacházejí i pozůstatky nejjižněji položeného keltského hradiště v Čechách, které bylo podle nálezů osídleno už v době bronzové. Oppidum leželo na strategické obchodní cestě. Mohutné opevnění dnes připomínají dvě linie valů. Nedaleko od obce Třísov je i krásná vyhlídka na Dívčí Kámen, která určitě stojí za zastávku.

IMG_7428


Zřícenina hradu Dívčí Kámen

 

Po asfaltové naučné stezce jsme sjeli ke Křemžskému potoku, za kterým jsme se dali vlevo. Podél kouzelných jezů, potoka a ohrady s oslíky jsme se dostali až ke zřícenině hradu Dívčí Kámen. Kola jsme zamkli u stromu a po velkých kamenných schodech jsme vystoupali k nejkouzelnější hradní pokladně, kterou jsem kdy viděla.

Dřevěný domeček, rukou psané nápisy, samoobslužný krámek a dokonce samoobslužná kavárnička, takhle vypadá vstup do hradu. Můžete si zapůjčit vytištěné informace o historii, nebo pro děti zakoupit herní kartu. Jak málo stačí, aby se tu člověk cítil hezky a vítaný.

IMG_7307


Křemžský potok

IMG_7313


V podhradí

IMG_7316


Pokladna u hradu

 

IMG_7317


Vstup do hradu

IMG_7359


Samoobslužná kavárna

Tato monumentální romantická zřícenina hradu leží na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy. Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek u nás. Byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a týmž rodem opuštěn roce 1506. Po 500 letech od opuštění přešel do vlastnictví obce Křemže. Pravidelně se tu konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.

Bylo po sezóně, tudíž jsme měli celý areál pro sebe. Slunce vybojovalo s mlhou své místo na obloze, a tak nám nic nechybělo. Prošli jsme hrad křížem krážem a z ochozů se kochali výhledem do okolí. Kdyby nás netlačil čas, zůstali bychom mnohem déle.

IMG_7356
 
IMG_7343

Zřícenina hradu Dívčí Kámen

 

Nedalo se ale nic dělat. Odvázali jsme kola a pokračovali. Minuli jsme malou vodní elektrárnu a údolím Křemžského potoka dojeli do Holubova. Cyklostezka z Holubova pokračuje po silnici až k dolní stanici sedačkové lanovky na Kleť, která byla již mimo provoz. Takže na Kleť během podzimu jedině pěšky.

IMG_7366


Z Holubova po silnici

IMG_7382


Ten podzim má něco do sebe...

IMG_7389


Lanovka na Kleť už byla mimo provoz

 

K naší velké radosti další část cyklotrasy vedla lesem. Na Javorové cestě se s železnou pravidelností střídalo stoupání s klesáním a stromy hrály všemi barvami. Sem tam se objevil průhled mezi stromy a my tak mohli zahlédnout okolní kopcovitou krajinu.  

IMG_7398


Javorová cesta

IMG_7408


Už se blížíme zpět do Zlaté Koruny

 

Netrvalo dlouho a měli jsme na dohled klášter ve Zlaté Koruně. Dali jsme mu poslední sbohem, přejeli most přes Vltavu a plní dojmů zakončili náš dnešní výlet. Oblast Blanského lesa nás uchvátila. Pro cyklisty je to ráj. Určitě se vrátíme.

Zpět do obchodu