Borovany na kole

IMG_2530


Začátek NS Husitství

 

Auto jsme zaparkovali na malém parkovišti přímo u areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova. Stálou expozici o něm jsme si nechali ujít a vyrazili jsme na naučně-vzdělávací stezku, která měří 4 km. Podél trasy je tu rozmístěno deset informačních panelů, které mapují významné milníky husitství. 

Stezka vede od parkoviště před muzeem kolem základů Žižkova dvorce, podél louky pokračuje na okraji lesa k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, až k místu údajného Žižkova narození, což je dnes pouze pamětní kámen. Dále stezka pokračuje lesem kolem starých rybníků s přírodními biotopy. Dalším zastavením je Mikšův dvorec a hráz Horního rybníka. Konec naučné stezky je opět na parkovišti před muzeem.
 
IMG_2536

Žižkův dvorec

 

IMG_2541


Socha J. Žižky z roku 1960

 

IMG_2548


Místo narození J. Žižky

IMG_2554


Rybník Žižkovec

 

IMG_2567


Mikšův dvorec

 

Od památníku jsme sjeli po málo frekventované silnici ke hřbitovu nad Borovany a za ním odbočili do lesa na žlutou turistickou značku. Přejeli jsme přes louku a po hrázi rybníka Pražan pokračovali k Borovanskému mlýnu.

IMG_2578


Louky u Borovanského mlýna

IMG_2580


Hráz rybníku Pražan

IMG_2583


Rybník Pražan

 

Ve zrekonstruovaném mlýně je penzion s restaurací, takže tu můžete v klidu posedět na terase, zatímco děti si budou hrát na hřišti. Je tady také minizoo, které si za poplatek 20Kč můžete projít. Pokud máte dost času, navštivte s dětmi i expozici na půdě, která je plná pohádkových postaviček.

IMG_2590
 
IMG_2589
 

Borovanský mlýn

Kolem výběhů pro koně za Borovanským mlýnem jsme vjeli do lesa, kde přišlo první větší, ale opravdu krátké stoupání po lesní pěšině. Za táborovými chatkami jsme se dali vlevo a krásným lesem s jezírkem a kapličkou jsme se dostali až do chatové osady. Kousek za ní jsme se napojili na hlavní silnici a po pár minutách už jsme ukládali kola do stojanů u ZOO Dvorec.

IMG_2599
 
IMG_2602
 

Krásné lesy za Borovanským mlýnem

 

ZOO Dvorec má ve svém popisku uvedeno, že milují zvířata. A je to opravdu vidět. Nádherná komorní zoo stojí určitě za návštěvu. U vchodu nás pozdravil Kakadu zvoláním "Ahoj" a "Nazdar", kočkovité šelmy se procházely ve výběhu, medvěd si hověl s nohami nahoře, opice se proháněly a pokřikovaly, hroch si plaval v bazénu, velbloudi tančili radostí, když viděli, že se blíží oběd a takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho. Za nás nejpříjemnější zoo, ve které jsme byli.  

IMG_2624
 
 
IMG_2646
 
IMG_2668


ZOO Dvorec

 

Ze Zoo Dvorec jsme se vraceli do Trocnova stejnou cestou, jen u táborových chatek jsme nesjeli k mlýnu, ale pokračovali lesem rovně až louku před chatovou osadou. Přejeli jsme most přes řeku Stropnici a táhlým stoupáním se dostali na křižovatku. Dali jsme se vlevo a po silnici vystoupali do Ostolovského Újezdu. 

IMG_2701


Chatová oblast před Dvorcem

IMG_2706


Krátké stoupání po silnici do Ostrolovského Újezdu

 

U zámku jsme odbočili vpravo a stoupali ke kapličce v polích. Odtud je opravdu nádherný výhled do okolí, tak jsme si sedli na lavičku a kochali se. Polní cesta už nás pak svedla podél rybníka Radvanec do Trocnova k autu.  

IMG_2719


Polní cestou z Ostrolovského Újezdu

IMG_2721


Rybník Radvanec

 

Byl to pohodový den v jižních Čechách. Koukněte na video a pokud se někdy budete pohybovat poblíž, projeďte se tu po lesích a loukách, nebudete litovat.

Zpět do obchodu