Cyklovýlet na zámek Blatná

Pojďte s námi navštívit Blatensko a poznat tuto krásnou část Jižních Čech na kole.

Jako výchozí bod jsme zvolili Lnáře, které leží v malebné krajině na rozhraní jižních a západních Čech mezi Blatnou a Nepomukem, na hlavním tahu Plzeň - Blatná. Ve Lnářích jsme navštívili barokní zámek ze 17. století, kde během prohlídky můžete obdivovat antickou mytologií v podobě nástěnných maleb, nebo soch v zámeckém parku. V areálu také sídlí Kočičí muzeum, jehož expozice je věnována historii soužití člověka s tímto zvířetem už od dob starého Egypta. Francouzská barokně laděná zahrada se prolíná s anglickým parkem. Najdete tu několik fontán, venkovní bazény, či dětské hřiště. Zámek nabízí ubytování a občerstvit se můžete v tamní restauraci.

image_6483441 (7)

IMG_8605~photo-full (Kopírovat)

IMG_8597~photo-full (Kopírovat)

Zámek Lnáře

 

V těsném sousedství stojí tvrz z 15. století, v níž se nalézá galerie, infocentrum a veřejná knihovna. Raritou ve Lnářích je pomník americké 4. obrněné divize. Jde o jeden ze dvou památníků, který v bývalém Československu přečkal komunistický režim.

Ze Lnářů jsme po pohodové cyklotrase 1064 lemované jabloněmi a kukuřičnými poli zamířili do nedalekého Hradiště a Záhořčiček. V obci Pole, kde se nachází stejnojmenná tvrz, jsme se z cyklotrasy odpojili a pokračovali dále po žluté turistické trase.

 

IMG_8625~photo-full (Kopírovat)

Kaplička na cestě do Záhořčiček

 

Ta nás zavedla na rozcestí Velký Pálenec, kde jsme najednou byli obklopeni soustavou rybníků. V oblasti jich objevíte spousty. Ostatně rybniční hospodářství má na Blatensku tradici již od středověku. Hojnost rybníků a ryb na Blatensku se objevuje i v mnoha dílech zdejších umělců. Motivy ryb najdete například v tvorbě Mikoláše Alše, jehož maminka pocházela z hájovny u hráze rybníka Pálence, kde jsme se právě ocitli. Dnes se zde nachází hydrobiologická stanice s naučnou stezkou. Rybníky slouží především k chovu ryb, na koupání jsou vyhrazeny rybníky Milava u Velké Turné, Ostrý Velký u Blatenky a Hadí u Vrbna, který je nedaleko Pálence a minuli jsme ho zanedlouho cestou.

IMG_8649~photo-full (Kopírovat)

IMG_8665~photo-full (Kopírovat)

IMG_8647~photo-full (Kopírovat)

IMG_8640~photo-full (Kopírovat)

Rybníky na Blatensku

 

Zelená turistická trasa nás přivedla do města Blatná. To získalo své jméno od blat, mezi nimiž bylo založeno. Je obklopeno pahorky, které na severu přecházejí v lesní masiv Brd. Soutokem Smolíveckého a Závišínského potoka zde začíná řeka Lomnice. Abychom se dostali k zámku, museli jsme projet městem.

Cyklostezky tu nejsou vyznačeny, tak jsme jeli opatrně v běžné dopravě. Vodní zámek Blatná patří k nejzachovalejším vodním panským sídlům na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park s volně pobíhajícím stádem daňků. První zmínka o někdejším hradu pochází z roku 1235. Už dříve stála na kamenném ostrůvku uprostřed bažin dřevěná tvrz, později přestavěná na hrad. Nejslavnější období zámku je svázáno s rodem Lvů z Rožmitálu.

Dominantou zámku je bílá věž, která se již z dálky odráží ve vodní hladině. Návštěvníci si mohou vybrat z několika okruhů, včetně jednoho pro děti. Blatenský zámek si zahrál v řadě filmů a pohádek, jako např. Šíleně smutná princezna či Bílá paní.

 IMG_8723~photo-full (Kopírovat)

IMG_8676~photo-full (Kopírovat)

IMG_8691~photo-full (Kopírovat)

IMG_8726~photo-full (Kopírovat)

Zámek je přístupný pro návštěvníky od dubna do října, anglický park kolem zámku pak celoročně. Park o rozloze 42 ha vznikl z původní obory v 1. polovině 19. století a v současnosti v něm pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého. Na pokladně pro ně můžete zakoupit granule a v parku je nakrmit. Zážitek to je nejen pro děti. Při levém okraji centrální louky se nachází původně barokní, dnes empírový zahradní domek z 18. století.

image_123927839 (4)  image_6487327

Daňci v oboře zámku Blatná

 

Do parku není povolen vstup s kolem, to je nutné nechat zamčené ve stojanech na nádvoří, nebo před zámkem.

Na zámku i v jeho blízkém okolí jsou kavárny a restaurace, tudíž je Blatná skvělým místem, kde se na cyklovýletě občerstvit. Moc dalších příležitostí po trase totiž není.

 IMG_8693~photo-full (Kopírovat)

Blatná

 

Z Blatné jsme zamířili nejdříve po silnici do Chlumu a následně po modré turistické značce do obce Hajany. Po cestě jsme minuli smírčí kříž. Podle legendy tu vedli spor o místní pastvinu dva pastýři, chlumský a hajanský. Oba tvrdili, že na ni mají právo. Jejich spor zašel tak daleko, že se o ni pobili a navzájem usmrtili. Na jejich památku zde byl poté vztyčen tento kamenný kříž. 

Dominantou malé vísky Hajany je kaple sv. Anny, kterou najdete v samém středu obce. Za kaplí si můžete prohlédnout krásně zrekonstruované domky, ukázky typické lidové architektury. Nad Hajany je mezi pastvinami vyhlídkové místo, ze kterého je vidět na okolní pastviny, louky a lesy.

I milovníci menhirů si v Hajanech přijdou na své. Přímo u kříže na vyhlídce je jich hned šest. Souznějí s okolní přírodou a místu dávají zvláštní atmosféru.

IMG_8712~photo-full (Kopírovat)

Menhiry u Hajan

 

Z Hajan už jsme dojeli po silnici a cyklotrase 31 do Lnářů, kde jsme cyklovýlet začali. Tento cyklovýlet jsem si užila, ujeli jsme 26 km krajinou rybníků, lesů a malebných vesniček a to vše v mírně zvlněném terénu. Okolí Blatné je krásným koutem Jižních Čech.

 

Mapa Blatensko (Kopírovat)

Mapa cyklotrasy

Zpět do obchodu