Cyklovýlet na zámek Blatná

Pojďte s námi navštívit Blatensko a poznat tuto krásnou část Jižních Čech na kole.

Jako výchozí bod jsme zvolili Lnáře, které leží v malebné krajině na rozhraní jižních a západních Čech mezi Blatnou a Nepomukem, na hlavním tahu Plzeň - Blatná. Ve Lnářích jsme navštívili barokní zámek ze 17. století, kde během prohlídky můžete obdivovat antickou mytologií v podobě nástěnných maleb, nebo soch v zámeckém parku. V areálu také sídlí Kočičí muzeum, jehož expozice je věnována historii soužití člověka s tímto zvířetem už od dob starého Egypta. Francouzská barokně laděná zahrada se prolíná s anglickým parkem. Najdete tu několik fontán, venkovní bazény, či dětské hřiště. Zámek nabízí ubytování a občerstvit se můžete v tamní restauraci.

image_6483441 (7)

IMG_8605~photo-full (Kopírovat)

IMG_8597~photo-full (Kopírovat)

Zámek Lnáře

 

V těsném sousedství stojí tvrz z 15. století, v níž se nalézá galerie, infocentrum a veřejná knihovna. Raritou ve Lnářích je pomník americké 4. obrněné divize. Jde o jeden ze dvou památníků, který v bývalém Československu přečkal komunistický režim.

Ze Lnářů jsme po pohodové cyklotrase 1064 lemované jabloněmi a kukuřičnými poli zamířili do nedalekého Hradiště a Záhořčiček. V obci Pole, kde se nachází stejnojmenná tvrz, jsme se z cyklotrasy odpojili a pokračovali dále po žluté turistické trase.

 

IMG_8625~photo-full (Kopírovat)

Kaplička na cestě do Záhořčiček

 

Ta nás zavedla na rozcestí Velký Pálenec, kde jsme najednou byli obklopeni soustavou rybníků. V oblasti jich objevíte spousty. Ostatně rybniční hospodářství má na Blatensku tradici již od středověku. Hojnost rybníků a ryb na Blatensku se objevuje i v mnoha dílech zdejších umělců. Motivy ryb najdete například v tvorbě Mikoláše Alše, jehož maminka pocházela z hájovny u hráze rybníka Pálence, kde jsme se právě ocitli. Dnes se zde nachází hydrobiologická stanice s naučnou stezkou. Rybníky slouží především k chovu ryb, na koupání jsou vyhrazeny rybníky Milava u Velké Turné, Ostrý Velký u Blatenky a Hadí u Vrbna, který je nedaleko Pálence a minuli jsme ho zanedlouho cestou.

IMG_8649~photo-full (Kopírovat)

IMG_8665~photo-full (Kopírovat)

IMG_8647~photo-full (Kopírovat)

IMG_8640~photo-full (Kopírovat)

Rybníky na Blatensku

 

Zelená turistická trasa nás přivedla do města Blatná. To získalo své jméno od blat, mezi nimiž bylo založeno. Je obklopeno pahorky, které na severu přecházejí v lesní masiv Brd. Soutokem Smolíveckého a Závišínského potoka zde začíná řeka Lomnice. Abychom se dostali k zámku, museli jsme projet městem.

Cyklostezky tu nejsou vyznačeny, tak jsme jeli opatrně v běžné dopravě. Vodní zámek Blatná patří k nejzachovalejším vodním panským sídlům na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park s volně pobíhajícím stádem daňků. První zmínka o někdejším hradu pochází z roku 1235. Už dříve stála na kamenném ostrůvku uprostřed bažin dřevěná tvrz, později přestavěná na hrad. Nejslavnější období zámku je svázáno s rodem Lvů z Rožmitálu.

Dominantou zámku je bílá věž, která se již z dálky odráží ve vodní hladině. Návštěvníci si mohou vybrat z několika okruhů, včetně jednoho pro děti. Blatenský zámek si zahrál v řadě filmů a pohádek, jako např. Šíleně smutná princezna či Bílá paní.

 IMG_8723~photo-full (Kopírovat)

IMG_8676~photo-full (Kopírovat)

IMG_8691~photo-full (Kopírovat)

IMG_8726~photo-full (Kopírovat)

Zámek je přístupný pro návštěvníky od dubna do října, anglický park kolem zámku pak celoročně. Park o rozloze 42 ha vznikl z původní obory v 1. polovině 19. století a v současnosti v něm pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého. Na pokladně pro ně můžete zakoupit granule a v parku je nakrmit. Zážitek to je nejen pro děti. Při levém okraji centrální louky se nachází původně barokní, dnes empírový zahradní domek z 18. století.

image_123927839 (4)  image_6487327

Daňci v oboře zámku Blatná

 

Do parku není povolen vstup s kolem, to je nutné nechat zamčené ve stojanech na nádvoří, nebo před zámkem.

Na zámku i v jeho blízkém okolí jsou kavárny a restaurace, tudíž je Blatná skvělým místem, kde se na cyklovýletě občerstvit. Moc dalších příležitostí po trase totiž není.

 IMG_8693~photo-full (Kopírovat)

Blatná

 

Z Blatné jsme zamířili nejdříve po silnici do Chlumu a následně po modré turistické značce do obce Hajany. Po cestě jsme minuli smírčí kříž. Podle legendy tu vedli spor o místní pastvinu dva pastýři, chlumský a hajanský. Oba tvrdili, že na ni mají právo. Jejich spor zašel tak daleko, že se o ni pobili a navzájem usmrtili. Na jejich památku zde byl poté vztyčen tento kamenný kříž. 

Dominantou malé vísky Hajany je kaple sv. Anny, kterou najdete v samém středu obce. Za kaplí si můžete prohlédnout krásně zrekonstruované domky, ukázky typické lidové architektury. Nad Hajany je mezi pastvinami vyhlídkové místo, ze kterého je vidět na okolní pastviny, louky a lesy.

I milovníci menhirů si v Hajanech přijdou na své. Přímo u kříže na vyhlídce je jich hned šest. Souznějí s okolní přírodou a místu dávají zvláštní atmosféru.

IMG_8712~photo-full (Kopírovat)

Menhiry u Hajan

 

Z Hajan už jsme dojeli po silnici a cyklotrase 31 do Lnářů, kde jsme cyklovýlet začali. Tento cyklovýlet jsem si užila, ujeli jsme 26 km krajinou rybníků, lesů a malebných vesniček a to vše v mírně zvlněném terénu. Okolí Blatné je krásným koutem Jižních Čech.

 

Mapa Blatensko (Kopírovat)

Mapa cyklotrasy

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení