Novohradské hory na kole

IMG_5266


Kostel Sv. Linharta v Pohorské Vsi

 

Auto jsme zaparkovali v Pohorské Vsi na malém parkovišti před budovou Informačního centra. Báli jsme se promluvit nahlas, jaké tu bylo ticho. Místo po silnici jsme se vydali na kolech nad vesnici do polí a pak lesní cestou pokračovali až na oficiální cyklotrasu 1193. Pěšina je úzká, ale na kole se projet v pohodě dá. Cyklostezka je asfaltová a táhne se poměrně hustým jehličnatým lesem.

IMG_5265
 
 
 

Cestou jsme minuli pár krmelců pro zvěř a informační ceduli o Žofínksém pralese. K němu lze na kole dojet, ale protože je oplocený a veřejnosti nepřístupný, pokračovali jsme dál k Huťskému rybníku. Ten nám vyrazil svou krásou dech. Jako by ho někdo namaloval. Slezli jsme z kol a kochali jsme se. Všude kolem lítaly vážky a voda byla tak průzračná, že jsme mohli bez problému pozorovat čilý život pod vodou.

IMG_5264

Huťský rybník

 

Po nějaké době jsme sedli znovu na kolo a užívali si jízdu lesem. Minuli jsme zaniklé obce Stříbrné Hutě a Janovy Hutě, které připomínají už jen informační cedule. Když jsme vyjeli z lesa, naskytl se nám nádherný výhled do okolí na louky a protější kopce. Na každé louce byl posed. Neodolali jsme a za Janovými Hutěmi jsme na jeden vylezli. Zážitek pro Ellu to byl veliký.

 IMG_5250~photo-full

Posed u Janových Hutí

 

A tady přišlo opravdu dlouhé a poměrně prudké stoupání. Ellu tentokrát v rámci tréninku táhl Michal a bylo mi ho hodně líto. Několikrát jsem mu nabízela, že si Chariota vezmu za své elektrokolo, ale nechtěl. Smekám. Vystoupali jsme až k Lužnici, kde jsme u vody chvíli poseděli.

IMG_5251~photo-full


Stoupání k Lužnici

IMG_5252


Lužnice

 

Za mostem přes Lužnici jsme se dali vlevo a vnořili se opět do lesa. Cestou jsme narazili na několik stromů, které vrostly do sebe a cestu nám zpříjemňoval hučící potok. Ovšem největším zpestřením pro Ellu byla dvě poměrně velká mraveniště.

IMG_5253

Oblast od Lužnice do Pohoří na Šumavě

 

Zatímco Ella pozorovala hemžení v mraveništi, já jsem se nechala unášet výhledem na kostel Svaté Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě. Tento pozdně barokní kostel nechal v Pohoří postavit majitel zdejšího panství hrabě Josef Jan Buquoy na místě starší kaple z roku 1779. Po druhé světové válce byli odsunuti německy mluvící obyvatelé a obec se postupně vylidnila. V 50. letech byl kostel využíván jako stáj pro dobytek. V roce 1999 se po dešti zřítila věž kostela, která při pádu zničila chrámovou loď. Zůstaly stát jen boční obvodové zdi a presbytář. Částečně je kostel obnoven, loď (bez přední stěny) zůstala bez střechy, krovů a klenby, opravena zde byla pouze koruna zdiva. Novou zdí s oknem a dveřmi je naopak nově uzavřena kaple, která vznikla z presbytáře. Sakristie a přístavky mají nová okna, loď má jen rámy oken beze skel. Kostel je volně přístupný a je to magické místo, jehož atmosféru fotografie bohužel nepřenesou.

 IMG_5254
IMG_5255
 
IMG_5256

 

IMG_5257

Kostel Svaté Panny Marie Dobré rady

IMG_5258

 IMG_5259


Pohoří na Šumavě


Když jsme opustili Pohoří na Šumavě, rozprostřela se před námi krajina, která mi silně připomněla Modravu. Rozlehlé pláně, balíky slámy, blízko cesty šumící potoky a Pohořský rybník, do něhož se opíralo slunce a tak jeho břeh, hladina i dno hrály všemi barvami. Příroda je opravdu mocná čarodějka.

IMG_5260
 
IMG_5261
 
IMG_5262
 IMG_5263

Pohořský rybník
 

Od Pohořského rybníka jsme zamířili do obce Leopoldov a doufali jsme, že se cestou najíme u Baronova Mostu, jediném místě s občerstvením. Bohužel měli zavřeno. Jestli mají otevřeno přes léto, netuším, každopádně je dobré mít na paměti, že tahle trasa vede panenskou přírodou a na občerstvení tu nenarazíte vůbec nikde. Obcí Leopoldov jsme jen projeli a za ní už nás čekalo závěrečné stoupání do Pohorské Vsi k autu.

Ujeli jsme 24 kilometrů krásnou přírodou a poznali další část jižních Čech. Původně jsme měli v plánu jet na Modravu, ale rozhodnutí vyměnit ji za Novohradské hory nelituji. Naopak. Je tady krásně, až mě to místy dojímalo. Cestovat do zahraničí mě baví, ale poznávat místa u nás mě baví ještě víc. Zvlášť ta, která davy turistů opomíjení.

 

Zpět do obchodu