Třeboňsko na kole

Po nejpopulárnější cyklotrase Okolo Třeboně jsme jeli jen krátce. Vyrazili jsme od krásné Kotěrovy vodárenské věže ve východní části města, před kterou jsme bez problémů zaparkovali. Do centra města je to z kopce necelý kilometr. Projeli jsme kolem měšťanských domů s podloubím, renesančními a barokními štíty na Masarykově náměstí a Novohradskou bránou vyjeli k rybníku Svět.

IMG_4872


Kotěrova vodárna

 

IMG_4582


Třeboň

IMG_4579


Třeboň

 

Jestli je na náměstí v Třeboni hodně lidí, tak u rybníku Svět jich je pokaždé snad ještě víc. Korzují po hrázi, užívají si vyhlídkové jízdy motorovou lodí, nebo relaxují na plážích, které tu jsou. Minuli jsme po levé straně sádky a po značené cyklotrase 122 pokračovali přes hlavní silnici k Opatovickému rybníku, jednomu z nejstarších rybníků v oblasti.

IMG_4601


Rybník Svět

 
 

Lesní panelová cesta nás dovedla do rozsáhlého lesa protkaného stokami a kanály, které napájejí třeboňské rybníky. Nejznámější z nich je Zlatá stoka, 45 km dlouhý vodní kanál vybudovaný podle plánu Štěpánka Netolického. Po celý rok přivádí vodu pro sádky, doplňuje vodu v rybnících a v období výlovů ji odvádí. Nepostradatelná je také v zimě, kdy okysličená voda umožňuje přežití ryb pod ledem.

 IMG_4649

Zlatá stoka

IMG_4670


Nekonečná panelka za Třeboní

Na konci panelové cesty je hájovna Barbora, u které jsme odbočili z cyklotrasy vlevo a po lesní silnici zamířili k Majdaleně. Žlutá turistická značka nás následně dovedla k mostu přes Lužnici. Nedaleko od mostu se nachází pro vodáky jeden z nejnebezpečnějších jezů Pilař. Jízda po hlavní silnici naštěstí netrvala dlouho a brzy jsme z ní odbočili vlevo na cyklotrasu 1010 a zelenou turistickou značku. Úzká silnička vede do obce Lutová, ale my z ní po dvou kilometrech sjeli vlevo na lesní asfaltku se zákazem vjezdu motorových vozidel.

IMG_4702


Lužnice

IMG_4706


Krásná lesní cesta k Vizíru

 

Rybník Vizír s masožravými rostlinami jsme málem minuli, protože jeho vodní plochu nahradily vysoké traviny. Možná někde v dálce lze vodní hladinu spatřit, ale z cesty ji vidět nelze. Za Vizírem začíná největší soustava rybníků Třeboňska zvaná Chlumecká rybniční soustava. Projížděli jsme na kolech po hrázích, byli obklopeni vodou ze všech stran a žasli nad tou nádherou. Štěstí, že sem už mnoho cyklistů nedojede a člověk tak může tamní atmosféru v klidu nasát.

IMG_4718


Rybník Vizír

IMG_4724
 

Rybník Žofinka

IMG_4750

 

IMG_4756

IMG_4768

Rybník Výtopa a Starý Hospodář

 

Na rozcestí u Starého Hospodáře jsme odbočili vlevo a po červené značce sjeli k dalšímu vodnímu dílu, Nové řece. Tento významný vodní kanál ze 16. století propojuje Lužnici s Nežárkou, lemují ho obrovské duby. Naprosto úchvatnou alejí jsme dojeli až k mostu u obce Stříbřec.

IMG_4791


Nová řeka

 IMG_4843
 
 

Rozhodli jsme se nepokračovat lesem po červené, ale odbočit znovu vlevo a po vedlejší silnici jet až k obci Stará Hlína. Silnice vede stromovou alejí mezi rybníky Vyšehrad a Stolec a scenérie je to opravdu nepopsatelná. U Staré Hlíny jsme přejeli hezký kamenný most se 12ti oblouky z 18. století vedoucí přes Lužnici a vnořili se zpět do rozsáhlého lesa. Krásná lesní cesta nás pohodlně dovedla zpět do Třeboně.

IMG_4854


Rybníky Vyšehrad a Stolec

IMG_4856

 

Most u Staré Hlíny

 

IMG_4865


Lesní cesta zpět do Třeboně

 

Neříkám, že jsme během dne nepotkali žádné cyklisty, ale byla jich vážně hrstka. Pokud se sem vypravíte, nebudete zklamaní. Čeká Vás malebná rovinatá krajina, kvalitní cesty v lesích a po hrázích romantických rybníků.

 

Zpět do obchodu