Hospital Kuks na kole

My jsme se na stezku napojili v Jaroměři. Na místě jsme byli za slabou půlhodinku, trasa má 8km. Když se před námi poprvé Hospital Kuks objevil, první, co nás napadlo, bylo, jak moc obrovská stavba to je. A nádherná. Ella nechtěla přijmout fakt, že Kuks není zámek, a že původní záměr hraběte Šporka bylo vybudování špitálu pro veterány na jedné straně Labe a lázní na druhé. To, že původnímu záměru nikdy nesloužil, přišlo zase smutné mně.

 

Photo 15.08.16 15 24 05

Hospital Kuks

 

Monumentální barokní plastiky od Matyáše Bernarda Brauna, krásná zahrada a prohlídkový okruh "Historie lékáren" způsobily, že jsme se tu zdrželi mnohem déle, než jsme měli v plánu. Ale Ella prostě odmítla odjet bez, pro ní asi životně důležitých, informací, jak se vyráběly, skladovaly a balily léky a bez vlastnoručně vyrobených pilulek.

Barokní lékarna. Hospital Kuks

Z Hospitalu Kuks jsme pokračovali na Braunův betlém, lesní divadlo pískovcových soch a reliéfů. Po 3km začíná Křížová cesta 21. století lemovaná plastikami. My jsme zvolili zkratku, kterou na kole s vozíkem nevyjedete, takže jsme kola tlačili.

Křížová cesta

 

Za tu námahu to ale vážně stálo. Do skály vytesaný betlém Matyáše Bernarda Brauna je ve velmi dobrém stavu, což je až k nevíře.

Photo 15.08.16 17 08 37-2

 

Photo 15.08.16 17 10 00 (1)


Braunův Betlém

 

Původně jsme chtěli pokračovat na Vestec, Nouzov a Velichovky zpátky do Jaroměře, ale nebyl čas. K autu jsme se vrátili tedy stejnou cestou. Tenhle krátký únik ze stereotypu byl jednoduše úžasný.

 
 
Zpět do obchodu