Hospital Kuks na kole

My jsme se na stezku napojili v Jaroměři. Na místě jsme byli za slabou půlhodinku, trasa má 8km. Když se před námi poprvé Hospital Kuks objevil, první, co nás napadlo, bylo, jak moc obrovská stavba to je. A nádherná. Ella nechtěla přijmout fakt, že Kuks není zámek, a že původní záměr hraběte Šporka bylo vybudování špitálu pro veterány na jedné straně Labe a lázní na druhé. To, že původnímu záměru nikdy nesloužil, přišlo zase smutné mně.

 

Photo 15.08.16 15 24 05

Hospital Kuks

 

Monumentální barokní plastiky od Matyáše Bernarda Brauna, krásná zahrada a prohlídkový okruh "Historie lékáren" způsobily, že jsme se tu zdrželi mnohem déle, než jsme měli v plánu. Ale Ella prostě odmítla odjet bez, pro ní asi životně důležitých, informací, jak se vyráběly, skladovaly a balily léky a bez vlastnoručně vyrobených pilulek.

Barokní lékarna. Hospital Kuks

Z Hospitalu Kuks jsme pokračovali na Braunův betlém, lesní divadlo pískovcových soch a reliéfů. Po 3km začíná Křížová cesta 21. století lemovaná plastikami. My jsme zvolili zkratku, kterou na kole s vozíkem nevyjedete, takže jsme kola tlačili.

Křížová cesta

 

Za tu námahu to ale vážně stálo. Do skály vytesaný betlém Matyáše Bernarda Brauna je ve velmi dobrém stavu, což je až k nevíře.

Photo 15.08.16 17 08 37-2

 

Photo 15.08.16 17 10 00 (1)


Braunův Betlém

 

Původně jsme chtěli pokračovat na Vestec, Nouzov a Velichovky zpátky do Jaroměře, ale nebyl čas. K autu jsme se vrátili tedy stejnou cestou. Tenhle krátký únik ze stereotypu byl jednoduše úžasný.

 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení