Mlhavý Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj je skvělým místem pro cyklovýlety. Na své si přijde každý. Vypravit se můžete na hrady a zámky, do skalních měst a užijete si krásné přírodní scenérie. I když už bylo po turistické sezóně, kulturní památky byly tudíž zavřené a počasí zrovna nelákalo k výletu na kola, rozhodli jsme si podzimní atmosféru tamního kraje náležitě užít.

IMG_4547

Pod Valdštejnem

 

Náš výlet na kolech jsme začali u nejstaršího hradu Českého ráje Valdštejn. Již vstupní most zaujme galerií barokních soch českých patronů. Pokud byste se sem vypravili v sezóně, na prvním nádvoří můžete nahlédnout do kaple s obrazem, na kterém je údajně Karel Hynek Mácha, obdivovat Slavnostní sál, či kapli sv. Jana Nepomuckého, která je dominantou hradu.

Valdštejn je branou do blízkého Hruboskalského skalního města. Celé okolí je protkáno turistickými cestami a cyklostezkami, které se vinou lesy, ve kterých se nachází více než čtyři stovky pískovcových skalních věží.

IMG_4560

Valdštejn

Od Valdštejna jedeme po cyklostezce 4078 a míjíme několik vyhlídek do Skalního města a arboretum Bukovina. Doporučuji zastavit a dojít na Janovu, U Lvíčka, nebo na Kapelu.

IMG_4564

Hruboskalsko

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. V arboretu se nachází jedna z nejstarších sbírek dřevin u nás a také je to jedna z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve Střední Evropě. Je zde několik desítek cizokrajných i domácích druhů dřevin a jejich kultivarů, často úctyhodného stáří.

Po krátkém výšlapu do kopce se ocitáme na rozcestí u Adamova lože. Pokud máte dostatek času a sil, zamkněte tu kolo a běžte pěšky na nejznámější Mariánskou vyhlídku, odkud můžete obdivovat Dračí skály, Trosky a Hrubou Skálu. Nebo sestoupejte skalní průrvou k Adamovu loži, skalní dutině, která svým tvarem připomíná pohovku. Adamovo lože. To mělo symbolizovat tři Adamy: Adama prvního člověka, Adama z Valdštejna - zakladatele rodové větve a posléze Františka Adama.

IMG_4570

Adamovo lože

Zanedlouho se ocitáme u zámku Hrubá Skála, který stojí na pískovcových skalách. Kdysi středověký hrad, pak renesanční zámek, v druhé polovině 20. století rekreační středisko a nyní hotel. Před zámkem je parkoviště a stojí tu klasicistní kostel sv. Josefa částečně vysekaný ve skále. Nezapomeňte se podívat též na hruboskalský obecní úřad, který sídlí v památkově chráněné Řezníčkově vile, řazené mezi skvosty Českého ráje.

IMG_4578

Hrubá Skála

Po pohodové jízdě lesem nás čeká úsek, který vede po okresních cestách. Z polí vane studený vítr, ale nevzdáváme se. Při silnici z Hrubé Skály do Troskovic míjíme přírodní rezervaci Rašeliniště Vidlák. Jedinečný tamní mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji. Hned u rybníka je vybudované parkoviště s občerstvením a hospodou. Je zde také turistické rozcestí, kterým prochází žlutě značená naučná stezka Podtrosecká údolí.

IMG_4587

Pokračujeme podél rybníku Krčák až k hradu Trosky. K naší smůle je celý zahalený v mlze. Kdo by ale neznal monumentální siluetu Trosek, kterou tvoří dvě věže se jmény Baba a Panna? Za příznivého počasí lze z vyhlídky Baba spatřit např. města Prahu, Mladou Boleslav, Turnov, Rovensko pod Troskami, dále České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a velkou část Českého ráje. K hradu je jízda na kole zakázána, musíte ho vést. Ale když Vám vyjde počasí, určitě se vyplatí ho nahoru vytlačit.

IMG_4595_1

U brány Trosek

 

Po cyklotrase 4010 dojíždíme do Borku. Konečně dáváme sbohem okresním silnicím a Podtroseckým údolím kolem Rokytnického rybníku skrz vesnici Doubravice se blížíme znovu k lesním stezkám.

Než se ale vnoříme do lesů Českého ráje, ocitáme se u vodoléčebných lázní Sedmihorky, které bývaly chloubou lázeňství. Jezdili se sem rekreovat například Jan Neruda a Eliška Krásnohorská. Navštívil je i T. G. Masaryk, který má pamětní desku na Zámečku. V současné době objekt zeje prázdnotou.

Poslední lesní úsek vede cyklotrasou 4089, která se jmenuje Krokodýlí cesta. Listí hrálo všemi barvami a cestu lemovaly skalní útvary. Hruboskalsko je třetí největší přírodní rezervací v rámci CHKO Český ráj. Hruboskalské pískovce mají mocnost až 120 metrů a vytváří plošinu s nejvyšší nadmořskou výškou 380 metrů, která se směrem do údolí Libuňky rozpadá a vytváří tak typické skalní město. Každý si tu přijde na své a místy náročný 24km dlouhý kopcovitý terén určitě nikomu vadit nebude.

Mapa Cesky raj

Mapa cyklotrasy

 

Zpět do obchodu