Kolem řeky Berounky

 

Vyrazit do kopců kousíček za Prahu? Ano. Stačí zamířit do severovýchodního výběžku Brd a užít si parádní odpoledne.

Na cyklovýlet jsme vyrazili z obce Jíloviště, která je situována na začátku brdské pahorkatiny zvané Hřebeny, pod vrchem Kopanina se známým 193,5 m vysokým vysílačem Cukrák. Širokou lesní cestou jsme dojeli do Trnové.

IMG_3748~photo-full (Kopírovat)

Lesy za Jílovištěm

 

Vedle kostela sv. Ducha se nachází zámek Trnová, který slouží v současnosti jako hotel. Původně barokní budova byla v polovině 18. století přestavěna na dvoupatrový zámek. Mezi vlastníky v minulosti patřil Václav Škroup, bratr Františka Škroupy, či Čeněk Daněk, zakladatel ČKD, který budovu romanticky přestavěl. V letech 1908 až 1911 na zámku pobývala i operní pěvkyně Ema Destinnová. V roce 1950 byl zámeček znárodněn, byla v něm Učňovská škola zemědělská pro chovatele koní a jezdce z povolání. Jezdecký areál je v Trnové dodnes, při výjezdu jsme míjeli koně v mnoha výběhách.

IMG_3756~photo-full (Kopírovat)

Kostel sv. Ducha

IMG_3773~photo-full (Kopírovat)

Cestou do Řitky

 

Projeli jsme pěšinou mezi poli, podjeli dálnici a po chvíli jsme se ocitli v Řitce, kde jsme se dlouho nezdrželi a kolem zámku zamířili rovnou do lesů.

Původně barokní zámek často měnil své majitele, posledními předválečnými byla rodina Brandisů. Část života zde prožila i Lata Brandisová, zatím jediná ženská vítězka Velké Pardubické z roku 1937, která zde má malé muzeum. Na zámku také sídlí jezdecký klub Norma.

IMG_3800~photo-full (Kopírovat)

Odpočinek v Řitce

 

V lese nad Řitkou přišlo první poměrně technické stoupání, které vyžadovalo nejnižší převod a zařazení nejvyššího stupně dopomoci. Není se čemu divit. Tento severovýchodní výběžek Brd, který zasahuje až k samému okraji Prahy u Zbraslavi, se nazývá Hřebeny. Ty nejsou ledajakým přírodním parkem, ve středních Čechách jsou jediným skutečným pohořím v blízkosti Prahy. Vrchovinný ráz se nachází především z poberounské strany nad Dobřichovicemi a Řevnicemi, a pak z údolí Litavky, kde se tyčí i dominanta kraje Plešivec. Neprobíhá zde těžba nerostných surovin ani průmyslová činnost, takže jsou tu ideální podmínky pro turistiku.

Nad Dobřichovicemi se vypíná skalní vyhlídka Hvíždinec, kam se určitě vyplatí zajet. S elektrokolem jsme dojeli až téměř k ní. Skála je ukrytá v nádherném místě brdských lesů. Už na konci 19. století tady Klub českých turistů vysekal do skaliska pod vrcholem schody, dnes odsud ale kvůli vzrostlým stromům moc vidět není. Hezký rozhled je ze skalního výchozu o něco výše, pod vrcholem v nadmořské výšce 476 metrů. Odtud jsou nádherné pohledy na celé Brdy, do údolí Berounky, ale dokonce i nejvyšší věže Karlštejna.

IMG_3814~photo-full (Kopírovat)

IMG_3813~photo-full (Kopírovat)

Vyhlídka Hvíždinec

 

Od vyhlídky nás čekal poměrně náročný sjezd lesem do Dobřichovic. Městečko se rozkládá v údolí řeky Berounky a podobně jako sousední Řevnice, Všenory a Černošice jsou místem, kde začínají výlety do Českého krasu a do okolních lesů.

První zmínky se objevily roku 1253, kdy český král Václav I. potvrdil darování Dobřichovic Rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou. Řád tu vybudoval letní sídlo velmistrů, renesanční zámek s kaplí sv. Judy Tadeáše, restaurací a panskou zahradou, dnešním parkem v centru města. Dobřichovice jsou krásným místem na to se občerstvit, pozorovat rybáře a odpočinout si.

IMG_3846~photo-full (Kopírovat)

IMG_3826~photo-full (Kopírovat)

Zámek v Dobřichovicích

IMG_3859~photo-full (Kopírovat)

Berounka v Dobřichovicích

 

Pod zámkem vede cyklostezka Po stopách českých králů, na kterou jsme se napojili. Nenáročná převážně rovinatá trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně až na Karlštejn. Jízda podél Vltavy pěkně ubíhala a rychle jsme se ocitli v chatové osadě v Černošicích, která se rozpíná nad Berounkou. V několika místech je na řeku opravdu krásný výhled.

IMG_3885~photo-full (Kopírovat)

 IMG_3888~photo-full (Kopírovat)

Chatová osada

 

Horní a Dolní Mokropsy spojuje přes Berounku ocelový příhradový železniční most na trati 171 s chodníkem pro pěší a cyklisty, čehož jsme využili a přejeli na druhou stranu. Hřebeny nás znovu potrápily náročným stoupáním zpět do Jíloviště, kde jsme si za odměnu dali v místní cukrárně zmrzlinu.

IMG_3892~photo-full (Kopírovat)

Železniční most přes Berounku

IMG_3902~photo-full (Kopírovat)

Výhled ze železničního mostu

 

Trasa nebyla dlouhá, pouhých 22 km, ale je třeba počítat v několika místech s náročnějším stoupáním i sjezdem. Převážnou část ale vede mimo silnice, což se nám opravdu líbilo a slunečný den jsme si užili na maximum.

 

Mapa Jiloviste

Mapa cyklotrasy

 
Zpět do obchodu