Veltruský park na kole

 

Krajinářský park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou téměř 300 hektarů je v Čechách tím největším. Park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tu tak jsou romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

Veltruský park měl především sloužit jako místo odpočinku a zábavy panstva. V areálu se dodnes zachovalo několik romantických a antikizujících staveb, kde se členové rodiny Chotků scházeli u společného čtení, společenských her, nebo jen k obědu či svačině. Veltruské panství je odjakživa sužováno častými povodněmi, poslední povodně areál zasáhly v roce 2002 a od té doby prochází revitalizací.

 
 

Auto jsme nechali na parkovišti 1 a do areálu vjeli u letního kina, které je v dost dezolátním stavu. Ale zeď na promítání je opravená, tudíž bych se nedivila, kdyby se tu přes léto promítalo.

IMG_7506

Letní kino Veltrusy

 

Další naše cesta vedla k blízkému Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova.

IMG_7555
 
IMG_7535

Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova

 

Pod chrámem teče Mlýnský potok, přes který vede jeden z mnoha mostů. Slunce svítilo a my se zasekli na dřevěném mole a pozorovali včely, co opylovaly pampelišky. Od posledních povodní byly všechny mosty přes Mlýnský potok opraveny a jsou jak malované.

IMG_7543
 

Mlýnský potok

 

Další zastávkou byla zřícenina Egyptského pavilonu a socha Sfingy. Vrátili jsme se tedy o pár metrů, přejeli po modrém mostě Mlýnský potok a kamenitou cestou, která vedla stromovou alejí pokračovali v cestě po areálu. Zřícenina Ellu nadchla. Je to totiž dokonalá obíhaná. Když sestoupíte po kamenných schodech, dostanete se do tunelu k Mlýnskému potoku, který Vás zase vyvede ven. Lepší než kdejaké dětské hřistě!

IMG_7566


Most přes Mlýnský potok

 IMG_7589

Ruiny Egyptského pavilonu

IMG_7582


Sfinga

 

Nedaleko se nachází Červený mlýn a cesta, která vede podél Sbírkového sadu k Pavilonu Marie Terezie.

IMG_7606


Červený mlýn

IMG_7615

Pavilon Marie Terezie

 

Od pavilonu jsme cestou mezi poli zamířili už k samotnému zámku Veltrusy. Veltruský zámek se nachází uprostřed tohoto rozsáhlého krajinářského parku s dančí oborou. Do jeho areálu s kolem nemůžete, před branou jsou ale stojany, takže to není žádný problém. U brány nás pobavila zastávka koňského povozu, který tu turisty vozí po parku. Pokud máte chuť, můžete využít jeden z prohlídkových okruhů zámku, nebo se jen v klidu projít kolem.

IMG_7637


Zámek Veltrusy

 

U zámku nemůžete přehlédnout stáje pro koně a jejich výběh.

 IMG_7629
 IMG_7652

Koně na zámku Veltrusy

 

Celý areál je dobře značený, rozcestníky jsou na každé křižovatce, není možné tu bloudit. My jsme u zámku skončili naši návštěvu a vyjeli k autu cestou, která vedla podél výběhu pro koně a u sochy sv. Jana Nepomuckého odbočuje vlevo. Přejeli jsme modrý most přes potok nazpátek ke kinu a vyjeli z areálu na parkoviště.

IMG_7655

Areál zámku Veltrusy

 

Pokud máte náladu vyrazit do přírody a spojit procházku, nebo projížďku s poznáváním, jsou Veltrusy ideálním místem. Nebo si prostě jen vezměte věci na piknik, skvělých míst je tu víc než dost. Více informací o zámku najdete na jeho oficiálních stránkách.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení