Veltruský park na kole

 

Krajinářský park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou téměř 300 hektarů je v Čechách tím největším. Park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tu tak jsou romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

Veltruský park měl především sloužit jako místo odpočinku a zábavy panstva. V areálu se dodnes zachovalo několik romantických a antikizujících staveb, kde se členové rodiny Chotků scházeli u společného čtení, společenských her, nebo jen k obědu či svačině. Veltruské panství je odjakživa sužováno častými povodněmi, poslední povodně areál zasáhly v roce 2002 a od té doby prochází revitalizací.

 
 

Auto jsme nechali na parkovišti 1 a do areálu vjeli u letního kina, které je v dost dezolátním stavu. Ale zeď na promítání je opravená, tudíž bych se nedivila, kdyby se tu přes léto promítalo.

IMG_7506

Letní kino Veltrusy

 

Další naše cesta vedla k blízkému Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova.

IMG_7555
 
IMG_7535

Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova

 

Pod chrámem teče Mlýnský potok, přes který vede jeden z mnoha mostů. Slunce svítilo a my se zasekli na dřevěném mole a pozorovali včely, co opylovaly pampelišky. Od posledních povodní byly všechny mosty přes Mlýnský potok opraveny a jsou jak malované.

IMG_7543
 

Mlýnský potok

 

Další zastávkou byla zřícenina Egyptského pavilonu a socha Sfingy. Vrátili jsme se tedy o pár metrů, přejeli po modrém mostě Mlýnský potok a kamenitou cestou, která vedla stromovou alejí pokračovali v cestě po areálu. Zřícenina Ellu nadchla. Je to totiž dokonalá obíhaná. Když sestoupíte po kamenných schodech, dostanete se do tunelu k Mlýnskému potoku, který Vás zase vyvede ven. Lepší než kdejaké dětské hřistě!

IMG_7566


Most přes Mlýnský potok

 IMG_7589

Ruiny Egyptského pavilonu

IMG_7582


Sfinga

 

Nedaleko se nachází Červený mlýn a cesta, která vede podél Sbírkového sadu k Pavilonu Marie Terezie.

IMG_7606


Červený mlýn

IMG_7615

Pavilon Marie Terezie

 

Od pavilonu jsme cestou mezi poli zamířili už k samotnému zámku Veltrusy. Veltruský zámek se nachází uprostřed tohoto rozsáhlého krajinářského parku s dančí oborou. Do jeho areálu s kolem nemůžete, před branou jsou ale stojany, takže to není žádný problém. U brány nás pobavila zastávka koňského povozu, který tu turisty vozí po parku. Pokud máte chuť, můžete využít jeden z prohlídkových okruhů zámku, nebo se jen v klidu projít kolem.

IMG_7637


Zámek Veltrusy

 

U zámku nemůžete přehlédnout stáje pro koně a jejich výběh.

 IMG_7629
 IMG_7652

Koně na zámku Veltrusy

 

Celý areál je dobře značený, rozcestníky jsou na každé křižovatce, není možné tu bloudit. My jsme u zámku skončili naši návštěvu a vyjeli k autu cestou, která vedla podél výběhu pro koně a u sochy sv. Jana Nepomuckého odbočuje vlevo. Přejeli jsme modrý most přes potok nazpátek ke kinu a vyjeli z areálu na parkoviště.

IMG_7655

Areál zámku Veltrusy

 

Pokud máte náladu vyrazit do přírody a spojit procházku, nebo projížďku s poznáváním, jsou Veltrusy ideálním místem. Nebo si prostě jen vezměte věci na piknik, skvělých míst je tu víc než dost. Více informací o zámku najdete na jeho oficiálních stránkách.

 

 

Zpět do obchodu